Jaké jsou povinnosti a živnostenské kategorie pro obchodování s kryptoměnami? A co se týká DPH?

15.3.2022 Daně

Dobrý den, opravdu jste si jistí tím, že na spekulace (obchodování) s kryptem není třeba ŽL? A co volná živnost v oboru činnosti č. 81: Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem. Podle popisu živnosti by obchodování mělo být na ŽL. Těžba krypta je z této živnosti výslovně vyjmuta. Jakou živností je tedy těžba? A další věcí jsou nové povinnosti ve vztahu k AML zákonu... A další dotaz: v odpovědích opakovaně uvádíte, že na obchodování s kryptem se nevztahuje DPH... tím si také nejsem zcela jist. Podle SDEU je konkrétně směna BTC za fiat směnárenskou činností (v našich podmínkách tedy § 54/1/i ZDPH) a úplaty tedy VSTUPUJÍ do obratu (viz § 4a ZDPH). Případná registrace je už složitější otázka (viz § 6 nebo 6f a v nich obsažené výjimky pro osvobozená plnění). Mezi poradci panuje shoda, že rozsudek SDEU Hedqvist lze použít nejen na směnu BTC za fiat, ale obecně na směnu jakéhokoliv krypta za jakýkoliv fiat nebo krypta za krypto... U obchodování s kryptem je to podobné - je-li za účelem získání pravidelného příjmu, je to ekonomická činnost a podléhá DPH, bude se opět jednat o finanční činnost (pravděpodobně § 54/1/j), úplaty (marže - rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) vstoupí do obratu, podmínky pro registraci viz výše... Díky za vyjádření Z.

Dobrý den,

pro obchodování s kryptoměmani skutečně není třeba mít živnostenský list. Stejně tak obchodování s kryptem se nepočítá do obratu 1 mil. Kč pro DPH. Kdyby tomu tam nebylo, pak by byl plátcem DPH skoro každý (a to by nedávalo smysl). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn