Zdědil jsem byt se zástavou, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, zdedil jsem nezadluzeny byt, ktery je pojisten u Kooperativy, protoze je na nem zastava na hypotecni uver treti osoby u KB. Pojistku uzavrela treti osoba se souhlasem puvodniho majitele ktery zemrel. Pravdepodobne tedy pojistku dal plati treti osoba,ktera ma HU, protoze je tato povinost zanesena v zastavni smlouve. Dedicke rizeni z duvodu me nepritomnosti v CR probehlo az po roce v zastoupeni a byt je oficialne muj majetek. Byt jsem tedy zdedil i se zastavou. Musim ji tzv. strpet. Jsou zde vsak podminky v Zastavni smlouve, ktere podepsal puvodni vlastnik, ktery zil v CR. Podminky: neprodat, nezadluzit, nepronajmout, udrzovat byt v dobrem stavu, nahlasovat KB veskere zmeny atd. a zaroven pojistit pod ruzne dost velkymi pokutami. Tyto podminky vsak takto na dalku samozrejme nemuzu plnit. Toto jsem tez zdelil KB, ale nebylo mi na to odpovezeno. Zajimalo by me, jestli je mozne, aby dal pokracovalo pojisteni meho bytu bez meho vedomi po tom, co jsem byt zdedil, nebo aby KB sjednala kvuli me nepritomnosti bez meho vedomi novou pojistku, aniz by me o tom informovala (8 mes.) a penalizovala me za to. Treti strana se mnou nekomunikuje a ani banka u ktere je HU (KB) me nechce podat zadne informace ohledne textace Zastavni smlouvy a pojisteni vazanem k danemu bytu. KB vi o umrti puvodniho majitele a zaroven i to, ze ja jsem novy vlastnik. Nekolikrat jsem do KB zaslal e-mail bankovni poradkyni, ktera ma tento uver na starost s dotazy na Zastavni smlouvu, bohuzel me za 16 mesicu odpovedela jen, ze dokud nejsem oficialne vlastnik, tak ma bankovni mlcenlivost. Nyni, kdyz jsem ji davno upozornil na to, ze jiz vlastnik jsem, tak me odpovedela, ze se omlouva za zpozdeni a dalsi jine nepodstatne informace. Toto trva 8 mesicu. Kontakt na me celou tu dobu vsichni maji. Zaslal jsem tez 3x nezavisle na sobe na oficialni e-mail Komercni banky dotaz ohledne zastavni smlouvy. 3x me bylo odpovezeno pokazde jinou pracovnici z Odboru pece o zakazniky, ze podle overenych informaci Zastavni smlouvu chteji mit podepsanou vzdy soucasnym vlastnikem/dedicem. Pokud tuto smlouvu nepodepise, tak budou pozadovat po dluznicich HU jine zajisteni. Nerad by se stal dluznikem z duvodu neplaceni pojistneho. Rad bych vedel, jestli KB muze sjednat pojisteni meho bytu bez meho vedomi a podpisu. Dekuji predem za odpoved. Hezky den preji

Dobrý den,

dědictví nemovitosti v zástavě za cizí úvěr je velmi specifické až unikátní a pro Váš případ nemusí být "best practice" (proto pomalé a nekonkrétní odpovědi ze strany banky). Vy nejste účastníkem zástavní smlouvy, takže byste teoreticky tyto povinnosti plnit nemusel. Na druhou by pak banka mohla úvěr zesplatnit a vaši nemovitost zpeněžit. Je tak ve vašem zájmu podmínky plnit.