Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební povolení

Stavební povolení


Definice Stavební povolení

Je dokumentace, která je nezbytná k provedení výstavby nemovitosti, terénních úprav, udržovacích prací apod. kterou schvaluje příslušný stavební úřad. Stavební úřad ve stavebním povolení stanoví podmínky pro provedení stavby, užívání stavby, dodržování technických norem, komplexnosti stavby apod.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Stavební povolení

KV

#14847, Hypotéka, dělení majetku a rozchod, Hypoteční poradna, 17.7.2021

Dobrý den, s partnerem jsme si vzali hypotéku na pozemek v roce 2018, kterou jsme hned začali splácet. Později jsme si vzali hypotéku na stavbu baráčku, hotová hrubá stavba. Za obojí jsme ručili bytem mojí mámy. Tyto 2 hypotéky jsem před 4 měsíci konsolidovala a od té doby platíme řádnou splátku. Stále ručíme bytem než se to zhodnotí a mámu budeme moc vyvázat. Na všech dokumentech je moje jméno, vše jsem zařizovala, papírování ohledně banky, stavební povolení, stavbu do teď..Částka je na 6 mil. Kč na hypotéku, kde jsme psáni 50:50. Můžete mi poradit? Jak se to řeší při vyplácení? V jakém poměru bych já vyplácela? Případně jestli jde jen poloviční část vyplatit? Jak se to počítá? Děkuji

Dobrý den,

vypořádání majetku při rozchodu mezi partnery je čistě věcí dohody (na rozdíl od dělení SJM v manželství, kde vše musí posvětit soud). Vypořádání rozestavěné nemovitosti by mělo reflektovat, kolik každý ze svého do stavby vložil a kolik již splatil. Můžete např. zjistit hodnotu současné rozestavěné stavby, odečíst výši nesplacené hypotéky a dostanete aktuální čistou hodnotu majetku (který můžete rozdělit v poměru dle zásluh, viz výše). Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

A

#12050, Navýšení hypotéky, Hypoteční poradna, 9.12.2020

Dobrý den, aktuálně řešíme hypotéku na koupi nemovitosti. Ručit budeme kupovanou nemovitostí a ještě bytem rodičů. Po rozhovoru s bankou jsme se dohodli, že aktuálně vezmeme peníze jen na koupi a na rekonstrukci si půjčíme později, protože k některým úpravám potřebujeme stavební povolení. Můj dotaz zní, když budeme mít dostatečné zajištění pro navýšení úvěru o částku na rekonstrukci, může nastat nějaký problém při vyřizovaní? Konkrétní příklad - byt naceněný na 3,2 mil., nemovitost, kterou kupujeme naceněna na 3 mil., zajištění pro hypotéku je tedy 6,2 mil. Půjčíme si teď 3,7 mil. na koupi nemovitosti a za 4 měsíce budeme žádat o dalších 1,5 mil. na rekonstrukci. Tzn. zajištění pro celkovou částku je dostatečné a platy na to též dosáhneme. Může i v takovém případě nastat nějaká komplikace se schválením navýšení hypotéky o částku na rekonstrukci? Děkuji.

Dobrý den,

v takovém případě by s navýšením hypotéky problém být neměl (dostatečná zástava/LTV i příjem). Jednou nemovitostí můžete za úvěry ručit pouze jedné bance, tedy případná druhá hypotéka na rekonstrukci by musela být sjednána u stejné banky (nebo to vyřešíte navýšením stávající hypo).  

R

#11771, Zasíťovaný pozemek, Reality, 13.11.2020

Dobrý den, mám koupený stavební pozemek a řešíme stavební povolení. Je to zasíťovaný pozemek, plyn, voda a elektřina. Na kraji pozemku vše připraveno. Starosta mi řekl, že je podmínkou studna a odpadní nádrž, protože stavební pozemky nejsou připojené na vodu a kanalizaci, i když jsou všude v silnici už rozvody. Ale ve smlouvě studna ani odpadní nádrž není napsaná. Můj dotaz zní, jestli půjde financovat pomocí hypotéky také vrtaná studna. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak to tedy prosím máte s pozemkem, je zasíťovaný nebo ne? Za zasíťovaný pozemek se považuje takový, který má přípojky vyvedené na hranici svého pozemku. Vodovodní přípojka končí ve vodoměrné šachtě, kanalizační přípojka revizní šachtou, plynovodní přípojka v plynoměrném sloupku a elektrická přípojka v HDS (smyčka NN ve sloupku na hranici pozemku, vedle elektroměrného pilíře). Vedou-li Vám pouze kolem pozemku hlavní řády, pak pozemek zasíťovaný není a Vás čeká administrativně náročná výstavba přípojek. 

Vrtaná studna přijde na několik desítek tisíc korun a můžete ji určitě financovat hypotékou i půjčkou. Výhodnější by však bylo se místo vrtané studny napojit na hlavní vodovodní řád. Vede-li Vám hlavní řád přímo kolem pozemku, neměl by být problém postavit vodovodní přípojku do 40 000 Kč. 

Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka (druhý a třetí díl o vodovodní, kanalizační a plynovodní přípojce vydáme v následujících týdnech). 

MK

#11187, Prodej RD, Reality, 9.9.2020

Dobrý den, prodal jsem nemovitost, kterou jsem stavěl svépomocí (stavební povolení 7/2017). Měl jsem své peníze, vzal si hypotéku a pozemek darovaný od otce (vlastník jsem byl asi čtyři roky). Budu podávat daňové přiznání z příjmu a chci se zeptat, jak mám doložit náklady na stavbu oproti příjmu? Je to znalecký posudek provedený soudním znalcem, který stanovuje cenu nemovitosti pro účely daní a poplatků? (tak je to na něm napsáno) Protože faktury nemám, aspoň ne všechny. Dům jsem prodal hlavně kvůli tomu, abych se zbavil hypotéky, kterou bych brzy nemohl splácet. Nejsem fyzická podnikající ani právnická osoba. Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli tomu dobře rozumím, hypotéka se nepočítá jako příjem, tudíž by základ daně byl prodejní cena mínus hypotéka, tedy peníze, které mi skutečně vyplatila realitní kancelář na účet.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk (příjem z prodeje mínus náklady na pořízení nemovitosti). Hypotéka v tomto nikterak nefiguruje. Ohledně postupu určení nabývací hodnoty nemovitosti se doporučuji poradit s místně příslušným FÚ, kterému budete daňové přiznání podávat. Pravděpodobně se dohodnete na posudku, výsledkem kterého bude reprodukční hodnota stavby (za kolik by šlo danou nemovitost v daném místě a čase postavit). 

MK

#11106, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 1.9.2020

Přeji dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné brát za bydliště nezkolaudovanou novostavbu, kde se platí elektřina, voda ve výši odpovídajícímu trvalému bydlení déle než dva roky a poslední půl rok před prodejem jsem tam měl trvalý pobyt. Novostavbu jsem prodával z důvodu splacení hypotéky, jelikož byla nad moje síly, ale ještě se chci zeptat, když peníze použiji na uspokojení vlastní bytové potřeby (já jsem ani neměl v podstatě nic jiného v plánu). Ale jak pořád všude čtu, jak mám stihnout do roka vyřídit stavební povolení a postavit dům svépomocí? To nechápu. Je tam nějaké prodloužení lhůty, než proinvestuju peníze z prodeje? Moc děkuji za vysvětlení

Dobrý den,

není podstatné, jestli jste v nemovitosti měl nebo neměl papírově trvalé bydliště. Jde o to, kde jste reálně bydlel. Pokud jste v nemovitosti min. 2 roky před prodejem bydlel, jste od placení daně z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi prodejní a kupní cenou) osvobozen.

Taktéž budete od daně osvobozen v případě použití peněz z prodeje na uspokojení vlastních bytových potřeb do 12 měsíců od jejich přijetí. Prodloužení lhůty možné není - jestliže v této lhůtě nestihneme pořídit novou nemovitost (koupě, stavba), pak tohoto způsobu osvobození využít nelze. 

Články o Stavební povolení

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021, Reality

…o jediný metr) je vodním dílem, kterépodléhá složitějšímu papírování a povolování. Místoúzemního souhlasu budete žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení. Oúzemní rozhodnutí a stavební povolení budete žádat Vodoprávní úřad (častosoučástí odboru životního prostředí příslušné ob…

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021, Reality

…ady a jejich územní pracoviště. Nad nimi bude stát Specializovanýa odvolací stavební úřad. A v čele bude Nejvyšší stavebníúřad. Vaše žádost o stavební povolení tak poputujeke krajskému úřadu. Pokud jí nevyhoví, můžete se odvolat ke Specializovanému aodvolacímu stavebnímu úřadu. Ten …

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka

…edáte bance. Pokud plánujete s opravami zasahovat donosných stěn domu nebo chcete rekonstrukcí rozsáhle změnit vzhled nemovitosti,potřebujete stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací. A hlavněprojektovou dokumentaci. Bez ní totiž nemůže odhadce připravit odhad budoucíceny nem…

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

… uhrazení části ceny zvlastních prostředků a často také zřízení běžného účtuu poskytovatele hypotéky. U půjčky na výstavbu musíte doložit takéstavební povolení. Pamatujte přitom, že čerpání hypotéky je vždybezhotovostní. Peníze tedy poskytovatel posílá rovnou na zadaný účet. Jak pr…

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

12.10.2020, Hypotéka

…val inzertní portál kvůli porovnání cen. Ve skutečnosti mu musíte dodat řadu dokumentů,jako je například: list vlastnictví, půdorys bytu nebo stavební povolení. Zároveň se vás bude ptát i na další věci, jakojsou: stáří nemovitosti, rok a rozsah rekonstrukce, vady nemovitosti, použit…Banky v ČR