Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvence

Insolvence


Definice Insolvence

Insolvencí se rozumí platební neschopnost. Pokud má dlužník více věřitelů, kterým není schopen hradit své závazky, měl by tuto situaci řešit prostřednictvím insolvenčního řízení. V tomto řízení je dlužníkovi ustanoven insolvenční správce, jehož úkolem je v rámci možností dlužníkova majetku a příjmů jeho insolvenci vyřešit - zpravidla tedy dojde k rozprodeji majetku a úhradě dluhů zajištěných věřitelů a dle  výše výtěžku i poměrné úhradě dluhů nezajištěných věřitelů.
Opakem insolvence je solventnost.Dotazy v poradně k Insolvence

J

#15595, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 14.10.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, byla mi schválena insolvence. Co to pro mne znamená? Když přijde domů exekutor, jaké má pravomoci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od momentu podání žádosti o oddlužení je výkon exekuce dočasně pozastaven. Exekutor Vám může majetek obstavit (zablokovat účet, atd.), ale nesmí jej prodat (nebo strhnout peníze z účtu). 

P

#15589, Insolvence, Exekuce a insolvence, 13.10.2021

Dobrý den, 5.10.2021 nám byla schválena insolvence. Nevím, zda zaplatit fakturu od již bývalého operátora. Zúčtovací období od 16. 8. 2021 - 15. 9. 2021, datum splatnosti 8.10.2021. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

dluhy vzniklé před vstupem dlužníka do osobního bankrotu si věřitelé přihlašují do insolvence. 

M

#15586, Hypotéka a insolvence, Hypoteční poradna, 13.10.2021

Dobrý den, chci se zeptat, přítel jde do insolvence a ručí mi na můj barák. Dotkne se to nějak i mě a mého domu? Vše řádně splácím. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li přítel účastníkem úvěrové smlouvy (spolu s Vámi žádal o hypoteční úvěr), pak vstupem do insolvence porušil smluvní podmínky a banka může úvěr zesplatnit. Bude tedy záležet na rozhodnutí banky, ale pokud řádně splácíte (a sama v insolvenci nejste), bude i pro banku výhodnější hypotéku nezesplatňovat a pokračovat v řádném splácení úvěru. 

ET

#15581, Insolvence, Exekuce a insolvence, 13.10.2021

Dobrý den, mohu zasílat peníze ins. správci i z nezabaviteného minima navíc? Bez ručitele? Jsem na nemocenské ale mohu splácet i víc. Chtěla bych mít ukončení insolvence již po třech letech. Snažím se zaplatit alespoň tech 60%. Nevím, jak to bude s mým zdravím.

Dobrý den,

ano, nad rámec povinných splátek můžete provádět i mimořádné splátky z nezabavitelného minima. Podaří-li se Vám během 3 let splatit min. 60% přihlášených pohledávek, skoční insolvence dříve. 

V

#15567, Insolvence a půjčky, Exekuce a insolvence, 12.10.2021

Dobrý den, chci žádat o insolvenci. Mám více půjček a poslední mám 3 měsíce starou a mám zaplacené 2 splátky. Můžu žádat o insolvenci? A nebude se to brát jako úvěrový podvod?

Dobrý den,

o insolvenci požádat můžete a bude na soudu, aby váš případ posoudil a oddlužení Vám povolil (nebo zamítl pro nepoctivý záměr). Příliš poctivým záměrem ale nepůsobí situace, kdy si naberete půjčky a za pouhé dva měsíce žádáte o osobní bankrot.

Články o Insolvence

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance

…la. Klienti by pakmuseli přeplatky přihlásit jako pohledávku do insolvenčního řízení snejasnýmvýsledkem. Řešení by trvalo určitě roky a výtěžkem insolvence pro běžného věřitele zpravidla je několik procent z pohledávky. Dává tak smysl nyní přestat platit zálohy (vsouladu s doporučením MPO …

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

27.7.2021, Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typůspotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž matesvým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze.Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel danýchzákonem o spotřebi…

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení můžekromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelskéhoinsolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka. Insolvenční návrh (návrh na povoleníoddlužení) musí obecně obsahovat: označení navrhovatele, označení dlužníka, na kt…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

… u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence. (Aktualizováno 24.4.2020) Tento článek obsahuje hlavní odpovědi nanejčastější dotazy občanů týkající se rozšíření nákazy COVID-19 (ko…

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka

…příspěvek v plné přiznanévýši. Tento formulář vystavuje Úřad práce ČR a jeho plný název je „Přehledvyplacených dávek SSP, pěstounské péče, OZP a insolvence oprávněné osobě“ Wüstenrot hypoteční bankadoplňkovýpříjem, není akceptovatelný jako jediný zdroj příjmů Banka akceptujepeněžitou pomoc…Banky v ČR