Jak darovat kryptoměnu bez daňových problémů a zisků

5.4.2022 Daně

Dobrý den, když investuji do kryptoměny 1 000 Kč a zisk třeba za rok bude dalších 1 000 Kč, tak ten zisk 1 000 Kč budu muset danit jakmile to převedu na fiat měnu. Ale když bych dohromady těch 2 000 Kč daroval blízkému, tak on bude mít 2 000 Kč v kryptoměně (pošlu mu kryptoměnu v hodnotě 2 000 Kč), jako kdyby ji za 2 000 Kč nakoupil. A jelikož se dar, nedaní tak on si to muže vybrat a nic nebude danit, protože nemá zisk a je to jako kdyby on to koupil za 2 000 Kč a daní se jen zisk. Tak kdyby mě pak dal těch 2 000 Kč na ruku, byl by to daňový podvod. Ale když on těch 2 000 Kč znovu investuje a bude třeba zisk dalších 2 000 Kč a ten zisk mi daruje ale nechá si těch 2 000 Kč ode mě, tak mi nedal nic co jsem mu daroval. Tím pádem to není daňový podvod a já ten dar od něj nemusím taky danit a můžu dál investovat, a pak mu zas dát zisk a oba si to pak vybereme a nemusime nic danit. Je toto považováno za daňový podvod?

Dobrý den,

obecně se dary mimo rodinu daní sazbou 15%, tedy pokud byste kryptoměny nedaroval přímo své rodině, platil by obdarovaný 15% z 2 000 Kč (tedy 2x více). Jinak účelové dary vedoucí ke krácení daní by byly brány jako daňový podvod. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn