Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #3921, Zneužití platební karty

Co dělat, když mi z účtu odešly peníze za neobjednané zboží?

16.10.2017 Podvod

Hezký den, z mého účtu včera večer odešly peníze za boty, které jsem si neobjednala. Ihned jsem zablokovala svou kartu a dnes šla na pobočku. Tam mi bylo řečeno, že oni již nic udělat nemohou, musí počkat, až obchodník peníze přijme a pak podají reklamaci. Volala jsem obchodníkovi a ten pro mě také již nemůže nic udělat, boty již dnes ráno odeslal. Ráda bych se zeptala, jakou mám šanci, že bude rezervace banky vyřízena kladě, respektive, že pokud bude reklamace omítnuta, že se mi peníze vrátí jinak (například od banky).

Dobrý den,

na jakou adresu/jméno byly boty odeslány? Pokud k Vám domů, můžete objednávku do 14 dnů stornovat (zasláním balíku zpět obchodníkovi). Obchodník Vám po té peníze vrátí. Pokud je balík adresován někomu jinému, dozvíte se aspoň jméno pachatele (to Vám spolu s adresou sdělí eshop). Po té navštivte Policii ČR a podejte trestní oznámení.

Ohledně reklamace, pokud se prokáže trestný čin krádeže (neoprávněné užití platební karty cizí osobou), pak obvykle banky škodu hradí. Pro úspěšné zaplacení kartou musel pachatel znát číslo karty, datum expirace a kontrolní CVC/CVV kód. Kartu tak pravděpodobně zneužil někdo z Vašeho blízkého okolí (i když jsou známy i případy pokladních s dokonalou pamětí, které si stihnou během placení v obchodě zapamatovat všech těchto 23 čísel).