Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #19047, Ukončení penzijního spoření

Dotaz č. 19018: Když žádám o výplatu renty, je moje penzijní spoření ukončeno?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.9.2022 Spoření

Pokračování dotazu č. 19018: Vážený pane Petře Jermáři, Vaše odpověď na můj dotaz je z Vaší strany více než mystifikující, ne-li z části, nebo i zcela mylnou, což mne donutilo v pochybnosti o věrohodnosti Vaší odpovědi opakovaně vznést k této problematice doplňující dotazy. 1 – Vysvětlete, prosím, a podložte odpovídajícím zněním textu daného paragrafu zákona, Vaši strohou odpověď, ve které své tvrzení opíráte, cituji text: „pokud požádáte o výplatu formou renty, bude Vaše penzijní spoření ukončeno (nebudete moci dále spořit a dostávat státní podporu).“ konec citace. Neboť je skutečností podle smluvních podmínek o ukončení doplňkového penzijního spoření (dále jen DPS) a bankou mám ČSOB potvrzené, že i při postupném vyplácení formou starobní renty vyplácené po dobu 36 měsíců (jedna forma vyplácení naspořených prostředků při splnění podmínek věku a počtu spořících měsíců) je a zůstává DPS smlouva v platnosti až do vyčerpání všech prostředků účastníka DPS. 2 – Vysvětlete, když dle smluvních podmínek DPS jsem se Já=účastník DPS zavázal posílat smluvní částku a Penzijní Fond ČSOB se smluvně zavázal ji podle smluvních pravidel DPS spravovat/zhodnocovat a o stavu mne informovat po celou dobu spoření a já ničím neporušil svou smluvní povinnost (trvale zasíláním spořícího obnosu), jak může a na jakém zákonném podkladě Penzijní Fond, dle Vašeho tvrzení, ukončit platnost mé smlouvy a jednostranně nedodržet smluvní podmínky ve správě mých finančních aktivit (včetně připsání státních příspěvků v odpovídající výši stanovené ke spořící částce účastníka DPS)? 3 – Vysvětlete, prosím, na jakém zákonném základě (paragraf i text znění) tedy proč nelze provést souběh spoření dle pravidel DPS a výplaty formou starobní renty vyplácené postupně po dobu 36 měsíců? 4 – Vysvětlete, prosím, zda má Penzijní fond nějaký zákonný důvod mi, jako účastníkovi DPS, nevyhovět v této formě žádosti o vyplacení naspořených prostředků, tedy v souběhu nepřerušeného spoření a vyplácení starobní renty pod dobu 36 měsíců? Prosím o jednu z odpovědí: Ano / Ne. Takže vážený pane Petře Jermáři, tvrzení o ukončení DPS při požádání o výplatu formou renty je, dle mého laického názoru, asi jen účelovou mystifikací z neznalosti (nebo cíleně uvědomělé znalosti chyby a rychlého se zbavení nepříjemného dotazovatele) dané problematiky a nemá podporu v Zákoně č. 427/2011 Sb. Zákon o doplňkovém penzijním spoření, ze kterého dle mého laického názoru, DPS smlouva vychází. Děkuji za Vaši fundovanou odpověď. Přeji hezký den.

Dobrý den,

v předchozím dotazu jste psal, že se Vám nelíbí rozhodnutí vaší penzijní společnosti (ČSOB) o ukončení penzijního spoření. Dle mého názoru je rozhodnutí vaší penzijní společnosti v pořádku. Pokud se Vám nelíbí přístup vaší penzijní společnosti ani můj názor, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník za úplatu vše nastuduje a poskytne Vám svůj názor.