Jak ovlivní prodej kryptoměn v roce 2025 můj daňový status jako neplátce DPH?

7.8.2022 Daně

Dobrý den, jsem zaměstnaný v Rakousku a ČR provozuji živnost na vedlejší činnost jako neplátce DPH. Pro živnost využívám 80% paušál pro odečtení nákladů. Nyní jsem koupil nějaké krypto. Řekneme, že krypto budu chtít (pro zjednodušení) celé prodat v roce 2025 se ziskem. Základ krypta pro výpočet daně a tedy i daň z krypta (zisku) bude v daňovém přiznání v roce 2026 v kolonce ostatní příjmy a pro rok 2025 nemohu využít 80% náklady na podnikatelskou činnost, ale musím použit pro tento daný rok skutečné náklady? Vliv na neplátce DPH by tento zisk z krypta neměl mít, ani pokud by byl vyšší než 1 mil. Kč? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně si netroufám odhadovat, jaká daňová pravidla budou platná v roce 2026 pro rok 2025. Dle současných pravidel příjem z prodeje/obchodování krypta nemá vliv na hranici pro plátce DPH (pro těžbu tato hranice naopak platí). Paušální výdaje pro podnikatelskou činnost mimo krypta používat můžete, ale nemůžete být v režimu paušální daně. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn