Jaké daně budou platit při prodeji kryptoměny a při rozdělení darů?

27.10.2021 Daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně danění kryptoměn. Dám příklad. Před x lety jsem koupil kryptoměnu cca za 15 dolarů a teď bych jí mohl prodat za 900 000 dolarů.  Můžete mi prosím napsat odhad daně? A druhá možnost, co když bych to rozdělil do 4 darů a dal to například synovi, jaká daň by byla popřípadě tady? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daní se zisk dosažený při směně krypta na fiat, tedy v případě nákupu za 15 dolarů a prodeje za 900 000 dolarů byste danil 899 985 dolarů sazbou 15% (resp. byste tuto částku zahrnul do vašeho daňového přiznání).

Dary by se neměly používat ke krácení daně z příjmu ani zakrývání zisku. V případě rozsáhlého krácení daní je promlčecí lhůta až 15 let. A lze předpokládat, že v roce 2036 budou mít FÚ výrazně lepší nástroje na odhalování daňových úniků než dnes. Zpětně vyměřené penále by mohlo být značné (a v tomto rozsahu by se jednalo už o trestný čin se sazbou natvrdo). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn