Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #7708, Záznam v registrech dlužníků

Jak se zbavit černé tečky v registru dlužníků a získat znovu důvěru banky?

11.10.2019 Banka

Dobrý den, s manželem jsme si vzali v roce 2015 úvěr 810 tis. u Modré Pyramidy. Bohužel manžel těžce onemocněl, finance se tím hodně krátily a letos na jaře umřel. Začaly ještě větší výdaje pohřeb atd. a zůstala jsem na úvěr sama se svým malým platem a byla jsem nucena požádat banku o restrukturalizaci, než se vyřídí vdovský důchod. Banka mi vyšla vstříc a prominula mi placení na půl roku, a nyní již od října mohu pokračovat v placení. Byla jsem hodně překvapená, když mě finanční poradce informoval, že jsem v registru dlužníku a žádná jiná banka se se mnou nebude bavit.......tečka....Mohu se nějakým zbůsobem vyvázat např. doplatit to, co jsem za půl roku měla prominuto? Bohužel peníze na zplacení celého úvěru NEMÁM a nelíbí se mi jednání banky, nikdo mne neinformoval a vše proběhlo oficiálně, dohodou. Mám černou tečku v registru a a moc by mne zajímalo, pokud se mnou nebude banka komunikovat, jak dlouho, nebo dokonce, kolik let tam vydrží. Děkuji

Dobrý den,

i v těžkých životních situacích není právní nárok na žádnou úlevu ze splácení úvěrů - svým dluhům je třeba vždy dostát. Proto je mimo jiné možné si výpadek příjmů pojistit (z důvodu ztráty zaměstnání, invalidity, úmrtí atd.). Každý si musí sám zvážit, chce-li se proti těmto rizikům pojistit či nikoliv. Při nesplácení Vám může banka úvěr zesplatnit (požadovat navrácení celé dlužné částky ihned). Modrá Pyramida jednala velmi vstřícně ač nemusela, toto bych hodnotil pozitivně.

Každá banka sdílí informace o svých klientech s registrem dlužníků (BRKI) tak, aby všechny bankovní i nebankovní subjekty měly informace o zadluženosti a platební morálce (pozitivní i negativní) svých potenciálních klientů. Banka Vám vyšla vstříc, nezesplatnila Vám úvěr, neuvrhla Vás do exekuce a pouze poskytla informace BRKI o Vašem problému se splácením (ke kterému budou ostatní instituce přihlížet další 4 roky). Banky nemohou tajit informace o klientech, kteří mají problémy se splácením (byť z důvodu těžké životní situace). To by pak BRKI rychle pozbyl důvěryhodnosti.