Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Prohlášení vlastníka

Prohlášení vlastníka


Definice Prohlášení vlastníka

Je právní úkon vlastníka domu vložený do katastru nemovitostí, jímž vlastník nemovitosti vymezí bytové jednotky v domě (jedná se o bytové i nebytové prostory včetně jejich příslušenství a vybavení). Po tomto právním úkonu je nemovitost rozdělena na jednotky, se kterými lze libovolně nakládat (zatížit zástavním právem, prodat, darovat, či jinak převádět).
Budova může být rozdělena buď na jednotky a společné části, podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, nebo na jednotky podle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. Oba typy jednotek jsou vzájemně nekompatibilní. V budově mohou existovat pouze jednotky téhož druhu.
Správu rozdělené nemovitosti pak vykonává společenství vlastníků jednotek, které na principu většiny hlasů volí své výkonné vedení jednající za společenství (nikoliv za vlastníky jednotlivých jednotek).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Prohlášení vlastníka

VV

#14664, Změny sklepů v bytovém domě, Reality, 28.6.2021

Dobrý den, s manželkou jsme vlastníci tří bytových jednotek (BJ) v bytovém domě - celkem 8 BJ (jedná se o SVJ). S jednou BJ byla jako její součást zakoupena i místnost ve sklepě. Je možné tuto místnost v rámci našeho vlastnictví převést pod jinou BJ - samozřejmě v rámci tohoto domu)? Co je k tomu zapotřebí? Když se bude sepisovat prohlášení vlastníka, bude stačit naše prohlášení na námi vlastněné BJ (popř. pouze pro dotčené dvě BJ), nebo se musí zpracovat prohlášení pro celou budovu i když nejsou práva ostatních vlastníků dotčena? Děkuji za spolupráci a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

pro změny sklepů v bytovém domě je třeba sepsat resp. aktualizovat prohlášení vlastníků, se kterým musí souhlasit SVJ (nestačí pouze souhlas vlastníků dotčených jednotek).

TD

#14631, Změny v bytovém domě, Reality, 22.6.2021

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v bytovém domě. Máme zde SVJ. Náš byt (130 m2) jsem v rámci nedávné rekonstrukce stavebně rozdělil na dva byty (45 m2 a 85 m2). Do společných prostor domu nijak nezasahuji. Nyní bych chtěl tyto dva byty rozdělit i katastrálně. Dozvěděl jsem se, že musím vytvořit tzv. prohlášení vlastníka nemovitosti a to pak podat se žádostí o vklad na KN. Co prosím toto prohlášení vlastníka nemovitosti musí obsahovat ? Děkuji předem za vaši odpověď.

Dobrý den,

prohlášení vlastníka slouží k vymezení bytových jednotek, společných prostor a stanovení pravidel (kdo může co výlučně užívat). Se změnou musí souhlasit SVJ (nemůžete měnit dispozice bytového domu bez souhlasu ostatních). Doporučuji vše nejdříve projednat s ostatními členy SVJ. Změnu prohlášení vlastníka Vám za úplatu připraví právník. 

TS

#13589, Musíme mít SVJ?, Reality, 22.3.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je zákonnou povinností pověřit správou domu novou fyzickou osobu v případě, že osoba uvedená v prohlášení vlastníka, zemřela? Nejedná se o dům s SVJ (pouze tři bytové jednotky). Stávající prohlášení vlastníka se řídí ještě zákonem č.72/1994 Sb. Je potřeba, aby došlo k jeho aktualizaci v souvislosti s aktuálním zákonem? Mám na mysli hlavně části práv a závazků. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dům do 3 bytových jednotek (včetně) lze považovat za rodinný dům (nikoliv bytový dům) a nemáte tak ze zákona povinnost mít SVJ. Správa nemovitosti je věcí dohody mezi vlastníky bytových jednotek. 

MZ

#10377, SVJ a změna dispozic bytového domu, Reality, 9.6.2020

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky a změny prohlášení vlastníka u bytového domu. V našem bytovém domě je 8 bytových jednotek. K rozdělení došlo již v roce 1992. Jeden z vlastníků bytu bude realizovat rozšíření svého bytu půdní vestavbou - z původních společných prostor bylo odebráno 30 m2. Bude jimi rozšířena jedna bytová jednotka. Všichni jsme s tím souhlasili - již proběhlo vše na stavebním úřadě, pan majitel rozšiřované jednotky má již vydáno i stavební povolení. Potřebovali bychom dát po právní stránce celou věc do pořádku a novou situaci zapsat i do KN. 3 bytové jednotky jsou zastaveny ve prospěch bank (byly pořízeny na hypotéky). Jak prosím postupovat dále - v pohledu k bankám? A mohla bych požádat i o stručný popis jak postupovat s KN? Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Dobrý den,

jsou-li bytové jednotky ve výhradním osobním vlastnictví majitelů (nejedná se o podílové spoluvlastnictví celého domu), pak SVJ vztahy "banka-majitel bytové jednotky" vůbec neřeší (majitelé bytů ručí za hypotéky svými byty - kterým sice náleží část společných prostor, ale věcné břemeno zástavy je zapsané jen u bytů). 

Ohledně KN - bude třeba vypracovat nové prohlášení spoluvlastníků, ve kterém bude reflektován nový stav společných prostor a rozdělení bytových jednotek.

D

#8674, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě, Reality, 22.1.2020

Dobrý den, chci výhodně koupit v dražbě 1/4 podílu nemovitosti. Kdo určuje jakou část nemovitosti bych mohl užívat?

Dobrý den,

kupujete-li tzv. ideální podíl bez prohlášení vlastníka vymezující pravidla pro užívání nemovitosti (např. podíl A - přízemí, podíl B - první patro), pak nejsou stanovena žádná konkrétní pravidla pro společné užívání nemovitosti (je to na dohodě spolumajitelů, které nemusí být vždy dosaženo ku spokojenosti všech zúčastněných - proto bývají ceny těchto podílů velmi nízké, neboť málokdo je ochoten obývat prostory společně s cizími osobami bez rozumné dohody).

Články o Prohlášení vlastníka

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

…eloperskýchprojektů, které jsou teprve ve výstavbě. Přesto je v jejich případě jedendůležitý rozdíl. S čerpáním hypotéky můžete začít až po prohlášení vlastníka –tedy v době, kdy jsou v domě vytyčené jednotlivé byty. Zpravidla je to podokončení hrubé stavby. Teprve pak může banka…Banky v ČR