Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník IBAN

IBAN


Definice IBAN

mezinárodní formát čísla účtu, nutné pro zadání mezinárodní platbyDotazy v poradně k IBAN

JG

#14908, Zahraniční platba, Platba, 26.7.2021

Dobré dopoledne, pane Jermáři, žádám vás o radu ohledně nejlepší možnosti splácení smlouvy v dolarech s vietnamskou společností. Náš účet je ve Fio Bance (česká koruna).

Dobrý den,

peníze do Vietnamu můžete poslat klasickou bankovní platbou (IBAN). I z korunového účtu můžete zadat odchozí platbu v USD (banka odešle dolary a z účtu Vám strhne koruny dle aktuálního kurzu). 

B

#14874, Jak zaplatit z USA do ČR?, Platba, 20.7.2021

Dobry den, chtela bych vedet, jak poslat penize z USA do FIO banky. Jeden pan, ktery ma ucet u Fio banky, se nam stara o hroby nasich rodicu v Cesku a mame domluvu, ze mu budu platit ctvrtletne, ale nevim, jak poslat penize z USA. Dekuji

Dobrý den,

peníze pošlete klasickou bankovní platbou z účtu na účet. Příjemce platby Vám sdělí IBAN (mezinárodní formát čísla účtu) a BIC pro zadání platby.

JK

#14778, IBAN a chybné číslo účtu, Platba, 11.7.2021

Zdravím, kupující ze Slovenska mi odeslal peníze na účet ale ve formátu "pouze jméno příjemce a pak číslo účtu a kód banky". Peníze se mu odecetly. Co se s penězi stane? Bohužel jsem nevěděl, že musí být zadán IBAN.

Dobrý den,

u zahraničních plateb je téměř vždy nutné zadat IBAN (mezinárodní formát čísla účtu). Číslo účtu zadané v lokálním formátu by dobrý bankovní systém neměl vůbec akceptovat. Peníze se vrátí zpět odesílateli.

KC

#14683, Kdy mi přijde platba ze Slovenska?, Platba, 29.6.2021

Dobrý den, dnes mi kamarád poslal ze Slovenska 500 euro na Equa bank přes IBAN. Kdy to může přijít prosím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byla platba zadána jako SEPA, dorazí k Vám na účet nejpozději během dvou pracovních dnů (obvykle však již následující pracovní den). 

I

#14484, Falešný přítel má o mě zájem a chce peníze, Podvod, 7.6.2021

Pokračování dotazu č. 14481: Dobrý den, jen jsem zapomněla dodat, že s daným mužem probíhají videohovory, takže vím, že je skutečný. To mě na tom zaráží, posíláme si fotky atd. Všechno až moc sedí. Ale pro zajímavost posílám poslední komunikaci s bankou i s odkazem na banku.

Havininternation Bank elektronické oznamovací služby (Hens) VÍTEJTE V ODDĚLENÍ IKT ÚŘADU IAMTN. Vážený zákazníku není možné, aby peníze převedené na váš účet byly zpracovány z účtu odesílatele, laskavě proveďte platbu zítra a do 24 hodin po této platbě obdržíte převod na svůj účet zde jsou níže uvedené platební údaje Název účtu: Ovál banka Jméno příjemce: Alekuwe kingsley IBAN: IT11Z0338501600006572567816 Číslo účtu. 4219510005445181 BIC: ITBBITMMXXX Adresa: Via bisceglie 120.20152 milano Itálie Poznámka: tato banka je přidružená k naší bance, takže nám kindly pošlete potvrzení o platbě k potvrzení. Ochrana osobních údajů a zabezpečení údajů o vašem bankovním účtu je důležité nás. Pokud si přejete, abychom nezobrazovali zůstatek na vašem účtu v každé upozornění na transakci, které vám bylo zasláno e-mailem.

Přijde mi, když rozkliknu odkaz, že je to klasická webová stránka. Z čisla účtu v té Oval bank asi nic nezjistím, že? Děkuji

Dobrý den,

jedná se skutečně o podvod. Buď si vezmete mou radu k srdci, nebo přijdete o 1 900 EUR (cca 50 000 Kč), které se chystáte podvodníkovi zaslat. Vytvořit falešné webové stránky banky včetně přihlašování a následné "show" s připsáním peněz zvládne dnes za jedno odpoledne i průměrný středoškolák. Anglicky si s Vámi přes videohovor bude také povídat kdekdo (zejména, když z Vás chce vytáhnout 50 000 Kč). Buď se vzpamatujete a přestanete věřit podobným nesmyslům, nebo se zařadíte k nemalé skupině podvedených. 

Ještě jednou - žádná taková banka neexistuje, email je psaný špatnou češtinou (přeloženo Google translatorem), italská, turecká ani jiná banka s Vámi nikdy nebude komunikovat česky a hlavně - takto banky s klienty opravdu nikdy nekomunikují. Bankám je jedno, jestli se někdo rozvádí, potřebuje peníze či cokoliv jiného. Nikdy klientům takto neorganizují platební styk, aby vyzývaly protistranu k zaplacení. 

Články o IBAN

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka

…d 2% hranici expertičekali už od konce minulého roku. Kvůli zdražování zdrojů totiž stoupaly nákladybank na zajištění hypotečních úvěrů. Světové mezibankovní sazby, za které sibanky půjčují peníze k zajištění hypoték, poskočily za poslední rok o víc než 1%. Dá se proto čekat, že zdražování zdale…

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

28.4.2021, Hypotéka

… úvěrech na bydlení ale můžepřispět k jejich dalšímu zdražování. Už nyní přitom banky zvyšují úrokové sazbyhypoték. Reagují tak na růst sazeb na mezibankovních trzích, za které si bankypůjčují peníze například právě k zajištění hypotečních úvěrů. K tomu se letos s největší pravděpodobností přidá…

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

Hypotéky dál trhají rekordy. Měsíční objem je téměř 30 miliard

31.3.2021, Hypotéka

…2 %. Konkrétně na 2,19%. Kromě velké poptávky mají přitom banky prozdražení ještě jeden důvod – a mnohem pádnější. Je jím růst úroků na světovýchmezibankovních trzích. Právě ty určují, za kolik si banky půjčují peníze, kterépoužívají například k zajišťování hypoték. Jinak řečeno, poskytovatelům …

Co je to otevřené bankovnictví?

Co je to otevřené bankovnictví?

15.3.2021, Komerční sdělení

… KB,aktuální kurzovní lístek, přehled účtů, zůstatků a transakční historie,vzdálené ověření identity klienta či možnost provedení platby. Právě multibanking (agregace účtů do jednohoprostředí) je díky API prostředí atraktivní službou KB nejen pro fyzické osoby,ale hlavně pro firmy. V současné do…

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

25.1.2021, Hypotéka

…mocnění COVID-19. Kromě zdravotních dopadů vedlanapříklad ke zhoršení ekonomické situace, růstu nezaměstnanosti nebo k propadusazeb na světových mezibankovních trzích. A tedy i poklesu úroků u hypoték. Všechny tyto faktory ovlivní český hypotečnítrh také letos. Jenže zatímco loni vedly ke zlevně…Banky v ČR