Zrušené směny a náhrada mzdy, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, pracuji ve firmě, která nám v listopadu tohoto roku sdělila, že od 16.12. do 31.12. 2019 se nepracuje. Já mám tedy poslední směnu odpracovat 13.12. Firma nařídila zaměstnancům vybrat si zbytek dovolené, pokud ještě nějakou mají anebo podepsat neplacené volno anebo si zrušené směny nadpracovat v termínech: 27.,28.,29. a 30.12.2019 (podotýkám 31.12. se zase do práce nejde). Podle mého plánovaného harmonogramu směn na měsíc prosinec, mi připadá na den 30.12. směna. Tu bych eventuálně odpracoval. Jelikož jsem nastoupil v létě, dovolenou žádnou nemám. Dovolenou jsem čerpal (tu na kterou jsem měl nárok). Podle nich bych měl tedy odpracovat 7 směn. Myslím si, že na to firma nemá právo, neboť se jedná o překážku v práci ze strany zaměstnavatele. Neměla by firma hradit zrušené směny 80% ze mzdy? A vůbec bych si zrušené směny neměl nadpracovávat. Což je uvedeno v kolektivní smlouvě. Když bych měl eventuálně nárok na náhradu platu za zrušené směny a nemusel si je nahrazovat, jak bych měl vůči svému zaměstnavateli postupovat a jak se bránit? Nikdo nevěděl dopředu, že budu potřebovat na prosinec nějakou dovolenou. Díky

Dobrý den,

v případě překážek v práci na straně zaměstnavatele je zaměstnavatel povinen hradit zaměstnancům 60-80% průměrného výdělku (dle typu překážek). Firma může zaměstnancům dovolenou nařídit, ale samozřejmě pouze za předpokladu, kdy zaměstnancům ještě nevyčerpaná dovolená zbývá. Ve Vašem případě se tak jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele s nárokem na náhradu mzdy. Bránit se můžete podáním podnětu na Úřad práce nebo soudní cestou.