Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13655, Zdanění kryptoměn

Zdanění kryptoměn, Daně

RK

Dobrý den, u dotazu č. 12625 odpovídáte, že hodnota prodaných CP není příjem z podnikání a tedy nevstupuje do obratu. Podíváme--li se do § 5 odst. 3 ZDPH, kde je uvedena definice ekonomické činnosti, tak zde neuvídíme vázanost na podnikání, ale na jakoukoliv činnost, která má trvalejší, nepříležitostný charakter. Z uvedeného důvodu je jednoznačné, že finanční činnost ve smyslu § 54 odst. 1 písm a), kde je uveden převod CP, bude vstupovat do obratu, jestliže obchodování s CP nebylo jednorázovou činností, přičemž to že se jedná o doplňkovou činnost by nebylo směrodatné, jestliže by byla naplněna právě určitá soustavnost jednání, pak výjimka dle § 4a odst. 1 písm. c) není naplněna a dané jde do obratu. Otázkou tedy je, zda jste si v daném případě skutečně jisti správností své odpovědi a zda i v případě obchodvání s btc zaujímate stejný postoj, tedy že nevstupuje do obratu, ačkoliv i zde jde o osvobozenou finanční činnost ve smyslu čl.135 odst. 1 písm. e) směrnice 2006/112/ES. Můžete tedy vztah těchto plnění a vstupu do obratu objasnit. Děkuji.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

z hlediska DPH se Vám příjem z prodeje CP skutečně nepočítá do limitu 1 mil. Kč. Stejně je na tom příjem např. z prodeje BTC či nemovitosti (to by se plátcem DPH stal téměř každý při prodeji většího objemu CP). 

Je ale možné, že konkrétní operace může finanční úředník, ale i daňový poradce vyhodnotit jinak. Proto vždy doporučujeme větší transakce řešit s pomocí certifikovaného daňového poradce.

Pokud chcete mít jen obecný přehled můžete si na téma kryptoměn a daní pročíst náš článek s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#15424, Insolvence, Exekuce a insolvence, 25.9.2021

Dobrý den, jsem 3 roky v insolvenci a právě jsem se přestěhovala. Nahlásila jsem změnu trv. bydliště insolvenčnímu správci, který mě chce právně zastupovat v ohlášení Krajskému soudu pro tuto změnu. Řekl si o finanční částku 20 tis. Má otázka je, jestli mohu soud vyrozumět sama a zda by mi někdo poradil jak by měla žádost vypadat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, takové jednání ins. správce je na hranici podvodu (není možné požadovat za ohlášení změny trvalého pobytu 20 000 Kč). Soud můžete vyrozumět sama jednoduchým dopisem. 

LH

#15423, Příjem pro hypotéku a nemoc, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, moje mzda obvykle činí obvykle kolem 29 tisíc čistého. V srpnu jsem 14 dní marodil a proto bylo moje výplata pouze 25 tisíc cca. Na pásce byla čistá mzda 16 tisíc plus 9 tisíc náhrada za nemocenskou. Nyní mi jde o obvyklý 12ti měsíční průměr mzdy pro hypotéku. Bude se mi tedy z toho srpna do tohoto průměru započítávat pouze částka 16 tisíc, nebo je nějaká šance,že by se do tohoto průměru započítalo i těch 9k náhrady za nemocenskou? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, do ročního průměru v rámci ověřování příjmu pro získání hypotéky se Vám započte celá čistá mzda ve výši 25 000 Kč (včetně náhrad za neodpracovanou dobu z důvodu nemoci).

JF

#15422, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.9.2021

Dobrý den, nechá se dohledat, kam jsem dal body v kuponové privatizaci? Děkuji

Dobrý den, požádejte o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ (za 500 Kč Vám ho vyhotoví Centrální depozitář cenných papírů). Zde naleznete přehled svých akcií z kuponové privatizace.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR