Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvence

Insolvence


Definice Insolvence

Insolvencí se rozumí platební neschopnost. Pokud má dlužník více věřitelů, kterým není schopen hradit své závazky, měl by tuto situaci řešit prostřednictvím insolvenčního řízení. V tomto řízení je dlužníkovi ustanoven insolvenční správce, jehož úkolem je v rámci možností dlužníkova majetku a příjmů jeho insolvenci vyřešit - zpravidla tedy dojde k rozprodeji majetku a úhradě dluhů zajištěných věřitelů a dle  výše výtěžku i poměrné úhradě dluhů nezajištěných věřitelů.
Opakem insolvence je solventnost.Dotazy v poradně k Insolvence

J

#11937, Kdy mi skončí insolvence?, Exekuce a insolvence, 28.11.2020

Dobrý den, prosím o sdělení, kdy mi bude oficiálně ukončena insolvence. Nyní v listopadu jsem splatila poslední 60. splátku, budu mít splaceno cca 70%. Jsem v důchodu a pro umožnění oddlužení mám přivýdělek. Pracuji v galerii a ta je od 12. 10. do dnešního dne (zatím) zavřená pro nouzový stav. Zažádala jsem si o kompenzační příspěvek, ale ten mi nebude vyplacen kvůli mému úpadku. Až v novele zákona o bonusu jsem si toto ověřila. Já se ale ptám, protože i v měs. prosinci je možnost požádat o kompenzaci, do kdy budu pro státní správu v insolvenci, je to až ukončením zápisu v insolv. rejstř. nebo rozhodnutím soudu o ukončení oddlužení? Protože z FÚ mi sdělili, že na bonus nemám nárok, protože "systém je nepustí " dokud budu v insolvenci. Samozřejmě, že bych ráda na nějaké peníze z kompenzace dosáhla, nebo mám smůlu? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

po uhrazení poslední splátky zhodnotí ins. správce průběh oddlužení a navrhne soudu ukončení osobního bankrotu a prominutí ostatních dluhů. Soud v přiměřené lhůtě rozhodne a bude se čekat, dokud rozhodnutí nenabude právní moci. Teprve potom Vám bude ins. oficiálně ukončena (v rejstříku zůstane záznam o prodělané insolvenci dalších 5 let). Celý tento proces může zabrat několik dalších měsíců. 

Ohledně nároku na bonus za říjen-listopad. Ministerstvo financí na svém webu uvádí, že na kompenzaci nemá nárok osoba, která je v předmětném období v insolvenci. I pokud by Vám insolvence byla ukončena např. hned v pondělí, neměla byste nárok na bonus za říjen-listopad.

PS

#11926, Insolvence, Exekuce a insolvence, 27.11.2020

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se stěhováním do zahraničí v průběhu insolvence. Jedná se samozřejmě o stěhování za prací. Děkuji moc.

Dobrý den,

během insolvence není práce v zahraničí nijak omezována či zakazována. Jen je třeba počítat s tím, že zahraniční zaměstnavatel Vám nebude provádět srážky ze mzdy dle pravidel české insolvence. Srážky tak budete muset počítat a ins. správci posílat Vy sama. 

PS

#11924, Ukončení insolvence, Exekuce a insolvence, 26.11.2020

Pokračování dotazu č. 11922: Děkuji za odpověď, špatně jsem to formulovala, hlavně mě zajímá, jestli je stanovena zákonem nějaká lhůta pro ins. správce, aby po ukončení insolvence, zaslal zprávu na soud. Jak jsem již psala, správce mi v září napsal, že mi insolvence končí. Do kdy je povinen zaslat zprávu o stavu na soud? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

správce by měl tento úkon činit v přiměřené lhůtě bez zbytečných odkladů. Pevná lhůta stanovena není. Při nečinnosti ins. správce lze podat podnět soudu. 

PS

#11922, Ukončení insolvence, Exekuce a insolvence, 26.11.2020

Dobrý den, na konci září mi přišel email od ins. správce, že jsem splnila 60 měsíců splacení a že mě žádají o zaslání dokumentů pro zpracování konečně zprávy na soud. Je konec listopadu a dodnes žádná zpráva na soud správcem zaslána nebyla a když jsme se, jak emailem, tak a telefonicky, správce ptala proč se stále nic neděje, odpovědi jsem se nedočkala. Na internetu jsem našla info, že správci jsou povinni ten měsíc, co vám pošlou ukončení, dát i zprávu na soud. Nevíte prosím jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

těžko soudit, proč váš ins. správce nekoná. Můžete podat soudu podnět pro nečinnost správce. Soud by následně vyzval ins. správce k nápravě.

YZ

#11919, Insolvence, Exekuce a insolvence, 26.11.2020

Dobrý den, mám schválenou insolvenci od října 2020, v současné době jsem bez práce, mám pouze částeční invalidní důchod 4 500 Kč měsíčně a ten chodí mému insolvenčnímu správci. Já teda nemám vůbec nic. Jak mám postupovat než skončí pandemie a budu zase v práci? Jsem kuchařka a jistou práci mám od února. Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci Vám vždy musí zůstat nezabavitelné minimum (nemusíte celý příjem odevzdávat ins. správci). Pro úspěšné oddlužení je třeba po dobu 5 let splácet min. 2 200 Kč měsíčně. Doporučuji si vyžádat snížení ins. srážek na minimum (2 200 Kč) a snažit se přečkat nejhorší období do února, kdy opět nastoupíte do zaměstnání. Taktéž se můžete v mezičase poohlédnout po brigádě (stále je mnoho oborů, které navzdory koronaviru čelí extrémnímu nedostatku pracovníků).

Články o Insolvence

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení můžekromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelskéhoinsolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka. Insolvenční návrh (návrh na povoleníoddlužení) musí obecně obsahovat: označení navrhovatele, označení dlužníka, na kt…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

… u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence. (Aktualizováno 24.4.2020) Tento článek obsahuje hlavní odpovědi nanejčastější dotazy občanů týkající se rozšíření nákazy COVID-19 (ko…

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka

…příspěvek v plné přiznanévýši. Tento formulář vystavuje Úřad práce ČR a jeho plný název je „Přehledvyplacených dávek SSP, pěstounské péče, OZP a insolvence oprávněné osobě“ Wüstenrot hypoteční bankadoplňkovýpříjem, není akceptovatelný jako jediný zdroj příjmů Banka akceptujepeněžitou pomoc…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…l žádat oinsolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechatz výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem? Co je to insolvence?Insolvence jesoudní řízení řešící bezvýchodnou situaci předluženého, který není schopendostát svým závazkům. Pravidla hry stanovuje In…

Dětské a studentské účty

Dětské a studentské účty

7.11.2017, Běžný účet

Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu. Většina bank nabízí zdarma i platbya výběry z vlastních bankomatů. Kolik si připlatíme za ostatní služby?  Kdyzřídit účet?Zatímco stavební spoření lze doporučit již odnarození (na každého člena rodin…Banky v ČR