Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8975, Zvýšení životního minima

Zvýšení životního minima, Exekuce a insolvence

PN

Dobrý den, mám schválenou insolvenci a bude mi stanoven splátkový kalendář. Pokud dojde ke zvýšení životního minima, budou nějak upraveny splátky, které byly stanoveny před tímto avizovaným zvýšením? Děkuji

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

v případě růstu životního minima se upraví výše splátek a bude Vám zůstávat více, nicméně stále je třeba plnit podmínky insolvence (dle starých pravidel být schopen splatit min. 30% všech dluhů, dle nových pravidel od 6/2019 být schopen splácet min. 2 200 Kč měsíčně).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Místo pár set korun i několik desítek tisíc. Tolik můžete zaplatit za předčasné splacení hypotéky. Přestože si za něj banky smí podle zákona účtovat pouze nezbytné poplatky, někteří poskytovatelé to nedodržují.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MM

#10924, Komerční banka požaduje poplatek v rozporu s výkladem ČNB, Hypoteční poradna, 10.8.2020

Dobrý den, chci refinancovat hypotéku u Modré pyramidy. Ve vyčíslení je požadována úhrada za předčasné splacení v maximální možné výši, tedy 50 000 Kč (úvěr mám déle než dva roky a byl uzavřen ve 2018). Na webových stránkách MP je uveden výpočet tohoto poplatku, který se skládá z administrativních nákladů a tzv. Ceny zdrojů (vypočtené z výše doplácené jistiny, doby do fixace a průměrné úrokové sazby všech úvěrů v době uzavření smlouvy). Splňuje položka Cena zdrojů podmínky ČNB? Jedná se z Vašeho pohledu opravdu o účelově vynaložené náklady? Z mého laického pohledu mi toto jako účelový náklad nepřijde. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, Komerční banka tímto nejen dle mého názoru porušuje výklad ČNB, která za "oprávněné náklady" nepovažuje Cenu zdrojů. Doporučuji podat podnět ČNB či se domáhat nápravy soudní cestou. Minulý týden vyšlo na toto téma mnoho článků, pravděpodobně se tento problém týká více klientů. 

MD

#10923, Prověřování příjmů a výdajů, Hypoteční poradna, 9.8.2020

Dobrý den, při žádosti o hypotéku banka prověřuje výši mých příjmů a také výdajů. Příjmy chápu, že se určují průměrně za 3 (příp. více měsíců - dle banky). Jak se prověřují výdaje? Zjišťuje se podle výpisů z běžného účtu? Nebo je metoda jiná? Díky za odpověď.

Dobrý den, v žádosti o hypotéku sice vyplňujete informaci o průměrných výdajích a banka má k dispozici výpisy z Vašeho běžného účtu, nicméně obvykle banky vychází z tzv. normovaných nákladů na živobytí/osobu (posuzuje se, vůči kolika osobám máte vyživovací povinnost - děti, manželka). Na splátky všech úvěrů můžete vynakládat max. 45-50% svých příjmů. Banky tedy detailně zkoumají výši vašich splátek za další úvěry (BRKI, NRKI). Doporučuji případně prostudovat podmínky hypotéky.

RB

#10922, Ručím za přítelovy dluhy?, Osobní a rodinné finance, 9.8.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jsem disponent účtu. Nyní jsem zjistila, že si přítel vzal několik půjček o kterých jsem nevěděla a zadlužil se. Bojím se, jestli dluh nespadá i na mě. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, jedná-li se pouze o Vašeho přítele a nikoliv manžela, pak za jeho dluhy neručíte (nehledě na dispoziční právo k jeho účtu). Pokud byste byli manželé, pak byste za své dluhy ručili společně a nerozlučně. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR