Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Prohlášení vlastníka

Prohlášení vlastníka

Definice Prohlášení vlastníka

Je právní úkon vlastníka domu vložený do katastru nemovitostí, jímž vlastník nemovitosti vymezí bytové jednotky v domě (jedná se o bytové i nebytové prostory včetně jejich příslušenství a vybavení). Po tomto právním úkonu je nemovitost rozdělena na jednotky, se kterými lze libovolně nakládat (zatížit zástavním právem, prodat, darovat, či jinak převádět).
Budova může být rozdělena buď na jednotky a společné části, podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, nebo na jednotky podle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. Oba typy jednotek jsou vzájemně nekompatibilní. V budově mohou existovat pouze jednotky téhož druhu.
Správu rozdělené nemovitosti pak vykonává společenství vlastníků jednotek, které na principu většiny hlasů volí své výkonné vedení jednající za společenství (nikoliv za vlastníky jednotlivých jednotek).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Prohlášení vlastníka

D

#8674, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě, Reality, 22.1.2020

Dobrý den, chci výhodně koupit v dražbě 1/4 podílu nemovitosti. Kdo určuje jakou část nemovitosti bych mohl užívat?

Dobrý den,

kupujete-li tzv. ideální podíl bez prohlášení vlastníka vymezující pravidla pro užívání nemovitosti (např. podíl A - přízemí, podíl B - první patro), pak nejsou stanovena žádná konkrétní pravidla pro společné užívání nemovitosti (je to na dohodě spolumajitelů, které nemusí být vždy dosaženo ku spokojenosti všech zúčastněných - proto bývají ceny těchto podílů velmi nízké, neboť málokdo je ochoten obývat prostory společně s cizími osobami bez rozumné dohody).

Š

#8629, Prodej bytu, Reality, 20.1.2020

Dobrý den, ještě jednou se vracím k dotazu ohledně prodeje jednoho pokoje z bytu 3+1, který jsem podávala 18.1. 2020. Bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů, byty jsou v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Dostala jsem odpověď: "prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek". Jestli jsem to tedy dobře pochopila, pak Vaše odpověď se týkala případu, že by byt byl v osobním vlastnictví. Jak je to tedy s prodejem jednoho pokoje u bytu s podílovým vlastnictvím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podílové vlastnictví bytu se řeší stejně jako by byt měl pouze jednoho vlastníka (jde o to, že vlastníte podíl na bytové jednotce a ne podíl na celém domu). Naopak trochu jiné řešení by se použilo v případě, kdy byste vlastnila podíl na celém domu s právem užívat bytovou jednotku. V obou případech se však nejedná o běžnou či jednoduchou operaci, na kterou by Vám stačilo sepsat jednodušší smlouvu typu "prohlašuji že vlastním byt a prodávám sousedovi pokoj". Doporučuji vyhledat odbornou právní asistenci, kdy s Vámi právník specializující se na reality vše probere a navrhne nejvhodnější řešení. Každé podání návrhu na katastr stojí 2 000 Kč. Je určitě lepší zaplatit notáři či advokátovi např. 10 000 Kč za přípravu smlouvy než riskovat zamítnutí žádosti o vklad na katastr a znovuplacení poplatků.

Š

#8605, Prodej části bytu, Reality, 18.1.2020

Dobrý den, bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Vzhledem k tomu, že budeme požadovat vklad do katastru nemovitostí, kde tyto údaje jsou k dispozici, si chci toto raději ověřit. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek. 

Š

#2927, Rozdílný vlastník pozemku a stavby, Hypoteční poradna, 27.7.2016

Dobrý den, mám dotaz, zda poskytujete hypotéku za těchto podmínek - rozestavěná stavba se bude zapisovat na základě prohlášení vlastníka k rozestavěným jednotkám. Vlastníkem pozemku bude jedna společnost, druhá společnost bude mít právo stavby. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, kolik chcete půjčit a jak velká bude zástavní hodnota nemovitosti. Standardně se půjčuje do 90% LTV, tedy je třeba mít 10% naspořeno (sice je ještě možné získat i 100% hypotéku, ale úrok je výrazně vyšší). Bude-li třeba dát do zástavy jak stavbu, tak pozemek, pak je třeba, aby s tím souhlasily obě firmy. Nicméně dnes by již novostavba neměla mít rozdílného vlastníka od majitele pozemku. 

Vyplňte prosím formulář hypoteční kalkulačka a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

LL

#2797, Podíl bytu na společném prostoru, Reality, 22.5.2016

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informaci jako předseda SVJ Na louži 864/ 14. V našem domě bylo vystaveno několik nových bytových jednotek a tím i ke změně prohlášení vlastníka. Toto prohlášení vlastníka jsme všichni předkládali při koupi všech bytů v našem domě i když výstavba ještě nezačala, ale nové byty již byly do prohlášení počítány. Prodej jednotek probíhal v roce 2013- 2014. Nových jednotek pak 2015- 2016. Nyní jeden z vlastníků tento zápis rozporuje a vyžaduje přepracování prohlášení vlastníka. Nevím zda by při tomto novém prohlášení nedošlo k dílčím změnám a tím i k ovlivnění podílů všech vlastníků jednotek. Můžete mi prosím zdělit, jak toto prohlášení zasáhne Vaše klienty, pokud u Vás mají hypotéční úvěr a jak postupovat pokud k přepracování prohlášení vlastníka dojde. Ptám se pouze v souvislosti s nutností odhlasovat zpracování nového prohlášení vlastníka všemi majiteli jednotek a tak bych rád měl kompletní informace. Sám mám u Vás účet a proto doufám, že mi poradíte. Předem děkuji Luboš Leopold SVJ Na louži 867/ 14

Dobrý den,

jestli jsem to pochopil správně, tak v roce 2013-2014 se postavil bytový dům, bytové jednotky byly zapsány do katastru a všichni vlastníci podepsali dohodu a rozdělení společných prostor. Následně v roce 2015-2016 se přistavilo několik dalších bytů (třeba půdní vestavba), čímž se změnil formálně podíl starých bytových jednotek na společných prostorech ve prospěch nových bytů. A majitel starého bytu nechce podepsat toto nové rozdělení, ano?

Na hypotéční úvěr ani na nic jiného to vliv nemá, je to pouze formalita (pakliže společné prostory nejsou extrémně velké či nejsou předmětem výrazné ziskové činnosti - př.: pokud by v přízemí domu byly tři obchody, jejíchž pronájem by generoval desítky tisíc korun měsíčně, pak by hodnota bytů s nových menším podílem na společných prostorách byla malinko nižší). Banky v ČR