Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Číslo účtu

Číslo účtu


Definice Číslo účtu

jednoznačná identifikace účtu v systému bankovního platebního styku, v ČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo účtu (max. 10 číslic)/kód banky (právě 4 číslice)“, pro mezinárodní platební styk se používá formát IBAN ve složení „kód země (právě 2 písmena), kontrolní číslice (právě 2 číslice), kód banky a číslo účtu (max. 30 číslic)“Dotazy v poradně k Číslo účtu

JJ

#14877, Změna čísla účtu pro zasílání důchodu ze zahraničí, Platba, 21.7.2021

Dobrý den, mám dotaz, co mám všechno doložit, když musím ohlásit změnu účtu pro vyplacení důchodu z Rakouska, když Česká spořitelna ruší vkladové účty a já nechci u České spořitelny nový účet založit. Je nutné žádost odeslat písemně nebo stačí elektronicky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

plátci důchodu (rakouská správa sociálního zabezpečení) je třeba oznámit nové číslo účtu. Oznámení musí být dostatečně autorizováno (aby bylo jasné, že jste o změnu požádala skutečně Vy).

MJ

#14782, Dluh starý přes 10 let, Exekuce a insolvence, 12.7.2021

Dobrý den, můj dotaz je trochu jiný. V roce 2010 jsem dostal od exekutora návrh na exekuci kvůli povinnému pojištění. Po zjištění kolik je dluh na pojistném jsem ho hned vyplatil na účet exekutora a podal odpor na soud. Soud odpor uznal, že jsem uhradil dluh za pojistné a úrok a poplatky pro exekutora zrušil a v rozsudku ke ještě napsáno, kolik mi má exekutor vrátit (3 000 Kč), protože to vymáhal neoprávněně a tím se dopustil obohacení na druhé osobě. Je rok 2021 a mně nepřišla ani koruna. Přitom číslo účtu i adresu exekutor má, když předtím ode mne peníze vymáhal. Odpadá mi v tom případě povinnost kontaktovat exekutora ohledně dluhu a začít to po něm vymáhat? Kolik si můžu započítat náklady a podobné výmysly a úrok k dlužné částce, když oni si z 300 Kč dokáží udělat částku 100 000 Kč? Děkuji za informace.

Dobrý den,

oněch 3 000 Kč jste měl u exekutora nárokovat v roce 2010. Nyní po více než 10 letech je tento dluh dávno promlčen a nelze jej vymáhat.

JK

#14778, IBAN a chybné číslo účtu, Platba, 11.7.2021

Zdravím, kupující ze Slovenska mi odeslal peníze na účet ale ve formátu "pouze jméno příjemce a pak číslo účtu a kód banky". Peníze se mu odecetly. Co se s penězi stane? Bohužel jsem nevěděl, že musí být zadán IBAN.

Dobrý den,

u zahraničních plateb je téměř vždy nutné zadat IBAN (mezinárodní formát čísla účtu). Číslo účtu zadané v lokálním formátu by dobrý bankovní systém neměl vůbec akceptovat. Peníze se vrátí zpět odesílateli.

M

#14760, Web nebankovní půjčky je nedostupný, Půjčka, 9.7.2021

Dobry den, mel jsem pujcku tando, pres jejich web byla platba byla vzdy k 9. v mesici, ale ted stranky nefunguji a ani me nikdo neurguje, tak jak tomu vzdy bylo. Nevite co se s touto spolecnosti stalo nebo zda se da dohledat jestli nefunguji pod jinym nazvem? Mam u nich dluh a bojim se ze se neozvou a pak budou chtit nesmyslne velke uroky ze jsem neuhradil vcas. Ale ono se neda ani kam zaslat splatka. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

důrazně doporučujeme se vyhýbat takto neseriozním poskytovatelům úvěrů, kteří jsou při pádu webu nedohledatelní. Teď pravděpodobně ani nevíte, komu a kolik vlastně dlužíte. Na každou půjčku máte mít řádnou úvěrovou smlouvu s jasně definovaným splátkovým kalendářem a číslem účtu pro zasílání splátek. 

Tando Financial a.s. je v českém obchodním rejstříku od roku 2019 právoplatně zapsanou firmou. Jejím akcionářem je společnost s.r.o. z Velké Británie a členové orgánu jsou rovněž občané spojeného království. 

Web tohoto poskytovatele nebankovních půjček nemůže najít a zobrazit data. Chyba webu ale neznamená, že by tento poskytovatel ztratil evidenci, nebo uzavřené smlouvy. Podstatné pro vás je, že společnost se nepřejmenovala a z právního pohledu je funkční. A vy tedy stále dlužíte podle smlouvy dosud neuhrazené splátky. Číslo účtu na které máte hradit splátky by mělo být uvedené ve Smlouvě o nebankovní půjčce. Alternativně se můžete zbavit dluhu jeho složením do notářské nebo soudní úschovy.

Obávám se, že ve svém dotazu jste vystihnul podstatu problému. Společnost Tando může kdykoliv v budoucnu přijít za dlužníkem (Vámi) a vyžadovat splacení nepromlčeného dluhu - jistiny, úroků i sankcí za pozdní splacení! V případě neuhrazení po předžalobní výzvě může následovat soud nebo rozhodčí řízení (podle znění vaší úvěrové smlouvy). Může se také stát, že splacení dluhu se bude u vás domáhat jiná společnost, která prokáže že pohledávku od Tando Financial nabyla postoupením.

AK

#14676, Existuje tento účet?, Platba, 29.6.2021

Dobrý den, mám dotaz. Poslal jsem nafocené číslo učtu, aby mi poslala dotyčná osoba peníze. Ale čtvrté číslo není vidět díky blesku a já si toho nevšimla, je tam prostě mezera. No a peníze mi byly odeslány ale samozřejmě nedošly. Existuje vůbec takové číslo? 000000-280613193/0800

Dobrý den,

Vámi zadané číslo účtu existovat může ale nemusí (formát je platný, splňuje modulo11).

Články o Číslo účtu

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

7.7.2020, Komerční sdělení

…ovéspolečnosti je to vůbec jedno z prvních rozhodnutí, které musíte učinit? Zákontotiž vyžaduje, abyste již do stanov nově zakládané a.s. uvedli číslo účtu, nakterý pak bude splacen základní kapitál. Pro někoho, kdo není spokojený sestávající bankou, tak může být založení akciové společnos…

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…yjenom nahlásíme nové číslo účtu zaměstnavateli (či ČSSZ pro zasílání důchodu) avšem dodavatelům energií a služeb, pro které máme udělen souhlas s inkasem.

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…ávazkům CVC/CVV:trojmístný číslicový kód pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou, je vytištěn na rubové straně platební karty Číslo účtu:jednoznačná identifikace účtu vsystému bankovního platebního styku, vČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo ú…

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

3.4.2015, Banka

…........................... Vážený pane / paní (použijte jméno ředitele, pokud je znáte) Napište Vaše jméno; jméno, na něž je účet vystaven; číslo účtu; nebo jakoukoliv jinou referenci, o níž si myslíte, že by bance mohla usnadnit identifikaci problému. Chtěl bych si stěžovat na ..…Banky v ČR