Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební povolení

Stavební povolení


Definice Stavební povolení

Je dokumentace, která je nezbytná k provedení výstavby nemovitosti, terénních úprav, udržovacích prací apod. kterou schvaluje příslušný stavební úřad. Stavební úřad ve stavebním povolení stanoví podmínky pro provedení stavby, užívání stavby, dodržování technických norem, komplexnosti stavby apod.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Stavební povolení

A

#9407, Hypotéka a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 26.3.2020

Dobrý den, již rok máme podepsanou smlouvu o hypotečním úvěru na rekonstrukci. Po podepsání nám banka řekla, že je nutno dodat stavební povolení, které do dneška vyřizujeme. Vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby jiné než před rokem a dále se budou snižovat, přemýšlíme, zda by nešlo s bankou smlouvu rozvázat a zažádat si o novou hypotéku i u jiné banky s nižším úrokem. Jsme ve fázi mezi podepsáním smlouvy a čerpáním úvěru. Ve smlouvě jsem o téhle situaci nic nenašla. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byste hypotéku nenačerpala a od smlouvy odstoupila, banka by měla nárok Vám naúčtovat smluvní pokutu (obvykle 5% z nevyčerpané částky). Doporučuji hypotéku načerpat a případné refinancování řešit nejdříve po roce řádného splácení (po kterém výše pokut za refinancování mimo výročí fixace dramaticky klesá).

ZK

#8614, Jak zasíťovat pozemek, Reality, 19.1.2020

Máme možnost koupě pozemku bez sítí, které jsou v dostupné vzdálenosti. Zasíťování však bude trvat nějakou dobu (ČEZ x měsíců). Zde máme obavy nezkolaudování domku do 24 měsíců od uzavření hypotéky. Jsme před rozhodnutím: A - zda vzít hypotéku na pozemek a v klidu udělat sítě a poté druhou hypotéku na stavbu RD nebo B - uzavřít hypotéku, která pokryje pozemek i stavbu RD s rizikem, že nestihneme kolaudaci do 24 měsíců. Chtěli bychom si vzít hypotéku na pozemek (pro stavbu RD) a tímto pozemkem také ručit. Následně si pak vzít hypotéku na stavbu RD. Bylo by možné druhou hypotéku ručit RD, který v době sjednání hypotéky vlastně ještě nemáme? Mockrát děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

elektřina (ČEZ) je ještě to nejjednodušší, máte-li přípojku do 50 m (stačí zaplatit poplatek za rezervovaný příkon, např. 3x20A = 10 000 Kč, postavíte elektroměrný sloupek (cca 10 000 Kč) a distributor Vás musí do 12 měsíců připojit (o nic dalšího se nestaráte). Kanalizace, voda a plyn jsou daleko výživnější, neb je řešíte zcela ve své režii a nejsou zde žádné pevné lhůty, do kdy Vás musí distributor připojit. Do hry mimo stavebního úřadu (který musí dodržovat platné zákony a nemůže Vás při splnění podmínek odmítnout) vstupuje Rada města, která Vám musí schválit věcné břemeno na vaše přípojky v obecním pozemku (před žádostí o územní souhlas). U vstřícné obce resp. rozumných místních politiků není problém, ale taktéž můžete narazit na neochotu nebo žádosti o úplatek, a pak Vám pod různými záminkami mohou stavbu blokovat třeba roky. Taktéž je rozdíl mezi stavbou samotných přípojek (stačí územní souhlas) a prodlužováním páteřních sítí (nutné stavební povolení/více razítek - kanalizace je pak vodním dílem, které neschvaluje stavební úřad ale vodoprávní úřad). 

Máte-li hlavní řády vedeny přímo kolem pozemku (ve vzdálenosti pár metrů) a vstřícnou Radu města, pak spíše přípojky realizovat do 24 měsíců stihnete. V případě chybějících hlavních řádů a neochotné Rady města bych raději počítal více let. 

Stavba (RD) je nedílnou součástí pozemku (nemůžete ručit pozemkem jedné bance a stavbou druhé bance). Budou-li obě hypotéky u stejné banky (na pozemek a na stavbu), pak není problém (na stavbu se čerpá překlenovací úvěr, který se po kolaudaci mění v řádnou hypotéku).

V

#8488, Daň z nemovitosti, Daně, 9.1.2020

Dobrý den, minulý rok (2019) jsem dostal darem pozemek, na kterém byl starý dům k demolici. V létě jsme dostali stavební povolení a začala nám stavět firma dům na klíč, kde stál starý dům, který jsme zbourali (novostavba nestoji na přesně stejném místě jako starý dům). Můžete mi poradit, jak mám řešit aktuálně daň z nemovitosti, když ještě nemám na katastrálním úřadě starý dům vymazaný a kolaudace novostavby teprve bude? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

daň z nemovitosti platíte za rok 2020 dle aktuálního stavu k 1/1/2020 (tedy pravděpodobně jen za pozemek).

#6104, Rekonstrukce nemovitosti, Reality, 26.2.2019

Dobrý den, před dvěma lety jsme si koupili starý RD na hypotéku, který bychom teď rádi zrekonstruovali a nadstavili. Původně jsme vše chtěli řešit hypotékou u stejné banky, nakonec ale zafinancujeme rekonstrukci a nadstavbu vlastními prostředky. Můj dotaz zni - potřebuji povolení banky, která má zástavní právo? Rekonstrukcí a nadstavbou se dle odhadce zvýší hodnota domu z nynějších 3 mil na necelých 10 mil Kč. Děkuji, S pozdravem Jakub

Dobrý den,

k rekonstrukci s využitím vlastních zdrojů (tedy zhodnocení zastavené nemovitosti) se může logicky zdát, že souhlas banky nepotřebujete. Banky obvykle omezují nemovitosti v zástavě pouze zapsaným věcným břemenem "zákaz zcizení", které Vám znemožňuje nemovitost bez souhlasu banky převést na jinou osobu. Podobně banka omezuje zastavení nemovitosti v druhém pořadí jiné bance, která by měla financovat rekonstrukci. Lze tedy pouze využít navýšení úvěru, nebo refinancování hypotéky jinou institucí.

Řada tuzemských bank má ale velmi přísné hypoteční smlouvy a podmínky. Například EQUA Bank uvádí: "Zástavce se dále zavazuje informovat zástavního věřitele o záměru provést stavební úpravy v/na kterékoliv nemovitosti tvořící předmět zajištění s výjimkou stavebních úprav, které dle platných právních předpisů nevyžadují stavební povolení, ani ohlášení stavebního úřadu." I když se to může zdát nelogické, může tedy tato banka za neohlášení záměru rekonstruovat hypotékou zatíženou nemovitost aplikovat sankci.

Doporučuji tedy, abyste si podmínky své banky důkladně pročetli a jednali podle nich. 

TH

#5900, Věcné břemeno na přípojky sítí, Reality, 1.2.2019

Dobrý den, řeším obdobný problém jako v tomto příspěvku. Mám rozjednanou hypotéku, ale nechtějí mi povolit čerpání z toho důvodu, že nemáme zřízeno věcné břemeno na inženýrské sítě. Odpad i vodu máme na vlastním pozemku řešené pomocí ČOV a studny, jedná se tedy pouze o energie. Aktuální stav je takový, že všechny strany podepsaly Smlouvu o smlouvě budoucí, díky čemuž byl vydán Územní souhlas se stavbou vedení. Tento jsem předložila bance a ta mi řekla, že to neakceptuje, protože ve smlouvě mám napsáno Čerpání podmiňuje: "Předání originálu výpisu z katastru nemovitostí k Zástavě, ze kterého bude patrný zápis zřízení věcného břemene vedení inženýrských sítí přes pozemek parc.č.: XX a parc. č.: XXX, ve prospěch Zástavy (tj. můj pozemek)." Což by znamenalo zatížit dva cizí pozemky a tím je znehodnotit. V době podpisu smlouvy s bankou jsem ještě nevěděla, jak to s břemeny na energie chodí a že čekací doba na připojení může být i více jak rok a půl, což je i v našem případě. Prosím o radu na koho se obrátit a jak postupovat. Kvůli chování banky mám finanční problémy a budu muset stavbu pozastavit. Děkuji.

Dobrý den,

přípojky inženýrských sítí jsou majetkem toho, kdo je postavil. Přípojku NN (elektřina) staví distributor, tedy věcné břemeno se zřizuje ve prospěch distributora (ČEZ, EON, PRE). Naopak přípojky plynu, vody a kanalizace si stavíte přímo Vy (plyn můžete následně za úplatu převést na distributora, ale voda/kanalizace zůstává Vám) a věcné břemeno se zřizuje ve Váš prospěch, resp. ve prospěch Vaší parcely. 

Distributor elektřiny je povinen Vás připojit do roka od podání žádosti, splníte-li všechny podmínky - uhradíte cenu za přípojku (500 Kč x hodnota A hlavního jističe pro 3F) a zřídíte si na vlastní náklady sloupek pro elektroměr). Plyn/voda/kanalizace je zcela ve Vaší režii - distributor Vám pouze schvaluje projekt (má na to 30 dnů) a na Vás následně je si vyřídit územní souhlas a sehnat si stavební firmu. 

Územní souhlas (přípojky) a stavební povolení (případné prodloužení hlavního řádu) je podmíněno podpisem smlouvy o smlouvě budoucí na zřízení věcného břemena pro všechny cizí pozemky, přes které Vaše přípojky povedou (u prodloužení hlavních řádů též plánovací smlouvou, která řeší převod řádů na distributora). Věcné břemeno lze do katastru zapsat až po zhotovení geometrického plánu na již provedenou stavbu. 

Banka tak podmínkou výše říká, že Vám nepůjčí na nezasíťovaný pozemek. Řešením je nejdříve pozemek zasíťovat a až následně čerpat úvěr. Nebo můžete zkusit jinou banku, které bude stačit územní souhlas bez samotné realizace stavby. 

Články o Stavební povolení

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality

…d leží v některé z oblíbených rekreačníchlokalit. Někde navíc cenu ještě zvyšuje postup obecníchúřadů. Například v Černošicích lidé dostanou stavební povolení jen u pozemků,které mají alespoň 1 000 metrů čtverečních. A dům pak smí zabírat maximálně 20% plochy. Zdražovánímá pokračov…

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

…tací. Pokud budeme zasahovat do nosných stěn konstrukce nebonaše plánované úpravy rozsáhle změní vzhled budovy, tak budeme potřebovat iplatné stavební povolení či ohlášku stavebních prací (tyto dokumenty jsounutnou podmínkou k čerpání hypotéky, nemusí však být schváleny/vyhotoveny v…

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…de i na 10 000 Kč měsíčně. Na vině jenedostatek bytů způsoben pomalou výstavbou. Lidé chtějí byty nakupovat adevelopeři stavět. Jenže vyřídit stavební povolení na bytový dům trvá vhlavnímměstě i 10 let. Jak ztoho ven? Řešme příčinu, nikoliv následekPříčinou jenedostatek bytů, násled…

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…menty: Projektová dokumentace Územní souhlas a souhlas s provedenímohlášeného stavebního záměru (ve složitějších případech územní rozhodnutí astavební povolení) Rozpočet a harmonogram stavby Smlouva o stavbě domu uzavřená se stavebnífirmou (není třeba dokládat u výstavby svépomocí) …

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…ého přiznání zaposledních 24 měsíců Potvrzení o bezdlužností na sociálním azdravotním pojištění Potvrzení o zaplacení daně Kupní smlouva nebo stavební povolení Při koupinemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvěbudoucí) a aktuální výpis z LV (katastr…Rychlé odkazy

Banky v ČR