Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14450, Zakládání účtu a konfirmační platba

Zakládání účtu a konfirmační platba, Běžný účet

3.6.2021 Běžný účet

Dobrý den, rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s jednou obavou, kterou mi sestra nasadila do hlavy. Před nějakou dobou jsem nakupoval pár věcí na online bazaru a vždy jsem risknul platbu předem prodávajícícmu na účet. O to však nejde (vzhledem k menším částkám mi riziko, že nic neobdržím nedělalo vrásky). Sestra mne však nyní upozornila, že převodem částky na účet lze například nahradit podpis smlouvy o založení účtu online. Když jsem to teď hledal, ve většině případů v reklamách banky uvádějí převod 1 Kč, někde však píší pouze o převodu částky. Můj dotaz tedy zní, vystavil jsem se takovým převodem neznámé osobě nějakému riziku, že tento převod použila k nějakému online založení účtu? Mé jméno a adresu a telefonní číslo se tyto osoby dozvěděly díky bohu vždy až po odeslání částky (takže by teoreticky neměly vědět, na jaké jméno jej založit). Tuším také, že jsem snad i ve většině případů psal do poznámky převodu i důvod nákupu na bazaru dané věci. Moc bych Vás tedy poprosil o váš názor na celou věc. Bohužel/bohudík, sám jsem nikdy online účet nezakládal a tak se v jeho procesu vůbec nevyznám. Předem mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

tzv. konfirmační platba (nejčastěji min. 1 Kč) z již existujícího účtu žadatele o nový účet se skutečně používá a nahrazuje fyzický podpis smlouvy. Pro založení účtu online je ale navíc nutno doložit:

  • 2 doklady totožnosti
  • výpis z již existujícího účtu (ze kterého proběhne konfirmační platba)

  • Pokud jste tyto dokumenty protistraně neposkytl, nikdo si vaším jménem účet založit nemohl.