Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #21726, Terminovaný vklad - úroky a sazby

Terminovaný vklad - úroky a sazby, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
12.7.2023 Spoření

Dobrý den, Moneta nabízí termínovaný vklad v eurech s úrokem 2 % ročně na 6 měsíců. Nerozumím, proč je délka spoření 6 měsíců a perioda úročení 1 rok. Dále bych se chtěl zeptat, proč Moneta dává úrok 2%, když se úrok u jiných bank pohybuje mezi cca 0,0-0,4% (termínované vklady v EUR)? Děkuji

Dobrý den,

aby bylo možné snadno a rychle porovnat různé nabídky bank, je zvykem uvádět úrok ve formátu p.a. (kolik dostanete nebo bance zaplatíte za 1 rok). Takto se úrok uvádí nejen u terminovaných vkladů, ale taktéž u spořicích účtů, půjček, hypoték atd. Tato hodnota Vám říká, kolik byste od banky dostal, kdybyste ji své peníze přenechal na 1 rok. U vkladu na půl roku dostanete po půl roce samozřejmě jen polovinu, u vkladu na 2 roky naopak dvojnásobek atd. Podobně je povinnost uvádět cenu u potravin za 1 kg (aby si spotřebitel mohl nabídky snadno porovnat).

Proč nabízí jedna banka úrok 0,4%, jiná 2% a někde dokonce 3,8%? Je to výsledek volného trhu/soutěže mezi bankami, které o své klienty musí bojovat lepšími podmínkami. Banka A může mít potřebu vybrat více vkladů v EUR, protože má třeba sjednaných více úvěrů v EUR. Banka B může nabízet lepší podmínky pro vklady v USD a banka C bude mít třeba nejvýhodnější podmínky pro korunové vklady. Doporučuji náš srovnávač terminovaných vkladů, pomocí kterého získáte snadno a rychle přehled o nabídkách všech bank.