Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9496, Umřel mi partner, nezvládnu platit nájem

Umřel mi partner, nezvládnu platit nájem, Osobní a rodinné finance

Jsem v insolvenci, končím 3. rok splácení. 17.3. 2020 mi zemřel partner, se kterým jsme bydleli v pronájmu a při posuzování výše splátek bylo nájemné rozděleno polovinou na mne a polovinou na partnera. Situace se teď mění. Současný pronajímatel ještě chce zvýšit nájem. Měsíční splátka činí 15 500 Kč, důchod mám 17 000 Kč a chodím do zaměstnání na poloviční úvazek. Teď v době koronaviru jsem doma, je mi 72 let. Prosím nevím, co mám dělat, jak postupovat. Nemám nikoho, žádné příbuzné, všechno vymřelo, žádné děti. Prosím o pomoc, za kterou Vám mnohokráte děkuji. Jak se bude posuzovat insolvence při hledání nového bydlení? Dosud jsem neměla žádné problémy se splácením. Možno si ověřit v insolvenčním rejstříku.

Dobrý den,

nehledě na insolvenci, hradit v jednom nájem 15 500 Kč z důchodu 17 000 Kč (byť s přivýdělkem) nedává smysl. Řešením je přestěhování se do menšího či levnějšího nájmu. Je samozřejmě pochopitelné, že v tomto věku není stěhování lehkou záležitostí (lépe to snášejí mladší), ale je to nezbytný krok pro zdravé osobní finance.

Insolvenční srážky budou nadále probíhat jako doposud (nejsou závislé na výši vašich výdajů či životních nákladů - odvíjejí se jen od výše příjmu). Pokud byste měla problém splatit v rámci oddlužení za 5 let min. 30% dluhů, bylo by možné současnou insolvenci ukončit a požádat o novou (která by se řídila mírnějšími pravidly platnými od 6/2019, kdy odpadla podmínka splatit min. 30% dluhů a byla nahrazena podmínkou splácet měsíčně min. 2 200 Kč). Navíc mohou starobní důchodci jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky (místo standardních 5 let).