Je finanční činnost vstupující do obratu v případě obchodování s CP a btc?

27.3.2021 Daně

Dobrý den, u dotazu č. 12625 odpovídáte, že hodnota prodaných CP není příjem z podnikání a tedy nevstupuje do obratu. Podíváme--li se do § 5 odst. 3 ZDPH, kde je uvedena definice ekonomické činnosti, tak zde neuvídíme vázanost na podnikání, ale na jakoukoliv činnost, která má trvalejší, nepříležitostný charakter. Z uvedeného důvodu je jednoznačné, že finanční činnost ve smyslu § 54 odst. 1 písm a), kde je uveden převod CP, bude vstupovat do obratu, jestliže obchodování s CP nebylo jednorázovou činností, přičemž to že se jedná o doplňkovou činnost by nebylo směrodatné, jestliže by byla naplněna právě určitá soustavnost jednání, pak výjimka dle § 4a odst. 1 písm. c) není naplněna a dané jde do obratu. Otázkou tedy je, zda jste si v daném případě skutečně jisti správností své odpovědi a zda i v případě obchodvání s btc zaujímate stejný postoj, tedy že nevstupuje do obratu, ačkoliv i zde jde o osvobozenou finanční činnost ve smyslu čl.135 odst. 1 písm. e) směrnice 2006/112/ES. Můžete tedy vztah těchto plnění a vstupu do obratu objasnit. Děkuji.

Dobrý den,

z hlediska DPH se Vám příjem z prodeje CP skutečně nepočítá do limitu 1 mil. Kč. Stejně je na tom příjem např. z prodeje BTC či nemovitosti (to by se plátcem DPH stal téměř každý při prodeji většího objemu CP).

Je ale možné, že konkrétní operace může finanční úředník, ale i daňový poradce vyhodnotit jinak. Proto vždy doporučujeme větší transakce řešit s pomocí certifikovaného daňového poradce.

Pokud chcete mít jen obecný přehled můžete si na téma kryptoměn a daní pročíst náš článek s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.