Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8017, Zvýšení nezabavitelné částky od června 2019

Proč maminka po červnové novele nezískává více peněz z oddlužení?

Dobrý den, moje maminka je od února 2019 v oddlužení na pět let. Vše řádně hradí. Její aktuální čistý příjem se pohybuje kolem 25 000 - 27 000 Kč. Přesto jí i po červnové novele nechodí na účet více peněz, ale pouze původních cca 11 800 Kč. Jejich domácí situace je taková, že bydlí v pronájmu s manželem. Já jsem jediné dítě a již žiji jinde a pracuji, takže se nepočítám. Ráda bych se zeptala, proč jí nechodí více peněz? Nikde jsem nenašla, že by červnová novela neplatila pro lidi, co již jsou v oddlužení. Podle všech kalkulaček mi také vychází, že by jí mělo zbývat více peněz. Jak má maminka případně postupovat, aby dostávala více peněz? Jaktože nezačala dostávat více peněz automaticky? Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,

přestože se novela insolvenčního zákona platná od června 2019 nevztahuje na insolvence započaté před tímto datem, zvýšení nezabavitelného minima se týká všech. S příjmem 26 000 Kč a jednou vyživovanou osobou (manžel) by měla dostávat 14 025 Kč. Srážky ze mzdy pravděpodobně chybně spočítala mzdová účtárna jejího zaměstnavatele, požadujte nápravu.