Ukončení insolvence a svatba, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám přítele, kterému již brzy za pár měsíců končí insolvence. Podle kalendáře už měla být insolvence zaplacená. To však není. Jeho zaměstnavatel mu peníze sice strhával ale neposílal je už insolvenčnímu správci. I na výplatní pásce má uvedeno že, mu je strhával. Momentálně šla celá věc na policii přes insolvenčního správce. Přítel si mne chce vzít. Dluh už by měl být zaplacený celý a insolvence by měla také končit. Jak to vlastně bude dál? Přejdou dluhy na zaměstnavatele a můj přítel bude z obliga? Mohu si přítele vzít aniž bych se musela obávat? Nebo je stejně lepší vyřídit předmanželskou smlouvu? Asi je to lepší ale v každém případě i bez insolvence v dnešní době že? Kolik taková předmanželská smlouva stojí a kde se vyřizuje? Notář či právník? Děkuji moc

Dobrý den,

se svatbou doporučuji vyčkat na ukončení insolvence a případné prominutí ostatních dluhů (soud o tomto vydá rozhodnutí). Pokud si zaměstnavatel srážky nechával a neposílal je ins. správci, pak je třeba věc řešit s Policií ČR. Nevím jak dlouho se tak dělo, ale určitě není možné věřitelům sdělit "mé peníze vymáhejte po mém zaměstnavateli". Váš přítel dluží věřitelům (dluhy nepřecházejí na zaměstnavatele) a zaměstnavatel nyní dluží Vašemu příteli.

Ohledně předmanželské smlouvy - manželství má mnoho závažných právních dopadů (vyživovací povinnost, společné ručení za dluhy, atd.). Předmanželská smlouva se sepisuje např. v případě, kdy jeden z manželů má rizikové podnikání a chce druhého z manželů ochránit před případným krachem firmy a ručením za tyto závazky. Předmanželskou smlouvu si samozřejmě můžete nechat sepsat i vy, nicméně se pak nabízí otázka, proč se vlastně ženit/vdávat (když budete mít 100% oddělené finance).

Vyčkejte na konec insolvence a pak důkladně zvažte, máte-li ve svého přítele 100% důvěru a chcete-li s ním v životě sdílet všechny lepší i horší chvíle. Tato úvaha je mnohdy lepší než sepisování předmanželských smluv, protože i se zcela oddělenými financemi a majetkem je společný život s dlužníkem peklo.