Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23093, Zdanění prodeje elektřiny

Zdanění prodeje elektřiny, Daně

5.3.2024 Daně

Dobrý den, mám na střeše mého rodinného domu malou solární výrobnu el. energie do 10kW postavenou na základě licence. Všechnu vyrobenou energii posílám do distribuční sítě. Za loňský rok jsem obdržel cca 15 000 Kč. Musím tuto částku danit? Pokud ano, pod jaký druh příjmu spadá a kolika % se daní? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, zisk z prodeje vyrobené elektrické energie je třeba řádně zdanit (zisk = rozdíl mezi výnosy a náklady). Vše budete danit v rámci Přiznání k dani z příjmu FO. Standardní sazba je 15%, ale na míru zdanění má vliv mnoho parametrů (celková výše příjmů, daňové slevy, odpočty atd.). Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání