Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Solventnost

Solventnost


Definice Solventnost

představuje schopnost plnit závazky dlužníkem ve sjednaných termínech a částkách. Banky za solventního považují většinou i klienta, který hradí své závazky později, pokud prodlení zpravidla nepřesáhne 30 dní a klient je schopen hradit bance sankční úrok.
Opakem solventnosti je insolvence. V případě, že dlužník není schopen plnit své splatné dluhy po dobu delší než 30 dní a má alespoň dva věřitele, nastává domněnka insolventnosti a dlužník může požádat v insolvenčním řízení o reorganizaci či bankrot. Podobně jsou při splnění výše uvedené podmínky oprávněni věřitelé vymáhat své pohledávky i prostřednictvím insolvenčního řízení.Dotazy v poradně k Solventnost

KJ

#13413, Má protistrana dostatečný důkaz?, Ostatní, 12.3.2021

Dobrý den, protistrana u soudu prokázala svoji solventnost, svoji schopnost do 3 dnů mě vyplatit, nikoli výpisem z bankovního účtu, ale potvrzením, že jmenovaný má v bance "majetek více než x milionů korun". Potvrzení podepsali dva pracovníci privátního bankovnictví,  razítko žádné. Z potvrzení není zřejmé, o jaký "majetek" se jedná, zda není v dluhopisech, akciích či podílových listech, které nemusí být dostatečně likvidní. Má se soud s takovým potvrzením spokojit?

Dobrý den,

neznám váš případ a nejsem oprávněn posuzovat důkazy, které vaše protistrana předkládá soudu. Toto spadá výhradně do gesce nezávislého soudu, který se vašemu sporu odborně věnuje.

F

#12295, Kam uložit 2 mil. Kč, Spoření, 4.1.2021

Pokračování dotazu č. 12293: Potřebuji peníze z banky diverzifikovat (cca 2 mil. Kč), abych docílila pojištění vkladu u Poštovní spořitelny do 100 000 EUR. Na výši úroků mi až tak nezáleží, spíše na solventnosti banky a zbytečných měsíčních poplatcích. Díky

Dobrý den,

neboť jsou vklady pojištěny u všech bank stejně (do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy z pohledu rizika ztráty jsou všechny banky stejně solventní), doporučuji jako hlavní parametr pro volbu banky uvažovat úrokovou sazbu. 

Příklad: Máte-li nyní u Poštovní spořitelny uloženo cca 4,5 mil. Kč s úrokem 0,1% a jiné banky by Vám peníze úročily 0,9-2,5%, tratíte ročně na úrocích 27 000 - 92 000 Kč (s již započtenou 15% srážkovou daní). 

Zejména starší lidé si často z nostalgie říkají "jé, logo pošty, to určitě něco znamená". Ve skutečnosti to ale dnes neznamená vůbec nic. Naopak uložením peněz u Poštovní spořitelny velmi tratíte a nezískáváte za to vůbec nic navíc (ani větší jistotu než u jiných bank). 

Nezapomeňte prosím, že inflace se poslední roky pohybuje nad 3%. Peníze se Vám velmi rychle znehodnocují (za 10 let takto ztratíte skoro třetinu hodnoty). Zvažte mimo termínovaného vkladu u J&T Banky např. i státní protiinflační dluhopisy. 

F

#7803, Kdo mi půjčí se záznamem v registrech, Půjčka, 22.10.2019

Pokračování dotazu č. 7801: Dobrý den, tohle vše vím, momentálně mě zajímá, kde mi půjčí alespoň 5 000 Kč. Plat mám 25 000 Kč čistého. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

s negativními záznamy v registrech Vám nikde nepůjčí. Žádat o půjčku 5 000 Kč s čistým měsíčním platem 25 000 Kč - tímto navíc dáváte najevo svou nesolventnost, nedává to smysl. Když si za méně než týden jste schopen těchto 5 000 Kč vydělat, proč byste je potřeboval nutně půjčit? Tím dáváte všem věřitelům najevo, že jste na tom opravdu velmi špatně a všichni od Vás dají spíše ruce pryč. 

L

#7256, Problémy v podnikání, Osobní a rodinné finance, 6.8.2019

Dobry den, prodávám šaty přes internet, které platím Číně. Tyto šaty nedorazily, prodala jsem jich 20 kusů. Teď chtějí po mně ženy (zákaznice) peníze zpět. Mohu jim to splácet, aby to nebyl podvod? Děkuji

Dobrý den,

zkuste se na věc podívat z pohledu zákazníka. Vy si někde něco koupíte, zaplatíte předem a prodejce Vám napíše, že zboží nemá a vlastně už nemá ani peníze a že Vám to bude splácet. To je vrchol nesolventnosti hraničící s podvodem. Peníze je třeba zákazníkům vrátit obratem, ne splácet.

SP

#7068, Stížnost na nebankovní půjčky, Půjčka, 17.7.2019

Dobrý den, moje 40ti letá dcera si půjčila 9.7. 2019. u Profitcredit 50 000 Kč. Současně má u ČS od 1.2. 2019, tedy půl roku, úvěr zhruba 600 000 Kč. Neporušil Profitcredit povinnost prověřit solventnost žadatele o úvěr? Dcera nemá žádný nemovitý majetek, žije v nájemním bytě za 15 000 Kč a má 3 děti. Peníze jsme obratem vrátili. Chtěl bych si u ČNB na Profitcredit stěžovat! Můžete mi prosím sdělit svůj názor na tuto situaci? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

všichni poskytovatelé úvěrů (bankovní i nebankovní) jsou povinni prověřovat schopnost žadatele půjčené peníze řádně splácet. Navíc musí ověřit, že součet všech splátek úvěrů (stávajících i nových) nepřekročí 45% příjmů dlužníka. Zároveň celková zadluženost nesmí překročit 9ti násobek ročního příjmu dlužníka. 

I matka 3 dětí může dosáhnout na dvě půjčky v celkové výši 615 000 Kč, ale je k tomu třeba vyšší příjem. Pokud by nebankovní poskytovatel úvěrů porušil jakékoliv výše zmíněné pravidlo, bylo by možné žádat soud o zrušení úvěrové smlouvy. Máte-li pocit, že k porušení pravidel došlo (přestože byl úvěr nakonec zrušen ve lhůtě 14 dní od sjednání), určitě podejte podnět ČNB.

Články o Solventnost

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

…Vpřípadě řádného splácení úvěru vminulosti získávátekladné body. A naopak opožděné splátky mohou budoucí věřitele varovat před vašínedostatečnou solventností. Do registrů se nezapisují jen bankovní a nebankovníúvěry, ale také problémy s placením energií, mobilních služeb a jiných závazků.…

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

18.6.2015, Běžný účet

…h prodejů, případně u pronájmů, půjčování automobilu, pobytu vhotelu a podobně může být od nás předem vyžadována platební karta jako záruka naší solventnosti. Někdy je dokonce požadována určitá částka na kartě jako záloha pro případné poškození věci, čerpání služeb atd. Někdy mohou dokonc…

Ideální banka a její produkty

Ideální banka a její produkty

27.10.2013, Banka

…podle kterých můžeme vybírat spořicí produkty. Termín a úrok, neboli na jak dlouho mám omezené dispoziční právo k penězům a kolik za to dostanu. Solventnost banky či družstevní záložny mě nemusí téměř vůbec trápit v momentě, kdy je zde systém pojištění vkladů na 100% hodnoty do 100 tisíc …

Půjčka – mám šanci ji získat?

Půjčka – mám šanci ji získat?

16.1.2013, Půjčka

…ranu před exekucí a osobním bankrotem. Negativní záznamy vregistrech jsou nepříjemné, neboť jasně dokládají naši zhoršenou platební morálku a nesolventnost. Valná většina bank dává ruce pryč od takovýchto klientů a těch několik zbylých bankovních institucí půjčuje za výrazně zvýšený úrok…Banky v ČR