Výplata důchodu ze zahraničí, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, moji mamince chodil důchod z Belgie poštovní složenkou v českých korunách a vybírala si peníze na poště. Od nového roku 2018 poštovní složenky zrušily a poslali ji šek v eurech. Nemá žádný účet u banky. Kde a jak se dá šek proplatit a za jakých finančních podmínek (převod měny, poplatek za převod měny atd.)? Nebo na jakou instituci se obrátit, která by fundovaně poradila. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

šeky v tuzemsku proplácí jen několik málo největších bank (Komerční banka, ČS, atd.), vždy za vysoké poplatky a obvykle jen svým klientům (je třeba u nich mít účet). Šeky jsou drahé a komplikované, protože je dnes v Evropě téměř nikdo nepoužívá.

Vaší mamince doporučuji si zřídit běžný účet a důchod si nechat zasílat na něj. Equa bank nabízí vedení účtu a tuzemský platební styk zcela zdarma a bez podmínek. Příchozí platba z EU jen za 9 Kč.