Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Číslo účtu

Číslo účtu


Definice Číslo účtu

jednoznačná identifikace účtu v systému bankovního platebního styku, v ČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo účtu (max. 10 číslic)/kód banky (právě 4 číslice)“, pro mezinárodní platební styk se používá formát IBAN ve složení „kód země (právě 2 písmena), kontrolní číslice (právě 2 číslice), kód banky a číslo účtu (max. 30 číslic)“Dotazy v poradně k Číslo účtu

PV

#10675, Zahraniční platba, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, pročetl jsem Vaši poradnu pro mezinárodní platby a jak píšete, je třeba BIC a IBAN. Ale jak je to v případě platby na Srí Lanku, kde účty v bance "Sampath Bank Aluthgama Branch" nemají/nepoužívají IBAN? Děkuji

Dobrý den,

u zemí/bank nepodporujících IBAN platby se zadává BIC a číslo účtu příjemce v lokální formátu včetně doplňkových informací (jméno a adresa majitele účtu). 

V

#10673, Platba do Egypta, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, potřebujeme poslat peníze příteli do Egypta, co je k tomu potřeba? On nám říká, že existuje mezinárodní banka s názvem Winston June a že stačí napsat jeho jméno a peníze mu přijdou.To se nám nezdá, když neznáme žádné číslo účtu ani kód.

Dobrý den,

pro zadání mezinárodní platby je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a BIC (mezinárodní kód banky příjemce). Určitě nestačí bance sdělit jméno příjemce platby.

HS

#10669, Platba do kanady, Platba, 11.7.2020

Dobrý den, můj příbuzný mi chce poslat peníze do Kanady do Montréalu do mojí banky. Úřednice neví jak má vystavit platební příkaz. Neví co znamená číslo tranzitu, protože nefiguruje na platebním příkazu. Jedná se o Komerční banku v Děčíně. Existuje jiná banka která má větší zkušenost ze zasíláním peněz do zahraničí a hlavně do Kanady? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zemí podporující IBAN platby se zadává IBAN a BIC. U zemí nepodporující IBAN platby se zadává BIC a číslo účtu v místním formátu s dalšími informacemi (jméno majitele účtu, jeho adresa, atd.). 

D

#10664, Daňové přiznání a nevybraná dovolená, Daně, 10.7.2020

Dobrý den, tento rok mé jediné zaměstnání bylo od 6.4. do 30.6. Asi už nebudu mít další zaměstnání v ČR, protože plánuji práci v zahraničí. 1) Pokud požádám býv. zaměstnavatele o podání daňového přiznání za mě, přijde mi vyrovnání automaticky na udaný účet? Kdybych ho nepodala, tratila bych na tom kolem 6 tis. že? 2) Na výplatní pásce stojí nevybraná dovolená 4 909 Kč hned pod slevou na dani, vpravo nahoře čerpání dovolené 4. Dovolenou jsem si nevybírala, ale moje čistá mzda je jen asi o 600 Kč vyšší než minulý měsíc. Jak se v tom vyznám, jestli mi dovolenou proplatili nebo ne? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

jestli Vám roční zúčtování daní provede zaměstnavatel, dostanete daňový přeplatek na účet, kam Vám byla zasílána mzda. Pokud byste si podávala daňové přiznání sama, můžete v přiznání vyplnit libovolné číslo účtu pro zaslání přeplatku. Daňový přeplatek bude roven zaplacené záloze na daň z příjmu (najdete na výplatnici). 

Nevybraná dovolená se proplácí s poslední výplatou, tedy jste ji již dostala proplacenou (může to být čistého pouze pár stokorun, neb za necelé dva měsíce bude počet dnů dovolené velmi nízký - zejména, pokud jste již nějakou dovolenou čerpala).

J

#10645, Výpis z účtu, Běžný účet, 8.7.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na výpisu z účtu, jak v elektronické podobě, tak i v písemné podobě u jakékoliv banky (KB, Fio banky, mBank, Air Bank atd. atd.). Musí být vidět číslo účtu i majitel (jméno, příjmení, popřípadě název firmy) na koho je účet veden, že?

Dobrý den,

není žádný obecný předpis, který by plošně určoval náležitosti bankovního výpisu, nicméně co je mi známo, tak všechny banky tyto dva údaje (číslo účtu a jméno majitele) na výpisech uvádějí.

Články o Číslo účtu

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

7.7.2020, Komerční sdělení

…ovéspolečnosti je to vůbec jedno z prvních rozhodnutí, které musíte učinit? Zákontotiž vyžaduje, abyste již do stanov nově zakládané a.s. uvedli číslo účtu, nakterý pak bude splacen základní kapitál. Pro někoho, kdo není spokojený sestávající bankou, tak může být založení akciové společnos…

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…yjenom nahlásíme nové číslo účtu zaměstnavateli (či ČSSZ pro zasílání důchodu) avšem dodavatelům energií a služeb, pro které máme udělen souhlas s inkasem.

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…ávazkům CVC/CVV:trojmístný číslicový kód pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou, je vytištěn na rubové straně platební karty Číslo účtu:jednoznačná identifikace účtu vsystému bankovního platebního styku, vČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo ú…

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

Okruhy možných potíží a stížností na Vaši banku

3.4.2015, Banka

…........................... Vážený pane / paní (použijte jméno ředitele, pokud je znáte) Napište Vaše jméno; jméno, na něž je účet vystaven; číslo účtu; nebo jakoukoliv jinou referenci, o níž si myslíte, že by bance mohla usnadnit identifikaci problému. Chtěl bych si stěžovat na ..…Banky v ČR