Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Deviza

Deviza


Definice Deviza

bezhotovostní forma cizí měny, opakem je valuta (hotovostní forma cizí měny)Dotazy v poradně k Deviza

K

#10632, Nákup na Amazonu, Osobní a rodinné finance, 7.7.2020

Dobrý den, chtěla bych poprvé něco koupit na britském Amazonu, ale nevím, zda je bezpečné udávat číslo mé Visa karty. Také by mě zajímalo, zda při nákupu dojde k převodu měny (mám Visa od mBank). Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nákup na Amazonu je bezpečný a platba kartou nejrychlejší a nejpohodlnější. Částka za nákup v GBP bude při platbě automaticky přepočtena kurzem vaší banky (deviza prodej) a z účtu se Vám strhnou koruny.

M

#10559, Směnárenské služby, Běžný účet, 26.6.2020

Dobrý den, snažím se pro člena rodiny zjistit, zdali existuje nějaký produkt, instrument nebo zkrátka obyčejný běžný bankovní účet, který by umožňoval převod EUR do CZK za kurz střed. Člen rodiny pracuje v Německu, kde má účet v EUR, přeposílá si je na český běžný účet vedený v CZK, nicméně vždy je převáděno za kurz deviza-nákup, což oproti středu je leckdy významně odlišný. Existuje nějaká varianta v českém, resp. česko-německém bankovním prostředí, jak výhodněji směnit EUR na CZK? Díky za odpověď.  

Dobrý den,

nic takového neexistuje (bylo by to stejné, jako kdybyste poptával rohlíky zdarma). Směnárenské služby jsou postavené na tom, že banky devizy a valuty vykupují za nižší kurz než střed a prodávají je za vyšší než středový kurz. Rozdíl mezi nákupem a prodejem se nazývá marže, ze které banky pokrývají své náklady na směnu a přiměřený zisk.

Doporučuji mít běžný účet u banky s nejlepšími kurzy, čímž minimalizujete ztráty z měnové konverze. Velmi dobré kurzy nabízí např. Equa bank (vedení účtu zdarma bez podmínek).

AH

#9524, Převod peněz z Rakouska, Platba, 1.4.2020

Pokračování dotazu č. 9519: Dekuji za predeslou a velice rychlou odpoved na muj dotaz. Jenom jeste by me zajimalo, v jakem kurzu by banka prevadela eura na koruny. Nyni je kurz cca 27 Kc, tak by me zajimalo, kdyz provedu prevod penez z rakouske banky, tak aby nebyl kurz treba 24 Kc. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

z rakouské banky si na český korunový účet pošlete eura a česká banka je přepočte kurzem "deviza nákup" ze dne připsání platby (Air Bank aktuálně 26,709).

A

#8664, SEPA platba, kurz a poplatky, Platba, 22.1.2020

Dobrý deň, chcela by som zo slovenskej banky poslať SEPA príkaz v eurách. Akým kurzom prepočítava česká banka tento príkaz? Je to stredový kurz? Sú účtované ešte nejaké poplatky bankou pre prijimateľa takého príkazu? Vopred ďakujem

Dobrý den,

příchozí euro platba na korunový účet se přepočte automaticky kurzem banky "deviza nákup" ze dne připsání platby. Dle nařízení EU nemohou banky od 12/2019 za SEPA platby účtovat více než za domácí platby, které nabízí většina banka zcela zdarma. 

P

#8429, Náhrada kurzového rozdílu, Banka, 5.1.2020

Dobrý den, dedávno jsem objednal zboží na Amazonu za cenu cca 1 300 Euro. Objednávka proběhla, ale pak mi poslali e-mail, že je problém s ověřením karty a že z bezpečnostních důvodů blokují moji objednávku i můj účet na Amazonu, dokud nedoložím že jsem majitelem platební karty. Pokud se problém nevyřeší do 72 hodin, tak objednávku zruší. Zůstatek na bankovním účtu se ponížil, peníze byly v blokaci. Protože byl víkend, problém se mi s operátory Amazonu nepodařilo vyřešit včas, tak objednávku stornovali. Zablokované peníze se na účet během několika dní vrátili, nicméně příchozí platba byla o cca 2 300 Kč nižší. Zřejmě vlivem měnového kurzu. Je možné tuhle částku požadovat po bance, když vlastně k žádné transakci nedošlo? Amazon se k tomu postavil tak, že mi vrátili stejnou částku kterou strhli v Eurech a že jsem měl použít jejich “exchange rate”. Děkuji.

Dobrý den,

banka Vám zcela určitě nebude doplácet kurzovou ztrátu z Vašeho nevydařeného obchodu (stejně jako Vám neproplatí např. nevydařený oběd v restauraci). Banka s penězi na Vašem účtu nakládá výhradně dle Vašich pokynů. Nákupem na Amazonu jste dal bance pokyn ke směně korun za eura (banka pro Vás nakoupila 1 300 EUR kurzem deviza nákup). Následně Vám Amazon objednávku stornoval a peníze vrátil. Tím jste bance dal pokyn ke směně eur za koruny (banka pro Vás prodala 1 300 EUR kurzem deviza prodej). Všechny karetní transakce se nejprve na účtu projeví jako blokace a až s několikadenním zpožděním dochází k odepsání peněz. Nicméně to neznamená, že transakce neproběhla. 

Články o Deviza

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

… číslo účtu (max. 30 číslic)“ Debetní karta:platební karta navázaná naběžný účet, placením debetním kartou utrácíme peníze ze svého běžného účtu Deviza:bezhotovostní forma cizí měny, opakem je valuta (hotovostní forma cizí měny) Disponibilní zůstatek:peníze na účtu, se kterými lze volně dis…

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4

27.3.2015, Běžný účet

… asi nelze říci, pokud totiž zvolíme účtování přímo vKč, necháváme přepočet zcizí měny na Kč na bance obchodníka (a ta nejspíš použije svého kurzu deviza – nákup). Pokud zaplatíme vcizí měně, provede se přepočet dle pravidel naší banky (zpravidla na EUR dle karetní asociace a na Kč dále dle ku…

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

24.1.2014, Běžný účet

…olečnosti platný v den zpracování touto společností. Na vrub Platebního účtu se zúčtuje částka v české měně přepočtená z částky v EUR kurzem Banky deviza – prodej vyhlášeným v den zpracování Kartové transakce Bankou.“ mBank „Částky všech transakcí provedených pomocí karty v jiné měně než v če…Banky v ČR