Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Vlastník nemovitosti

Vlastník nemovitosti


Definice Vlastník nemovitosti

Vlastník nemovitosti je osoba, které náleží k dané nemovitosti vlastnické právo. Jako vlastník má obecně právo nemovitost užívat nebo s ní nakládat, tj. ji např. pronajmout, zastavit nebo prodat. Osobu vlastníka nemovitosti lze zjistit z katastru nemovitostí.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Vlastník nemovitosti

J

#13649, Vypořádání podílového spoluvlastnictví, Reality, 26.3.2021

Dobrý den, jsem většinový spoluvlastník nemovitosti. Nový spoluvlastník nepřispívá na údržbu nemovitosti, vše si hradím sama a pečuji o nemovitost. V rámci vypořádání spoluvlastnického podílu (jelikož se nemůžeme dohodnou jak s nemovitostí naložit) mi hrozí v rámci zrušení spoluvlastnického podílu prodej celé nemovitosti. Chtěla bych požádat soud o odložení Zrušení spoluvlastnictví o dva roky. Chtěla bych v domečku dožít. Na domě mám prozatím bankovní zástavu, do dvou let dojde ke splaceni a zrušení bankovní zástavy. Chtěla bych požádat někoho z rodiny, aby si vzal půjčku a opět můj podíl byl použit jako zástava bance. Tim bych podíl nového vlastníka vyplatila. Prosím o radu, jak mám postupovat. Zda by návrh na odložení zrušení spol. podílu oddálil prodej domu. Protože pokud by došlo k dražbě vydražené nemovitosti, financi by šly zástavnímu věřiteli a já bych neměla na pořízení nového bydlení finanční prostředky. Zda je možné nařídit v tomto případě dražbu, když na podílech vázne bankovní zástava. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

banka Vám na nemovitost mimo zástavy velmi pravděpodobně zapsala též věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje převod nemovitosti. Dokud budete hypotéku řádné splácet, banka nemá důvod Vám úvěr zesplatňovat. I pokud by na nemovitosti zákaz zcizení zapsán nebyl, podíl na nemovitosti se zástavou by byl neprodejný. 

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnicví proti své vůli. Proti vypořádání spoluvlastnictví nelze argumentovat "já chci nemovitost vlastnit, dožít v ní, teď nemám peníze na vyplacení, atd.". Prakticky ale bude vaše nemovitost jen těžko prodejná.

RK

#13267, Společná hypotéka na koupi RD, Hypoteční poradna, 4.3.2021

Dobrý den, mohu se prosím poradit. S přítelem chceme kupovat nemovitost. Náš finanční poradce nám vytvořil hypotéku tak, že hypotéku udělal pouze na přítele. Říká nám, že po koupi domu půjdeme na katastrální úřad a já budu zapsána jako druhý vlastník nemovitosti. Jenže jsem zaslechla, že to není možné, že banka k tomu nedá souhlas. Tak teď bych nerada, aby tedy náš sen o společném domě nebyl jen snem o přítelovo domě. Manželé nejsme, svatba je plánována na příští rok. Nerada bych, abych byla z vlastnických práv vyřazena. Nikdy nevíte co se stane za 10 let a já bych pak mohla taky jít s igelitkou jak se říká. Moc děkuji za váš názor přeji pěkný den.

Dobrý den,

proč by měla být hypotéka psána jen na přítele? Není-li pro toto relevantní důvod (např. máte negativní záznam v registrech dlužníků, jste v exekuci, atd.), pak je naopak výhodnější o hypotéku žádat společně (budete bonitnější a získáte lepší podmínky). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce a vše s nimi probrat. Prostudujte náš článek Hypotéka pro partnery.

I

#11519, Banka spočítala, že bych hypotéku nezvládal splácet, Hypoteční poradna, 19.10.2020

Dobrý den, syn si požádal o hypoteční úvěr, ale jeho mzda mu na něj nestačí. Požádal nás jako rodiče, abychom mu poskytli ručení. Nemáme s manželem žádné nemovitosti a je nám oběma přes 50 let. Syn nám sdělil, že mu banka spočítala, že by nás mohl po půli roce ze smlouvy vyvázat. Poraďte prosím, jak se chránit tak, abychom v případě nenadálých životních situací nemuseli hypotéku platit my. Je možné nechat se zapsat do katastru nemovitostí jako spoluvlastník? Nebo to lze, až bude dům zcela splacen? Co máme jako rodiče udělat, aby nám nezbyly oči pro pláč? Synovi chceme samozřejmě pomoct, ale nechceme si tuto tíhu nést do penze. Děkuji

Dobrý den,

pokud banka synovi spočítala, že byl nebyl schopen hypotéku ze své mzdy splácet, důrazně mu doporučuji si hypotéku nebrat (resp. požádat o nižší hypotéku s takovou měsíční splátkou, kterou by byl schopen splácet). 

Pokud byste k hypotečnímu úvěru syna přistoupili (ručili mu), pak by v případě nesplácení úvěru banka požadovala peníze po vás. Nemůžete synovi za úvěr ručit, ale zároveň chtít, abyste v případě problémů nemuseli splácet (to si protiřečí - k čemu by pak byl takový spoludlužník bance dobrý?). Vyvázání účastníků úvěrové smlouvy (vás) po půl roce je velmi nepravděpodobné (to by se synovi za půl roku musel rapidně zvýšit příjem tak, aby stačil na hypotéku sám). 

Jako vlastník nemovitosti je v katastru zapsán kupující. Pokud byste tedy nemovitost kupovali se synem společně, stali byste se spoluvlastníky. 

Je vám přes 50 let, nemáte vlastní střechu nad hlavou (žijete pravděpodobně v nájmu) a za cca 10 let půjdete do důchodu. Sil a pracovních příležitostí ubývá a poslední roky před řádným důchodem tráví nemálo lidí 55+ na Úřadu práce či si žádá o předčasný důchod. Nechci Vás zbytečně strašit, ale mimo fyzického zdraví je základem pro spokojené stáří i zdraví finanční. Ve vaší situaci bych se k hypotéce neupisoval. Synovi můžete pomoci dobrou radou - aby nežil nad své poměry (to je vždy cesta do osobního bankrotu). Měl by si vzít jen takový závazek (hypotéku), který bude schopen sám splácet. 

K

#10600, Spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 2.7.2020

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

I

#9988, Prodej části domu, Reality, 7.5.2020

Pokračování dotazu č. 9986: Děkuji za předchozí odpověď. Ještě bych měla dotaz, zdali jde po té dům prodat i s tím, který by odkoupil tu 1/8. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý vlastník nemovitosti může kdykoliv prodat svůj podíl (Vy můžete prodat svých 25%, otec svých 50%, atd. nezávisle na ostatních). Nicméně nejvyšší prodejní ceny se dosáhne jen při prodeji celé nemovitosti, neboť na trhu nenajdete mnoho zájemců o např. čtvrtinový či poloviční podíl. Když si někdo chce koupit dům či byt, pak si ho obvykle chce koupit celý. 

Články o Vlastník nemovitosti

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

… řízení o převodu, které může zabrat 30-60 dní, výjimečně i více (zejména Praha a okolí) po provedení vkladu na katastru je jako výlučný vlastník nemovitosti zapsán na listu vlastnictví kupující pro předložení listu vlastnictví se jménem kupujícího vyplácí uschovatel peníze…Banky v ČR