Storno platby u obchodníka, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, při placení kartou v obchodě v zahraničí se nám stala nemilá věc, že jsme se před zaplacením nevšimli nesmyslné částky za nákup (v přepočtu cca 13 tis.) a zaplatili jej. Po následné kontrole účtenky jsme chybu odhalili a pokladní hned provedla stornování celé částky, opět na kartu. Po následné kontrole výpisu jsme zjistili, že banka nám strhla oněch 13 tis. a asi za 2 dny se objevila částka plusová, ono storno, ale pouze ve výši 12 500 Kč. Po reklamaci u banky nám bylo sděleno, že je to kurzovým rozdílem. Je to tak správně, že vlastně chybou pokladní jsme přišli o tuto částku? Pochopila jsem, že banka si každou položku přepočetla jiným kurzem - nákup/prodej. Neměla by při stornu položky být prostě zrušena celá částka? Obzvlášť když ke stornování došlo asi 2 min po platbě. Děkuji

Dobrý den,

žádnou bankovní platbu nelze nikdy zrušit (jinak by si každý zaplacenou útratu mohl libovolně stornovat). Storna v obchodech se provádějí tak, že Vám obchodník pošle peníze zpět (je to nová platba s opačným znaménkem - nestornuje se původní platba). Proto může v zahraničí dojít ke kurzovému rozdílu. Byla-li chyba na straně obchodníka, doporučuji způsobenou škodu vymáhat po něm. Banka za chybu obchodníka nést odpovědnost nemůže.