Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15141, Zdanění kryptoměn u studentů

Zdanění kryptoměn u studentů, Daně

J

Dobrý den, chtěl bych se Vás pouze zeptat na danění kryptoměn, pokud je obchoduji jako student. Vztahuje se na mne daňová povinnost jako kdybych byl zaměstnanec nebo je to jinak než si myslím? Mnohokráte děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

studenti mají obecně stejný daňový režim jako zaměstnanci, pouze s těmito rozdíly:

 • mohou navíc uplatňovat slevu na dani za studium (4 020 Kč/rok)
 • stát platí za studenty zdravotní pojištění (pracující student taktéž platí z příjmu zdravotní pojištění, ale nemusí ho platit v zákonem stanovené minimální výši)

 • Pro obchodování s kryptoměnami není mezi studentem a pracujícím žádný rozdíl (oba musí danit zisk v rámci daňového přiznání). Reálně ale až do zisku cca 212 000 Kč řádné daně platit nebudete (z důvodu slevy na poplatníka a studenta). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn a Jak vyplnit daňové přiznání.

  Petr JermářBanky.cz

  Máte jiný dotaz? Ptejte se

  Články ZE SVĚTA FINANCÍ

  Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

  Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

  15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

  Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

  Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

  Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

  13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

  Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

  Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

  Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

  11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

  Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

  Čtěte více
  Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

  Poradna banky.cz - ptáte se

  T

  #15359, Zdražení povinného ručení, Pojištění, 17.9.2021

  Dobrý den, pojišťovna mi oznámila, že navyšuje mé pojištění vozidla (povinné ručení a havarijní pojištění), protože jsem rizikový a čerpám asistenci (potíže se startováním staršího vozidla v zimě). Nemám škodní událost, bonus/malus a tento postup jsem nenašel ani ve smluvních podmínkách. Dotazoval jsem toto při možném uzavření smlouvy na více místech a všude mi lidově řečeno řekli, že je to nesmysl. Existuje taková varianta? Děkuji

  Dobrý den, z důvodu všeobecné inflace a růstu výše škod dochází ke zdražování povinného ručení i havarijního pojištění. Zdražení se tak letos nevyhnou ani klienti s bezeškodním průběhem. Výši pojistného stanovuje pojišťovna každý rok na základě aktuálních okolností a svého uvážení. Pokud s novou výší pojistného nesouhlasíte, můžete se poohlédnout u konkurence. Poptávku můžete zadat online v sekci povinné ručení.

  J

  #15358, Zahraniční platba, Platba, 17.9.2021

  Dobrý den, je možné nějak vložit peníze do německého bankomatu a poslat je na CZ účet protistrany, když má posílající osoba taky CZ banku bez toho aniž by musel zadat IBAN? Zkráceně: převod peněz z CZ účtu posílajícího na CZ účet protistrany Vklad peněz na daný CZ účet provedený v bankomatu v Německu Děkuji

  Dobrý den, německým vkladovým bankomatem lze uložit peníze na německý účet. Z německého účtu je možné dále peníze poslat na český účet (je potřeba znát IBAN příjemce). Přímé zaslání peněz (z německého vkladomatu na český účet) možné není. 

  J

  #15357, Peníze ze zahraničí, Podvod, 17.9.2021

  Dobrý den mám dotaz, pověřila jsem určitou osobu která má českou banku, ale žije v Německu, aby zaslala xxx částku na potřebný CZ účet. Peníze měly být údajně vloženy někde přes bankomat v Německu a zaslány na účet protistrany, výpis ukazuje že transakce proběhla, ale protistraně nic nepřišlo. Jelikož jsem nevěděla že bude peníze posílat přes německý bankomat, ale myslela jsem že je pošle ze své české banky, neřešila jsem IBAN. Osoba tvrdí že peníze odeslala, dokážete mi odpovědět kde by teď mohly být? Má je banka kvůli nezadanému IBAN (zadal klasické číslo účtu), nebo by peníze v tomto případě zůstaly na českém účtu dané osoby? Moc děkuji za odpověď

  Dobrý den, a nejedná se o podvod? Pokud Vás kontaktoval neznámý cizinec, vytáhl z Vás pod smyšlenou historkou peníze (blízká osoba v nesnázích, seznámení, dědictví, výhra v loterii, nákup bazarového zboží - verzí je mnoho) s tím, že se Vám vrátí, pak se jedná o klasický podvod a o své peníze jste definitivně přišla. Mezinárodní platbu nelze zadat bez znalosti IBAN (je zcela nesmyslné, aby peníze skončily někde na půl cesty, měla je např. banka a nevěděla, komu je připsat). Všechny předkládané výpisy podvodníkem jsou zfalšované. 

  Prohlédnout další dotazy
  Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


  Banky v ČR