Jak správně zdanit prodej BTC za CZK?

9.1.2022 Daně

Dobrý den, v minulých letech jsem několikrát příležitostně koupil malé množství BTC. Chtěl bych nyní vše naráz prodat, tedy směnit zpět za CZK. Představoval jsem si, že vezmu u všech nákupů souhrné pořizovací náklady v CZK (např. 50 tis.) a pokud vše prodám za např. 60 tis. tak zdaním rozdíl/zisk tj. 10 tis. sazbou 15%. Je má představa správná? Předpokládám, že případy kdy se používá výpočet aritmetického průměru nebo FIFO pro stanovení ceny platí jen když bych neprodával vše naráz, ale jen část. Děkuji

Dobrý den,

vaše představa je správná. Obecně je jedno, jestli prodáváte pouze část svých BTC nebo všechny. Vždy se používá stejná metodika (v případě prodeje všech BTC máte jen trochu jednodušší počítání - nemusíte přemýšlet nad tím, který BTC byl nakoupen dříve či později). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn