Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #23578,V insolvenci jsem vyplatil vybraného věřitele a přepsal auto na třetí osobu

V insolvenci jsem vyplatil vybraného věřitele a přepsal auto na třetí osobu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, pár dní po podání návrhu na povolení oddlužení byl vyplacen leasing (který nebyl v platební neschopnosti) a namísto změny z provozovatele (osoba která splácela leasing a podala žádost na oddlužení) na majitele (do splacení to byla leasingová společnost) se vozidlo rovnou přepsalo na jinou osobu. Lze toto jednání z hlediska rozhodování o schválení úpadku posuzovat jako nepoctivý záměr? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

během insolvence (od podání žádosti o oddlužení) nesmíte:

  • splácet bokem vybrané závazky (nepovolené zvýhodňování vybraného věřitele)
  • přepisovat svůj majetek na cizí osoby (nepovolené odklánění peněz před věřiteli)

Doplacením leasingu a přepisem vozidla na třetí osobu jste porušil obě pravidla, žádost o insolvenci může být zamítnuta pro nepoctivý záměr (vše bude záležet na rozhodnutí soudu a případně Vaší obhajobě).