Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #12258, Zdanění penzijního spoření při výběru peněz

Zdanění penzijního spoření při výběru peněz, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
2.1.2021 Spoření

Dobrý den, k 1.1.2021 jsem sepsal "žádost o dávku" penzijního připojištění u KB s tím, že mi budou prostředky na můj účet převedeny někdy v průběhu 1-3 měsíců. Banka mi sdělila, že splňuji podmínky pro výplatu jednorázového vyrovnání a sdělila celkový stav na účtu a možnosti převedení prostředků. Ptám se, zda výnosy z tohoto spoření tj. zhodnocení a státní příspěvky podléhají dani z příjmu ve výši 15%. V žádosti o jednorázové vyrovnání je totiž uvedeno: Výnosy a případné příspěvky zaměstnavatele budou sníženy o zákonnou daň z příjmu ve výši 15%. Podotýkám, že příspěvky zaměstnavatele jsem neměl. Spořím od r. 1977. Děkuji

Dobrý den,

v případě výběru peněz z penzijního připojištění (nebo doplňkového penzijního spoření) formou jednorázového vyrovnání se sazbou 15% daní výnosy a příspěvky zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám nepřispíval, tedy u Vás se budou danit jen výnosy. Pokud byste zvolil výplatu formou renty na dobu min. 10 let, neplatil byste žádné daně.