Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10044, Zneužití platební karty

Nepotvrzené platby přes PayPal: Jak mohlo dojít k zneužití a jak se bránit?

13.5.2020 Podvod

Dobrý den, můj kamarád měl nějakou dobu podnapilé období a v tomto období si někdo na jeho kartu založil PayPal a začaly mu chodit sms na potvrzení kodu pro platbu z Aliexpress. On osobně nikdy žádný účet PayPalu nezakládal a u Aliexpress nic neobjednával. Když vše zjistil, zablokoval kartu a podal reklamaci u banky. Ta vše řeší. Jenže u jedné platby bylo potvrzení kódu pro zaplacení odesláno, byť měl telefon stále u sebe a bankou bylo zjištěno, že pouze jedna platba byla potvrzená přes jeho tel. číslo, ale z účtu mu odešlo mnohem víc plateb, ale ty už nebyly potvrzeny SMS z jeho tel. čísla. Můžete mi říct, jak se toto může stát? A ještě chci říct, že ani žádný podvodný email z Paypalu mu nepřišel a nic nerozkliknul. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

těžko soudit, co váš kamarád v podnapilém stavu činil a co nikoliv, nicméně pokud si někdo na jeho kartu založil PayPal a on kartu neztratil, pravděpodobně mu ji podvodník na chvilku sebral a následně vrátil. Úplně stejnou věc mohl udělat i s jeho telefonem či jinými konfirmacemi. Pokud se váš kamarád chodil pravidelně opíjet do jedné hospody, podvodník tam na něj mohl vždy počkat a stylem např. "půjč mi kartu a telefon, koupím ti pivo" platby realizovat. Za takovéto jednání klienta banka nemůže nést odpovědnost. Řešením je se neopíjet a neztrácet nad sebou kontrolu.