Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23240, Vedlejší nedaněné příjmy u zaměstnanců

Vedlejší nedaněné příjmy u zaměstnanců, Daně

26.3.2024 Daně

Dobrý den, mám kapitálové příjmy nad limit 50 tis. Počítá se bonus za založení účtu jako příležitostný příjem zvlášť nebo ho budu muset již zdanit? Podle paragrafu 10 od daně jsou osvobozeny bezúplatně příjmy nabyté příležitostně, pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15 000 Kč. Chápu to proto dobře, ze tento bonus za účet zdanit nemusím, protože je pod limit 15 000 Kč? Děkuji za potvrzení.

Dobrý den,

jaké kapitálové příjmy máte prosím na mysli? Dividendy bývají daněny u zdroje srážkovou daní (v DP dále neřešíte), zisk z prodeje CP je osvobozen až do příjmu 100 000 Kč/rok, bonus za založení účtu se obvykle nedaní. Limit pro vedlejší nedaněné příjmy u zaměstnanců byl od roku 2023 zvýšen z 15 000 Kč na 50 000 Kč. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání