Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8497, Starobní důchod a potřebná doba pojištění

Starobní důchod a potřebná doba pojištění, Osobní a rodinné finance

H

Dobrý den, v současné době je potřebná doba pojištění pro odchod do starobního důchodu 35 let. Domníváte se, že se může ještě zvyšovat? Děkuji.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

to bude záviset na udržitelnosti důchodového systému, který je v současné podobě neudržitelný (a politici přesto odmítají jakoukoliv reformu). Státní penzijní systém (tzv. první pilíř) si představte jako trojúhelník, v jehož vrcholech leží 1) výše důchodu 2) průměrná délka života (doba výplaty důchodů) 3) poměr ekonomicky aktivních a pasivních obyvatel (plátci a příjemci), viz náš článek o Druhém pilíři. Toto musí být v rovnováze, což dnes s odřenýma ušima ještě jen. Jenže za 10 a více let to bez reformy v rovnováze nebude (vlivem demografického vývoje).

Délka života se prodlužuje (lidé čerpají důchod po delší dobu), poměr ekonomicky aktivních a pasivních obyvatel (plátci a příjemci) se zhoršuje (více lidí čerpá, méně platí) a politici se populisticky předhání v tom, kdo přidá seniorům více (nad zákonný valorizační mechanismus zohledňující inflaci a růst platů). Z čehož plyne, že je to neudržitelné.

Jak to lze řešit? Bez penzijní reformy jsou jen 2 možnosti (tzv. parametrické změny současného systému). Buď se budou snižovat důchody nebo se bude prodlužovat doba odchodu do penze (tedy poroste pravděpodobně i potřebná doba pojištění). Oboje je nepříjemné. Zatímco pravice se pokusila aspoň o malou reformu zavedením druhého pilíře (2013 - byť to nebylo dokonalé), levice v čele ČSSD tento pilíř obratem v roce 2016 zrušila a sama nic nového nepředložila. 

Při dostatku úspor v penzijním spoření (penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření) můžete odejít do důchodu dříve a po určitou dobu čerpat tzv. předdůchod (který Vám na rozdíl od předčasného důchodu placeného státem nesnižuje budoucí starobní důchod). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

19.2.2020, Spoření, Autor: Petr Jermář

Hodně aktivně vstoupily do letošního roku stavební spořitelny na českém trhu. Prakticky všechny spustily akce, které si jinak nechávají až na konec roku. Chtějí tím přilákat nové klienty. A zajistit si dost peněz na úvěry ze stavebního spoření.

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

17.2.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Pouze 3,2 procentního bodu. Tak malý rozdíl ve statistikách stačil k tomu, aby vyvolal reakci České národní banky. Podle dat Hypoindexu totiž loni spadl objem nových hypoték o 16,8%. Představitelé centrální banky s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že částka, kterou banky půjčily lidem na bydlení, klesla „pouze” o 13,6%.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

JS

#9040, Insolvence a přivýdělek, Exekuce a insolvence, 22.2.2020

Jak se insolvenční správce dozví o přivýdělku?

Dobrý den, to je stejné jako byste se ptala "jak se Policie ČR dozví že pácháte přestupky či trestnou činnost". Když děláte něco co nemáte a jste přistižena, následuje trest. Pokud si budete v insolvenci přivydělávat a tento příjem nenahlásíte ins. správci, porušujete tím pravidla ins. řízení a osobní bankrot Vám může být ukončen. 

HM

#9039, Hypotéka a změna vlastníka nemovitosti, Reality, 22.2.2020

Dobrý den, před časem jsem se rozvedla. Bydlím v rodinném domě, který je zatížen hypotékou, kterou splácím já i když je psaná na manžela. Hypotéka byla pořízena ještě před manželstvím. Máme mezi sebou sepsanou dohodu o splácení hypotéky. Můj dotaz zní, lze přepsat nemovitost na katastru? Dekuji

Dobrý den, zkontrolujte si zapsaná věcná břemena k této nemovitosti online náhledem do katastru. Banky u hypoték obvykle do zástav zapisují zákaz zcizení, což bez souhlasu banky znemožňuje změnu majitele (banka nebude souhlasit s přepisem nemovitosti na někoho, kdo není účastníkem úvěrové smlouvy). Pokud toto omezení u vaší nemovitosti zapsané není, pak za souhlasu majitele nemovitosti lze převod uskutečnit.

J

#9038, Když přestanu splácet hypotéku, Hypoteční poradna, 22.2.2020

Dobrý den, známého syn má hypotéku 2,5 mil Kč, ručí domem. V domě bydlí jeho matka s manželem a část domu pronajímá. Trvalý pobyt tam má ještě jeho manželka, která tam fyzicky nebydlí, a se kterou se rozvádí. V současné době se jeho syn odhlasil se zdravotního a sociálního pojištění a odešel za prací do Brazílie. Zajímalo by mě kdo a v jakém pořadí by splacel jeho dluh vůči bance. Děkuji

Dobrý den, hypotéka není dědictví, není tady žádné nástupnické pořadí v rámci rodiny. Buď budou účastníci úvěrové smlouvy splácet nebo banka prodá dům v zástavě a z výtěžku umoří svou pohledávku vůči dlužníkovi.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR