Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20601, Ukončení studia a sleva na studenta

Ukončení studia a sleva na studenta, Daně

8.2.2023 Daně

Dobrý den, minulý týden jsem ukončila VŠ státní závěrečnou zkouškou. Již od srpna pracuji na celý úvazek. Do kdy jsem brána jako student? A mohu uplatňovat slevu na studenta? Našla jsem, že měsíc, kdy jsem státnicovala a následující měsíc po něm se stále počítá jako příprava na zaměstnání a stále jsem brána jako student. Ale když už v zaměstnání jsem?

Dobrý den,

slevu na studenta (4 020 Kč/rok) můžete uplatnit v poměrné výši za měsíce, kdy jste byla studentem (včetně měsíce, ve kterém bylo ukončeno studium). Za rok 2022 tak budete moci uplatnit slevu na studenta v plné výši (4 020 Kč). Za rok 2023 to bude jen leden (335 Kč) nebo leden-únor (670 Kč) - záleží na přesném datu ukončení studia. Statut studenta (+1 měsíc po ukončení státnic) je zde pro účely odvodů (zdravotní, sociální), abyste měla čas si najít práci a nemusela se hned druhý den po dostudování případně registrovat na úřadu práce. Na daňové slevy toto vliv nemá (stejně jako vaše dosavadní zaměstnání na plný úvazek). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání