Jak danit zisky z obchodování s kryptoměnami a jak vypočítat daň při částečném prodeji?

16.10.2021 Daně

Dobrý den, minulej rok jsem nakoupil kryptomeny na jedne burze, zde jsem s nimi nekolikrat obchodoval, bohuzel ve ztrate, prevedl jsem je na jinou burzu kde jsem je dal stakovat(sporit) a to mi vyneslo nejakej zisk... nakonec jsem je prodal ale penize nechal stale na burze bez vyberu na BU.. pokud bych vybral urcitou cas penez na BU musim tuto cast danit? a popripade jak tuto dan vypocitam jelikoz neprodam vse co mam ale jen cast... snazil jsem se vedst "ucetnictvi" ale nemyslim si ze by me to nejak s timto problemem pomohlo. Na tech burzach se da vyjet nejakej seznam nakupu a prodeju, coz by mi mohlo pomoci s timto problemem. Zisky jsou do 30 000kc.

Dobrý den,

příležitostný příjem do 30 000 Kč/rok danit nemusíte. Jinak se obecně daní zisk dosažený při směně krypta za fiat a pro správné ocenění nákupů a prodejů se používá metoda FIFO (first in, first out).

Příklad: nejprve nakoupíte 2 jednotky kryptoměny za cenu 100 Kč/jednotka, později přikoupíte další 2 jednotky za 200 Kč/jednotka a nakonec se rozhodnete prodat 3 jednotky kryptoměny za cenu 300 Kč/jednotka. Výnosy 3x300 Kč = 900 Kč, náklady 2x100 Kč + 1x200 Kč = 400 Kč, zisk kde zdanění 900 - 400 = 500 Kč.

Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn