Jak získat jednorázově vyplacené peníze zablokované bankou kvůli exekučnímu příkazu?

Dobry den, muj mesicni duchod cini 5 287 Kc. Byl mi vyplaceny jednorazove za 4 mesice. Tyto penize mi banka zmrazila. Koho mam pozadat o vyplaceni, kdyz na jinem dotaze odpovidate, ze nezabavitelna castka pro jednotlivce je vyssi, nez pobiram ja? Muze mi banka tyto penize uvolnit, jako nezabavitelnou castku, kdyz je tam blokace od exekutora? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

v případě blokace účtu exekutorem máte nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima (pro samostatně žijící osobu v domácnosti bez dětí a manžela 3 410 Kč). Banka Vám tedy může vyplatit pouze 6 820 Kč, zbytek půjde na úhradu Vašich dluhů.

Nezabavitelné minimum je pojem, který se váže ke srážkám ze mzdy (důchodu) a je vyšší než Váš současný důchod 5 287 Kč. Z Vašeho důchodu tak měsíčně nebude možné srážet nic ve prospěch exekutora. Nicméně zabavené peníze na účtu na úhradu dluhu použity budou (exekutor může také zpeněžit Váš majetek - vybavení bytu, atd.).