Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #18006, Zdanění prodeje dřeva

Jak odečíst náklady spojené s prodejem dřeva z těžby a vyřešit to přes firmu?

24.5.2022 Daně

Dobrý den, prodávám dřevo z těžby v mém lese. Mám zde náklady za těžbu, odvoz, stavbu oplocenky, sázení a nákup stromků (všechno dělají firmy jako plátci DPH). Já jsem OSVČ, ale nejsem plátce DPH (60% paušál). Mám možnost tyto náklady odečíst z vydělaných peněz z prodeje? Pokud ne, letos mě čeká ještě další těžba, je třeba možnost, aby moje dřevo prodala firma, která by za mě vše vyřešila a odečetla veškeré náklady a já od ní dostal už jenom vydělané peníze?

Dobrý den,

přijde na to, jak si vše s těžební firmou dohodnete. Smluvně byste na ni mohl např. za úplatu převést právo těžby se souvisejícími povinnostmi (nová výsadba, atd.). Pak byste danil jen tuto přijatou úplatu. Nebo samozřejmě můžete příjem z prodeje realizovat Vy a odečíst si související náklady. Vše je třeba propočítat (co je pro Vás výhodnější).