Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Solventnost

Solventnost


Definice Solventnost

představuje schopnost plnit závazky dlužníkem ve sjednaných termínech a částkách. Banky za solventního považují většinou i klienta, který hradí své závazky později, pokud prodlení zpravidla nepřesáhne 30 dní a klient je schopen hradit bance sankční úrok.
Opakem solventnosti je insolvence. V případě, že dlužník není schopen plnit své splatné dluhy po dobu delší než 30 dní a má alespoň dva věřitele, nastává domněnka insolventnosti a dlužník může požádat v insolvenčním řízení o reorganizaci či bankrot. Podobně jsou při splnění výše uvedené podmínky oprávněni věřitelé vymáhat své pohledávky i prostřednictvím insolvenčního řízení.Dotazy v poradně k Solventnost

L

#7256, Problémy v podnikání, Osobní a rodinné finance, 6.8.2019

Dobry den, prodávám šaty přes internet, které platím Číně. Tyto šaty nedorazily, prodala jsem jich 20 kusů. Teď chtějí po mně ženy (zákaznice) peníze zpět. Mohu jim to splácet, aby to nebyl podvod? Děkuji

Dobrý den,

zkuste se na věc podívat z pohledu zákazníka. Vy si někde něco koupíte, zaplatíte předem a prodejce Vám napíše, že zboží nemá a vlastně už nemá ani peníze a že Vám to bude splácet. To je vrchol nesolventnosti hraničící s podvodem. Peníze je třeba zákazníkům vrátit obratem, ne splácet.

SP

#7068, Stížnost na nebankovní půjčky, Půjčka, 17.7.2019

Dobrý den, moje 40ti letá dcera si půjčila 9.7. 2019. u Profitcredit 50 000 Kč. Současně má u ČS od 1.2. 2019, tedy půl roku, úvěr zhruba 600 000 Kč. Neporušil Profitcredit povinnost prověřit solventnost žadatele o úvěr? Dcera nemá žádný nemovitý majetek, žije v nájemním bytě za 15 000 Kč a má 3 děti. Peníze jsme obratem vrátili. Chtěl bych si u ČNB na Profitcredit stěžovat! Můžete mi prosím sdělit svůj názor na tuto situaci? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

všichni poskytovatelé úvěrů (bankovní i nebankovní) jsou povinni prověřovat schopnost žadatele půjčené peníze řádně splácet. Navíc musí ověřit, že součet všech splátek úvěrů (stávajících i nových) nepřekročí 45% příjmů dlužníka. Zároveň celková zadluženost nesmí překročit 9ti násobek ročního příjmu dlužníka. 

I matka 3 dětí může dosáhnout na dvě půjčky v celkové výši 615 000 Kč, ale je k tomu třeba vyšší příjem. Pokud by nebankovní poskytovatel úvěrů porušil jakékoliv výše zmíněné pravidlo, bylo by možné žádat soud o zrušení úvěrové smlouvy. Máte-li pocit, že k porušení pravidel došlo (přestože byl úvěr nakonec zrušen ve lhůtě 14 dní od sjednání), určitě podejte podnět ČNB.

V

#4804, Cizinec pracující načerno, Běžný účet, 19.6.2018

Pokračování dotazu č. 4798: Přítelkyně samozřejmě pracuje, bohužel bez smlouvy. Ale byt včetně nájemní smlouvy na její jméno trvale má. Pomohla by to?

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Práce načerno Vám na solventnosti spíše ubere než přidá, takže toto doporučuji nezmiňovat. Pomohl by trvalý pobyt. Obávám se, že nájemní smlouva dostatečná nebude. Banka u cizinců pro otevření účtu velmi často požaduje doložení příjmu (stejně např. k Čechům přistupují německé banky). Jenže ten s prací načerno nedoložíte. 

Práce načerno nemá budoucnost, přestože lze takto ušetřit na daních. Nezískáte hypotéku na vlastní bydlení, nebudete mít nárok na mateřskou (o důchodu ani nemluvě), po čase Vás z evidence vyškrtne úřad práce a budete si stejně muset platit zdravotní pojištění. V dnešní době nulové nezaměstnanosti najdete velmi snadno dobře placenou práci. Často i bez vzdělání a praxe. Firmy berou s trochou nadsázky každého, kdo napočítá do pěti. Není právě teď ta správná chvíle na změnu zaměstnavatele? Získat pracovní smlouvu nebude problém. 

N

#2322, Bonita žadatele, Hypoteční poradna, 20.11.2015

Dobrý den, mám zažádáno o hypotéku na dům a pracuji u firmy s.r.o. a ted jsem zjistil, že za mně firma neodvedla sociální a zdravotní za 2 měsíce. Jinak firma platí vždy a nejsou s ní problémy, tvrdí že se to stalo nedopatřením. Otázka zní může to banka zjistit při schvalování a tím mi nemusí dát hypotéku ? Děkuji a s pozdravem Novotný

Dobrý den,

banky standardně prověřují pouze bonitu žadatele o úvěr (výši výplaty - někde stačí potvrzení s razítkem, jinde volají i do mzdové účtárny firmy) a ne solventnost jeho zaměstnavatele. Tedy prodlení vašeho zaměstnavatele s odvody na sociálním pojištění překážkou pro zisk hypotéky nebudou.

M

#1449, Dotaz v bankovní poradně, , 24.6.2014

Dobrý den, mám dotaz ohledně Českomoravské záruční a rozvojové banky. Mám v plánu otevřít si živnost na servis PC, sítí a periferií. Maturoval jsem z informačních technologií a mám 1,5 roční praxi v oboru. Dočetl jsem se, že tato banka poskytuje zvýhodněný úvěr pro začínající malé podnikatele v programu REVIT pro MS kraj. Zajímalo by mne zdali máte zkušenosti s poskytnutím úvěru a jak moc byrokracie a dokládání solventnosti, projektu atd. je zapotřebí děkuji.

Dobrý den,

osobní zkušenost s ČZRB nemám, ale bude to podobné jako s každou záležitostí, ve které se angažuje stát (něco jako evropské fondy) - nebude záležet na kvalitě podnikatelského záměru, přínosu pro společnost, solventnosti, atd., ale pouze na byrokracii, resp. jak umí žadatel kvalitně vyplnit lejstra a projekt prezentovat tak, jak ho chce zástupce úřadu slyšet. 

Malý začínající podnikatel, který nemůže ručit nemovitostí, moc šancí získat úvěr za rozumných podmínek u komerčních bank nemá. Tedy přestože jinak doporučuji se od podobných státních dotačních záležitostí držet dále (pro zachování duševního zdraví), ve Vašem případě bych tuto možnost zvážil.

Petr JermářBanky.cz

Články o Solventnost

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

…Vpřípadě řádného splácení úvěru vminulosti získávámekladné body. A naopak opožděné splátky mohou budoucí věřitele varovat před našínedostatečnou solventností. Do registrů se nezapisují jen bankovní a nebankovníúvěry, ale také problémy s placením energií, mobilních služeb a jiných závazků.…

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

18.6.2015, Běžný účet

…h prodejů, případně u pronájmů, půjčování automobilu, pobytu vhotelu a podobně může být od nás předem vyžadována platební karta jako záruka naší solventnosti. Někdy je dokonce požadována určitá částka na kartě jako záloha pro případné poškození věci, čerpání služeb atd. Někdy mohou dokonc…

Ideální banka a její produkty

Ideální banka a její produkty

27.10.2013, Banka

…podle kterých můžeme vybírat spořicí produkty. Termín a úrok, neboli na jak dlouho mám omezené dispoziční právo k penězům a kolik za to dostanu. Solventnost banky či družstevní záložny mě nemusí téměř vůbec trápit v momentě, kdy je zde systém pojištění vkladů na 100% hodnoty do 100 tisíc …

Půjčka – mám šanci ji získat?

Půjčka – mám šanci ji získat?

16.1.2013, Půjčka

…ranu před exekucí a osobním bankrotem. Negativní záznamy vregistrech jsou nepříjemné, neboť jasně dokládají naši zhoršenou platební morálku a nesolventnost. Valná většina bank dává ruce pryč od takovýchto klientů a těch několik zbylých bankovních institucí půjčuje za výrazně zvýšený úrok…

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) aneb parlamentem schválená cesta do pekel

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) aneb parlamentem schválená cesta do pekel

6.6.2012, Politika

…iálním přistoupení kměnové unii pravděpodobně velmi brzy přispět celých 310 mld. Kč na podporu států zejména jižní Evropy, které jsou na hranici solventnosti již nyní a velmi brzy nebudou schopny dostát svým závazkům, které ČR tímto aktem přebírá a zavazuje se zaplatit až do výše oněch 31…Rychlé odkazy

Banky v ČR