Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvence

Insolvence


Definice Insolvence

Insolvencí se rozumí platební neschopnost. Pokud má dlužník více věřitelů, kterým není schopen hradit své závazky, měl by tuto situaci řešit prostřednictvím insolvenčního řízení. V tomto řízení je dlužníkovi ustanoven insolvenční správce, jehož úkolem je v rámci možností dlužníkova majetku a příjmů jeho insolvenci vyřešit - zpravidla tedy dojde k rozprodeji majetku a úhradě dluhů zajištěných věřitelů a dle  výše výtěžku i poměrné úhradě dluhů nezajištěných věřitelů.
Opakem insolvence je solventnost.



Dotazy v poradně k Insolvence

JS

#8966, Insolvence a deponování srážek ze mzdy, Exekuce a insolvence, 16.2.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, podala jsem si žádost o insolvenci a zajímalo by mne, zda zaměstnavatel dál může strhávat ze mzdy částku, kterou mi strhával před podáním insolvence. Peníze prý zůstávají u nich na účtě. Děkuji

Dobrý dne,

pokud proti Vám byla před vstupem do insolvence vedena exekuce a exekutor o deponování srážek ze mzdy u zaměstnavatele požádal, pak je povinností zaměstnavatele tyto srážky ze mzdy zadržet a naložit s nimi až dle výsledku žádosti o oddlužení (v případě schválení oddlužení půjdou peníze insolvenčnímu správci, při neschválení pak exekutorovi).

JB

#8955, Insolvence a brigáda, Exekuce a insolvence, 14.2.2020

Dobrý den, je možné při podání insolvenčního návrhu chodit na brigády? Příjmy nad rámec HPP se začínají zasílat insolvenčnímu správci až po schválení insolvence soudem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

insolvence nijak nebrání přivýdělku, na brigády určitě chodit můžete. Neprobíhá-li u Vás exekuce, začnete splácet insolvenci až po plném schválení soudem.

JP

#8949, Koupě auta po insolvenci, Exekuce a insolvence, 14.2.2020

Dobrý den, před 6 měsíci mi skončila insolvence. A mam v plánu si koupit, a tudíž ho i vlastnito. Nebude problém s přihlášením vozidla na úřadě? Vycházím z toho, že jako dlužník v insolvenci jsem prakticky nesměl vlastnit nic. Ale nevim jak je to po insolvenci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

po zdárném ukončení insolvence a prominutí zbylých nezaplacených dluhů byly všechny dočasně pozastavené exekuce definitivně ukončeny a Vy opět můžete vlastnit majetek zcela bez omezení.

MK

#8941, Insolvence a zpeněžení majetku, Exekuce a insolvence, 13.2.2020

Pokračování dotazu č. 8939: Dobrý den, pokud tedy půjdu do insolvence kde na dluhu z podnikání 360 000 Kč je zástavní právo na nemovitost, může mi tedy věřitel nechat nemovitost prodat, aby získal své finance zpět, i když by soud insolvenci povolil?

Dobrý den,

ano. Smyslem insolvence je dát dlužníkovi šanci na nový začátek (5 let o chlebu a vodě a následné prominutí zbylých dluhů), ne chránit jeho majetek. Insolvence se řeší splátkovým kalendářem a/nebo zpeněžením majetku. Smyslem zástavy je chránit věřitele před nesplácením dluhu (a případným vstupem dlužníka do insolvence). 

MK

#8939, Insolvence, Exekuce a insolvence, 13.2.2020

Dobrý den, pokud zažádám o insolvenci a jeden nebo i více věřitelů nebude s insolvencí souhlasit, co se stane dál? Mohou mi zabavit majetek? Na jednom úvěru je zástavní právo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

věřitelé s insolvencí obvykle nesouhlasí, neboť skrz ní většinou získávají zpět méně peněz než jim dlužníci dluží. Nicméně věřitel není ten, kdo by k osobnímu bankrotu dával souhlas. O povolení oddlužení rozhoduje soud. Ručíte-li za úvěr zástavou, je velmi pravděpodobné, že věřitel zástavu zpeněží a výtěžek použije na umoření vašich dluhů.

Články o Insolvence

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka

…příspěvek v plné přiznanévýši. Tento formulář vystavuje Úřad práce ČR a jeho plný název je „Přehledvyplacených dávek SSP, pěstounské péče, OZP a insolvence oprávněné osobě“ Wüstenrot hypoteční bankadoplňkovýpříjem, není akceptovatelný jako jediný zdroj příjmů Banka akceptujepeněžitou pomoc…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…l žádat oinsolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechatz výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem? Co je to insolvence?Insolvence jesoudní řízení řešící bezvýchodnou situaci předluženého, který není schopendostát svým závazkům. Pravidla hry stanovuje In…

Dětské a studentské účty

Dětské a studentské účty

7.11.2017, Běžný účet

Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu. Většina bank nabízí zdarma i platbya výběry z vlastních bankomatů. Kolik si připlatíme za ostatní služby?  Kdyzřídit účet?Zatímco stavební spoření lze doporučit již odnarození (na každého člena rodin…

Bankovní poradna

Bankovní poradna

9.8.2017, Banka

Kam uložit peníze? Kde si půjčit? Která bankanabízí nejvýhodnější běžný účet? Co je to IBAN? Jak probíhá exekuce ainsolvence? Portál Banky.cz provozuje bezplatnou finanční poradnu již od roku2012. Na co se ptáte nejčastěji? Zadat nový dotaz do poradnyzdarmaVy se ptáte, my odpovídáme. A to …

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

… cen vážené palety zboží, služeb a dalšího, opakem je deflace (pokles cenové hladiny), inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2% Insolvence:neschopnost dlužníka dostát svým závazkům Investice:uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, o…



Rychlé odkazy

Banky v ČR