Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník IBAN

IBAN


Definice IBAN

mezinárodní formát čísla účtu, nutné pro zadání mezinárodní platbyDotazy v poradně k IBAN

MH

#10615, Prodej auta, Podvod, 5.7.2020

Dobry den, prodavam vozidlo do zahranici. Kupujici po mne vyzaduje cislo uctu, jmeno uctu, iban, telefon a adresu, coz je tedy pochopitelne. Platit bude z uctu paypal na muj ucet. Nemam s tim zadne zkusenosti. Nemuze se jednat o nejaky podvod? Diky

Dobrý den,

v 99% případů, kdy na inzerát na českém online bazaru odpovídá cizinec, se jedná o podvod. Pokud prodáváte zcela unikátní sběratelskou věc, mohl by to být skutečný zájemce. Ale v opačném případě je to zcela nepochybně podvodník (Vy byste si také nekupoval běžně dostupnou ojetinu na rumunském online bazaru). Už proto, že skutečný zájemce by Vám neposílal peníze předem, ale auto by si sám vyzvedl a platil hotově. 

Cílem těchto falešných kupujících je z Vás vytáhnout peníze. Napíší Vám, že už zaplatili, pak Vám napíší jménem banky (zfalšují web banky i veškerou komunikaci), že peníze jsou už na cestě, ale napřed musíte zaplatit poplatky, atd. a tímto způsobem z Vám budou jen tahat peníze. 

PV

#10555, Falešný kupující ze zahraničí, Podvod, 25.6.2020

Dobrý den, prodávám notebook, napsal mi borec z UK, že ho koupí. Domluvili jsme se na částce (komunikoval kvalitní angličtinou). Následně napsal mail, že dal bance peníze, ta je blokla a až bance pošlu kopii a číslo odeslaného zboží přes poštu, tak mně obratem pošlou peníze. Podobný mail mně přišel i od banky, která sídlí v Londýně. Všechno vypadalo důvěryhodně. Tohle jednání mně přišlo divné, koukl jsem na internet a podle této stránky jsem zjistil přesně to co jsem si myslel - PODVOD. Díky a snad to i ostatním otevře oči a nenechají se nachytat. Já nebyl od nachytání daleko. Jen by jsem se chtěl zeptat, pánovi jsem poslal jméno, IBAN a BIC účtu, který mám v zahraničí. Hrozí nějaký problém? Hezký den a Díky!

Dobrý den,

máte pravdu, jedná se o klasický podvod. IBAN a BIC zneužitelné nejsou, naštěstí jste vše odhalil včas. Pokud byste zboží odeslal, přišel byste jako o notebook, tak o peníze, které by z Vás podvodník pod různými záminkami a jménem falešné banky vytáhl.

M

#10466, SEPA a chybné údaje o příjemci, Platba, 17.6.2020

Dobrý den, při europlatbě do Španělska jsem místo jména příjemce napsal text který měl být v poznámce. Bohužel jsem nestihl zrušit odeslání. Dojde platba v pořádku když IBAN byl správně? Děkuji.

Dobrý den,

pravděpodobně ano, ale bude záležet na "pečlivosti" zprostředkovatelských bank, přes které platba putuje.

PZ

#10367, Jak funguje tuzemská platba, Platba, 8.6.2020

Dobry den, mam dotaz ohledne bankovnich prevodu mezi bankami. Jak funguje bankovni prevod z CNB do Moneta Money Bank a kolik hodin probiha nacitani penez? Rano nebo v nocnich hodinach?

Dobrý den,

tuzemské mezibankovní platby fungují tak, že banka odesílatele pošle peníze do clearingového centra ČNB a clearingové centrum peníze přepošle bance příjemce. Rychlost celého procesu závisí na přesném času zadání platby a na zapojenosti bank do systému okamžitých plateb. Už 9 českých bank je zapojeno do systému okamžitých plateb, kdy převod trvá pouze pár vteřin a je možné ho uskutečnit kdykoliv (tzv. 24/7 - v noci, o víkendu, atd.).

K

#10265, Existuje číslo účtu?, Platba, 29.5.2020

Dobrý den, ačkoliv se snažím při odchozí platbě vždy číslo účtu příjemce kopírovat a kontrolovat, dnes se mi tam vloudilo číslo navíc. Je možné zjistit, zda takový účet vůbec existuje? Doufám, že by nemusel a platba by se automaticky vrátila. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

v našem IBAN kalkulátoru si můžete ověřit, zda číslo účtu může existovat. Pokud zadaná kombinace čísel nemůže existovat, platba se Vám s jistotou vrátí zpět. Pokud zadané číslo účtu může existovat, pak stále existovat nemusí - vyčkejte 4 pracovní dny, jestli se Vám platba nevrátí.

Články o IBAN

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet

… bankovnictví, které nahradí i mobilní aplikaci Richee. Nová aplikace umožní například: okamžité platby, kompletní správu platebních karet nebo multibanking (tedy práci s účty různýchposkytovatelů v jedné aplikaci). Před výběrem běžného účtu si proto nezapomeňte ověřit, jaképodmínky a výhody po…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

…Úroková sazbaÚrokovásazba určuje, kolik bance zaplatíte za to, že vám půjčí. Může být pevná nebovariabilní, kdy se její výše průběžně mění podle mezibankovních sazeb (v Českuje to nejčastěji PRIBOR). Výši úrokové sazby ovlivňuje například LTV,délka fixace nebo vaše bonita. Obecně platí, že čím j…

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení

Komerční banka (KB) patří mezi průkopníkyOtevřeného bankovnictví. První v České republice nabídla multibanking i profirmy.  Jedno internetové nebo mobilní bankovnictví KBvám nyní stačí k obsluze všech vašich účtů z pohodlí kanceláře nebo domova, proklienty i firmy. Díky této funkčnosti můžete mí…

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka

…íbanka kvůli nim několikrát snížila své sazby. Ještě důležitější je ale situace na světových trzích, kdekvůli důsledkům pandemie výrazně klesly mezibankovní sazby. Právě ony určují,za kolik si banky půjčují peníze. Mimo jiné i k zajištění hypoték. Úrok pod 1,8%? Ano, ale…Zlevňování odstartovaly…

Z banky do banky během mrknutí oka

Z banky do banky během mrknutí oka

10.5.2020, Komerční sdělení

… příplatek, aktuálně v řádujednotek korun. Komerční banka provádí okamžité platby proklienty za stejnou cenu, jako pro ně provádí běžné tuzemské mezibankovníplatby. Podle typu účtu jsou tak pro klienta buď zcela zdarma, nebo za podlesazebníku. Dokonce jsou okamžité platby zahrnuty i do počtu pla…Banky v ČR