Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Vlastník nemovitosti

Vlastník nemovitosti


Definice Vlastník nemovitosti

Vlastník nemovitosti je osoba, které náleží k dané nemovitosti vlastnické právo. Jako vlastník má obecně právo nemovitost užívat nebo s ní nakládat, tj. ji např. pronajmout, zastavit nebo prodat. Osobu vlastníka nemovitosti lze zjistit z katastru nemovitostí.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Vlastník nemovitosti

J

#9072, Hypotéka a sleva na dani za úroky, Hypoteční poradna, 25.2.2020

Pokračování dotazu č. 9068: Ještě k mému dotazu ohledně úroků z hypotéky - dcera vlastník nemovitosti, matka pouze účastník smlouvy - podmínku užívání bytové potřeby, přičemž se nejedná pouze o užívání k vlastnímu trvalému bydlení DS, ale i k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů . To nelze brát v úvahu, že jsem rodič a účastník smlouvy, i když ne vlastník?

Dobrý den,

dle praxe finančních úřadů je třeba nemovitost vlastnit či spoluvlastnit. Vy tak bohužel slevu na dani neuplatníte, neboť nemovitost nevlastníte. 

H

#8647, Podíl na nemovitosti do zástavy, Hypoteční poradna, 21.1.2020

Dobrý den, dcera má 1/4 podíl na domě po manželově smrti (otci) a chce si vzít hypotéku na svůj vlastní dům. Musí mít můj souhlas, když vlastním zbytek nemovitosti? Bojím se, že kdyby náhodou přišly problémy se splácením, přijdu o střechu nad hlavou. Tvrdí, že si se svým dílem může dělat co chce. Děkuji

Dobrý den,

vlastník nemovitosti může nakládat v tomto ohledu se svým majetkem zcela libovolně (může svůj podíl 1/4 např. prodat bez Vašeho souhlasu). Nicméně v praxi banky podíly na nemovitostech do zástavy neakceptují. Spíše je smutné, že Vaši dceru vůbec napadlo nakládat takto s majetkem proti Vaší vůli. Ano, 1/4 nemovitosti je její, ale s ohledem na elementární lidskou slušnost a okolnosti bývá dobrým zvykem, že děti své rodiče z jejich nemovitostí za těchto okolností nestěhují a ani jim jinak neztrpčují život.

MK

#8531, Dostavba rodinného domu, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem

Dobrý den,

u přístavku RD bych doporučil nemovitost rozdělit na více bytových jednotek a následně přiřadit vlastníky ke každé bytové jednotce (Vy budete majitelem Vaší bytové jednotky a tchyně své). Pak byste mohl ručit za hypotéku pouze svou bytovou jednotkou (na jejíž rekonstrukci a dostavbu byste čerpal úvěr), ale hlavně byste byl skutečným vlastníkem svého bytu. Převod 1% podílu nic fakticky neřeší - v případě jakéhokoliv sporu v rodině nic nevlastníte a ještě byste splácel úvěr za zvelebení cizí nemovitosti. 

Přiznání k dani z nemovitosti se podává po změně dispozice do 31/1 (dojde-li k dokončení stavby v roce 2022, pak do 31/1/2023). Budete-li každý vlastnit svou bytovou jednotku, budete každý podávat své daňové přiznání (a platit svou daň) za svůj byt. V případě společného vlastnictví celého domu může každý řešit daň z nemovitosti sám za svůj podíl nebo jeden za všechny.

Každé podání návrhu na katastr (darovací smlouva, zástavní právo ve prospěch banky, výmaz zástavy, jiné zápisy, atd.) je zpoplatněno částkou 2 000 Kč a příslušné dokumenty musí mít ověřené podpisy (30 Kč/podpis na Czech Pointu).

J

#8433, Pronájem bytu, Reality, 6.1.2020

V rodině máme byt, který pronajímáme. Musí příjmy z pronájmu danit vlastník nemovitosti (jsou dva vlastníci v poměru 3/4 a 1/4)? Mohl bych přiznání mít na sebe pokud nejsem vlastník? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjem z pronájmu musí danit osoba, která tento příjem měla (tedy na koho je napsána nájemní smlouva). Pronajímat, resp. nabízet k podnájmu, můžete i cizí byt, ale musíte to mít smluvně ošetřeno s majitelem (např. majitel pronajme byt Vám a Vy ho na základě jeho souhlasu můžete třeba dále nabízet k podnájmu). 

Š

#8333, Prodej části bytu, Reality, 20.12.2019

Dobrý den, se svou maminkou jsme zakoupily v r. 1992 napůl byt do podílového vlastnictví o velikosti 3+1. Mám sestru, která byla od r. 1998 vdaná a bydlela v RD s manželem a dětmi. Nyní je již rozvedená, jedna dcera 21 let a druhá 16 let. V květnu 2019 maminka zemřela a v rámci dědického řízení, po domluvě se sestrou, byla na ni polovina z maminčiny poloviny, tedy 1/4 bytu přepsána v katastru nemovitostí. Já tedy vlastním 3/4, sestra 1/4 bytu.V bytě však bydlím pouze já, sestra s přítelem a dětmi u něj. V současné době mi soused nabídl, že by ode mne odkoupil 1 pokoj o velikosti 15 m2. Vzhledem k tomu, že jsme zdědily také dluhy a také vzhledem k tomu, že sestra přistěhování neplánuje, obě s prodejem souhlasíme. Zde se chci zeptat, v jaké výši by byla cena za prodej rozdělena vzhledem k rozdílnému vlastnictví bytu na 3/4, které vlastním já, a 1/4, které vlastní má sestra. Zda je cena rozdělena dle těchto čtvrtin, nebo má sestra nárok na polovinu ceny za prodaný pokoj, či na 1/4 z kupní ceny. A další moje otázka se týká dani z prodeje nemovitosti. Na internetu jsem našla informaci, že z této daně je osvobozen vlastník nemovitosti, který ji má ve vlastnictví minimálně 5 let, nebo zda a v jaké výši by se tato daň platila z naší strany. Současně s tím se týká poslední dotaz, v případě, že by byla daň placena, pak předpokládám dle výše jednotlivých čtvrtin, tedy buď 75/25 %, nebo napůl. Děkuji Vám za odpověď na mé dotazy, vždy jste mi výborně a srozumitelně poradili a jste prostě skvělí. Přeji hezký den a do budoucna jen spokojené klienty.

Dobrý den,

neb prodáváte část bytu, který vlastníte se se sestrou dohromady v poměru 25%/75%, bude se i příjem z prodeje dělit mezi Vás v tomto poměru. Daň z prodeje bytu (resp. daň z příjmu ve výši 15% ze zisku) platit nebudete ani jedna, neboť nemovitost vlastníte déle než 5 let a sestře se do této lhůty počítá i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.

Články o Vlastník nemovitosti

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

… řízení o převodu, které může zabrat 30-60 dní, výjimečně i více (zejména Praha a okolí) po provedení vkladu na katastru je jako výlučný vlastník nemovitosti zapsán na listu vlastnictví kupující pro předložení listu vlastnictví se jménem kupujícího vyplácí uschovatel peníze…Rychlé odkazy

Banky v ČR