Jak danit zisk z těžby a obchodování s kryptoměnami?

3.1.2022 Daně

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak danit krypto, které těžím a poté zhodnocuji. Příklad: Vytěžím 100 000 Kč v Ethereu, které si převedu na svoji peněženku na burze (v tenhle moment ještě nedaním, jestli chápu dobře), tohle vytěžené ethereum, dle kurzu samozřejmě klesá/roste v jednom roce. Když stoupne na 110 000 Kč (také nedaním). Když se v tenhle moment rozhodnu 55 000 Kč prodat do bitcoinu, tak těch 55 000 Kč uvedu do DP pod paragraf 7, kde uplatním výdaje 60% z přijmu? Když poté bitcoin vzroste na 60 000 Kč a já se ho rozhodnu prodat na eura a ty následně převést, tak po té daním pod paragrafem 10 (zisk 5 000 Kč) ? A daním 5 000 Kč nebo po odečtení poplatků za převody na CZ účet (třeba 4 750 Kč) přiznávám tuto částku do paragrafu 10 a nebo všechny částky už uvádím do paragrafu 7? Druhou polovinu částky, ať už klesá či roste, v krypto Etherea nikde neuvádím, jestli chápu dobře. Moc Vám předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne Simon

Dobrý den,

vytěžené krypto daníte při jeho prodeji a uplatňujete náklady (paušál nebo skutečné náklady). Tedy pokud vytěžíte za 100 000 Kč, dojde k dalšímu zhodnocení o 10 000 Kč a směníte polovinu za jinou kryptoměnu, bude Váš zdanitelný zisk roven hodnotě směny (55 000 Kč) ponížené o náklady.

Pokud se Vám peníze v další kryptoměně zhodnotí z 55 000 Kč na 60 000 Kč, zdaníte zisk (5 000 Kč) ponížený o náklady.

Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn