Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Číslo účtu

Číslo účtu


Definice Číslo účtu

jednoznačná identifikace účtu v systému bankovního platebního styku, v ČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo účtu (max. 10 číslic)/kód banky (právě 4 číslice)“, pro mezinárodní platební styk se používá formát IBAN ve složení „kód země (právě 2 písmena), kontrolní číslice (právě 2 číslice), kód banky a číslo účtu (max. 30 číslic)“Dotazy v poradně k Číslo účtu

JG

#9489, Chybně zadaná zahraniční platba, Platba, 31.3.2020

Dobrý den, velice nerad obtezuji, ale mam vazny problem. Pred 14ti dny jsem provedl zahranicni platbu "platba zahranicni ci cizomenova" u Fio banky, jedna se o podnikatelsky ucet. Jde o to, ze jsem omylem nevyplnil cislo uctu ve formatu IBAN, nybrz klasicke cislo uctu. Platba po autorizaci probehla uspesne, jedna se o platbu do Portugalska, tudiz evropska zeme. Fio banka v podminkach pise (taktez mi potvrdili emailem), ze platba do zahranici trva maximalne ctrnact dni, ale obyvkle 3-5 pracovnich dni. Zacinam byt nervozni, jelikoz se jedna o nemalou castku. Nikdo mi neni schopny ani ve Fio Bance rict, co se deje, nebo kde penize jsou. Myslite, ze je mozne, aby penize prisly na ucet ciziho prijemce, diky tomu, ze jsem nevyplnil IBAN ale jen cisla bez ibanu? Kod banky i adresy mam spravne. Je mi divne, ze platba prosla i bez IBAN. Moc vas prosim o nazor ci radu. Dekuji mnohokrat

Dobrý den,

pokud jste vyplnil chybně číslo účtu příjemce, mohou nastat 2 situace: 

1) chybně zadané číslo účtu příjemce existovalo a peníze se připsaly na účet cizí osobě

2) chybně zadané číslo účtu neexistovalo a peníze se Vám automaticky vrátí zpět

V prvním případě můžete banku požádat, aby oficiálně vyzvala majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze nevrátí, můžete ho žalovat pro bezdůvodné obohacení. 

L

#9304, Zrušení účtu a číslo účtu, Běžný účet, 20.3.2020

Dobrý den, zrušil jsem bankovní účet u banky. Je možné, aby číslo zrušeného učtu dostal někdo další? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

k tomuto v praxi nedochází.

J

#9282, Formát účtu, Banka, 18.3.2020

Jaký je formát účtu?

Dobrý den,

účet má volitelně předčíslí (0-6 číslic) oddělené pomlčkou, číslo účtu (až 10 číslic) a za lomítkem kód banky (právě 4 číslice).

V

#9224, Nákup na neznámém eshopu a rozdílná čísla účtů, Podvod, 11.3.2020

Dobrý den, objednali jsme si boty, ale ještě nezaplatili, protože jsme si nebyli jisti, jestli kupujeme správnou velikost. Přišel nám ale mail, na jaký účet máme zasílat peníze. To by nebyl problém, kdybychom dneska neobjednali od stejného eshopu, kde nám přišel normální mail s číslem účtu které bylo ale úplně jiné. Je to možné že čísla účtů se můžou měnit? Nebo ne? Je to podvodná stránka?

Dobrý den,

posílat ke každé objednávce jiné číslo účtu, to spíše vypadá na podvod. Vámi zmíněný obchod je pro vyhledávače zcela neznámý, nikde nemá hodnocení (heuréka, atd.). Zde bych určitě nenakupoval.

X

#9171, Jak splácet půjčku?, Půjčka, 4.3.2020

Mám úvěr, ale nevím kam posílat splátky.

Dobrý den,

číslo účtu pro placení splátek naleznete v úvěrové smlouvě. Případně pro více informací kontaktujte poskytovatele úvěru.

Články o Číslo účtu

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…yjenom nahlásíme nové číslo účtu zaměstnavateli (či ČSSZ pro zasílání důchodu) avšem dodavatelům energií a služeb, pro které máme udělen souhlas s inkasem.

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…ávazkům CVC/CVV:trojmístný číslicový kód pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou, je vytištěn na rubové straně platební karty Číslo účtu:jednoznačná identifikace účtu vsystému bankovního platebního styku, vČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo ú…

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

3.4.2015, Banka

…........................... Vážený pane / paní (použijte jméno ředitele, pokud je znáte) Napište Vaše jméno; jméno, na něž je účet vystaven; číslo účtu; nebo jakoukoliv jinou referenci, o níž si myslíte, že by bance mohla usnadnit identifikaci problému. Chtěl bych si stěžovat na ..…Rychlé odkazy

Banky v ČR