Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvence

Insolvence


Definice Insolvence

Insolvencí se rozumí platební neschopnost. Pokud má dlužník více věřitelů, kterým není schopen hradit své závazky, měl by tuto situaci řešit prostřednictvím insolvenčního řízení. V tomto řízení je dlužníkovi ustanoven insolvenční správce, jehož úkolem je v rámci možností dlužníkova majetku a příjmů jeho insolvenci vyřešit - zpravidla tedy dojde k rozprodeji majetku a úhradě dluhů zajištěných věřitelů a dle  výše výtěžku i poměrné úhradě dluhů nezajištěných věřitelů.
Opakem insolvence je solventnost.Dotazy v poradně k Insolvence

PH

#10332, Insolvence a OSVČ, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Pokračování dotazu č. 10321: Dobry den, dnes mi dosla odpoved od vas ale nejak jsem to nepochopil. Kdyz mam nastavenou splatku 7009 Kc mesicne a jsem ted OSVC, jak jste to myslel? Jakoze mi ta splatka zustane nebo se mi snizi? Dekuji

Dobrý den,

zatímco pro zaměstnance pobírající mzdu je v insolvenci stanoven přesný mechanismus výpočtu nezabavitelného minima (s rostoucí/klesající mzdou roste/klesá splátka), u OSVČ se výše měsíčních splátek stanovuje individuálně po dohodě s ins. správcem, který zohledňuje vaše obraty za minulé měsíce. Proto doporučuji o výši splátek jednat s vaším ins. správcem a najít kompromis akceptovatelný pro obě strany.

SK

#10325, Insolvence a exekuce, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Dobrý den, byla mi schválena insolvence a přihlášeni byli 3 věřitelé. Poslední splátka proběhla v lednu 2015 z výplaty za měsíc prosinec 2014. V červenci 2015 soud insolvenci ukončil s tím, že osvobození od placení pohledávek věřitelů se zamítá (během insolvence vznikl další dluh). Exekutor jednoho z věřitelů nařídil exekuci okamžitě po skončení insolvence a tuto pohledávku jsem uhradila. Nyní po 5-ti letech nařídil exekutor dalšího z věřitelů exekuci na úrok z prodlení a náklady předchozího řízení. Během insolvence jsem z dlužné částky zaplatila cca 68% a požadovaná částka je mnohonásobně vyšší než zbývajících 32%. Chtěla bych se zeptat, není vymáhaná peněžitá povinnost už promlčená? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dlužná částka se neustále zvyšuje o penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání - proto dnešní hodnota dluhu se pravděpodobně nebude rovnat zůstatku po ukončení insolvence v roce 2015. Je-li dluh promlčen, pak lze požádat soud o zastavení exekuce, nicméně v této záležitosti bych doporučil vyhledat odbornou právní pomoc (právník za úplatu prošetří váš případy, zkontroluje všechny proběhlé úkony a lhůty a bude Vám moci kvalifikovaně potvrdit, zda některý z vašich dluhů promlčen byl či nikoliv).

PH

#10321, Insolvence a přerušení splácení, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Dobry den, insolvenci splacim 2 roky a pozadal jsem soud o preruseni splatek. Soud mi dnes zaslal odpoved, moc tomu nerozumim, poradite mi? 

Vážený pane, K Vaší žádosti o odložení (pozastavení, přerušení) splátek dle schváleného způsobu oddlužení sděluji, že jí nelze vyhovět. Vaše oddlužení bylo schváleno za účinnosti zákona 182/2006 Sb. ve znění před přijetím novely účinné od 1. 6. 2019: usnesením ze dne 10.4.2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-A-14 rozhodl soud o vašem insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na povolení oddlužení tak, že zjistil úpadek a současně povolil oddlužení a usnesením z 2.října 2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-B-8 soud schválil vaše oddlužení plněním splátkového kalendáře. Již v usnesení o zjištění úpadku vám bylo uloženo platit insolvenčnímu správci zálohu na odměnu a náklady řízení ve výši 1 089 Kč měsíčně včetně DPH. Novela insolvenčního zákona účinná od 1. 6. 2019, která v § 412b odst. 1 insolvenčního zákona připouští jedenkrát za dobu oddlužení přerušení splátek až na jeden rok, se na Vás podle přechodných ustanovení nevztahuje. Původní znění zákona možnost odložení splátek, pozastavení splátkového kalendáře či přerušení procesu oddlužení nezná. Nicméně soud samozřejmě chápe obtížnou situaci, do níž se řada dlužníků v souvislosti s vyhlášením stavu nouze dostala a bude k ní přihlížet při hodnocení toho, zda dlužníci řádně plnili své povinnosti podle schváleného splátkového kalendáře a zda jim má být přiznáno osvobození od placení pohledávek. Dočasné porušení plnění splátkového kalendáře, jež bude prokazatelně souviset se současnou situací, nebude soud považovat za důvod ke zrušení schváleného oddlužení či nepřiznání osvobození od placení pohledávek. V této souvislosti odkazuji na ust. § 14 odst. 3 zák. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 (lex Covid). To však pouze za předpokladu, že ostatní povinnosti dlužníka budou plněny řádně. Každý případ bude posuzován individuálně a nelze než doporučit, aby alespoň zálohy na odměnu insolvenčního správce byly placeny a aby po dohodě s ním byly umořovány dlužné splátky splátkového kalendáře. Protože od května jste OSVČ je třeba, abyste se s insolvenčním správcem rovněž dohodl na minimální výši zálohy na splátky splátkového kalendáře. 

Dobrý den,

soud Vám sděluje, že vaší žádosti o přerušení splácení nelze vyhovět, protože vaše řízení bylo započato před 6/2019 dle pravidel starého insolvenčního zákona (přerušení splácení až na 1 rok umožňuje novela insolvenčního zákona platná pro řízení zahájená po 6/2019). Zároveň je zmíněno, že se bude brát ohled na krizi koronaviru a doporučuje se Vám o své situaci jednat s vaším insolvenčním správcem (který Vám coby OSVČ na rozdíl od zaměstnanců stanovuje výši splátek).

M

#10318, Insolvence a ošetřovné, Exekuce a insolvence, 3.6.2020

Dobrý den, mám insolvenci, ale teď jsem se synem kvůli Coroně na OČR. Strhne si insolvenční správce splátku sám z poslaných peněz od OSSZ nebo musím řešit já? Samozřejmě jsem mu hlásila, že jsem na OČR a on mi řekl, že jsou s OSSZ propojení a ví o tom. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

z ošetřovného (a nemocenské) srážky provádí OSSZ a Vy byste měla dostávat vyplaceno pouze nezabavitelné minimum.

A

#10314, Insolvence a nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 3.6.2020

Dobry den, jsem v insolvenci a az bude schvalena, z platu 36 000 Kc budu dostavat asi 14 000 Kc. Tak se chci jen zeptatm kdyz bych si chtela zvysit nezabavitelnou castku, co pro to mohu udelat?

Dobrý den,

obávám se, že toto nezabavitelné minimum již dále zvýšit nelze, neboť od hranice 27-33 000 Kč (dle počtu vyživovaných osob) jde celý příjem na splácení dluhů v insolvenci (nepomohla by tak ani dodatečná brigáda).

Články o Insolvence

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení můžekromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelskéhoinsolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka. Insolvenční návrh (návrh na povoleníoddlužení) musí obecně obsahovat: označení navrhovatele, označení dlužníka, na kt…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

… u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence. (Aktualizováno 24.4.2020) Tento článek obsahuje hlavní odpovědi nanejčastější dotazy občanů týkající se rozšíření nákazy COVID-19 (ko…

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka

…příspěvek v plné přiznanévýši. Tento formulář vystavuje Úřad práce ČR a jeho plný název je „Přehledvyplacených dávek SSP, pěstounské péče, OZP a insolvence oprávněné osobě“ Wüstenrot hypoteční bankadoplňkovýpříjem, není akceptovatelný jako jediný zdroj příjmů Banka akceptujepeněžitou pomoc…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…l žádat oinsolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechatz výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem? Co je to insolvence?Insolvence jesoudní řízení řešící bezvýchodnou situaci předluženého, který není schopendostát svým závazkům. Pravidla hry stanovuje In…

Dětské a studentské účty

Dětské a studentské účty

7.11.2017, Běžný účet

Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu. Většina bank nabízí zdarma i platbya výběry z vlastních bankomatů. Kolik si připlatíme za ostatní služby?  Kdyzřídit účet?Zatímco stavební spoření lze doporučit již odnarození (na každého člena rodin…Banky v ČR