Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SEPA Platba

SEPA Platba


Definice SEPA Platba

je rychlý a levný převod peněžních prostředků do zahraničí - v rámci SEPA prostoru (Single Europe Payment Area), který byl ujednán na podnět Evropské unie. 
V roce 2020 je členem SEPA 28 států Evropské unie, dále 4 státy Evropské asociace volného obchodu (Island, Lichnštejnsko, Norsko, Švýcarsko) a dále malá státy (Andora, Monaco, San Marino, Vatikán).

Od konce roku 2019 vznikla českým bankám povinnost účtovat za SEPA platbu stejný poplatek jako za tuzemskou platbu. SEPA platby začaly fungovat v roce 2008 a poplatky bank za ně se pohybovaly na úrovni do 20% z hodnoty poplatku klasické zahraniční platby.
Zadávání SEPA platby je jednodušší než u klasické zahraniční zahraniční platby. Postačí vám IBAN, tedy nepotřebujete BIC.

Pro převod čísla českého účtu do IBAN formátu se vám bude hodit náš IBAN KALKULÁTOR.Dotazy v poradně k SEPA Platba

JK

#11110, SEPA platba, Platba, 1.9.2020

Dobrý den, potřebuji převést na Slovensko v rámci dědictví peníze. Potřebuji, aby se odeslaly v CZK (v CZK je nutno zadat přesnou částku) a přišly v EUR. Lze toto provést v rámci SEPA? Je nějaký další levný způsob?

Dobrý den,

SEPA označuje platby v EUR v rámci EU do 50 000 EUR (SEPA platby jsou vždy zdarma). Zadáte-li odchozí zahraniční platbu v CZK, již nepůjde o SEPA platbu a banka Vám bude účtovat nemalý poplatek. Odchozí CZK platba se automaticky v momentě připsání na cílový euro účet překonvertuje na EUR kurzem banky příjemce. Nejlevnější zahraniční platby nabízí Air Bank (100 Kč) - ostatní banky si účtují % z odesílané částky. 

Z

#10862, Příchozí SEPA platba, Platba, 3.8.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá, než přijdou peníze z Německé banky na poštovní účet. Děkuji

Dobrý den,

SEPA platby (v EUR v rámci EU) bývají příjemcům doručovány obvykle následující pracovní den po odeslání. 

Z

#9528, Jak dlouho trvá SEPA platba?, Platba, 1.4.2020

Dobrý den, když jsem poslala peníze z SK VUB do ČR mBank v 11 hodin dnes dopoledne, kdy peníze dorazí? Děkuji

Dobrý den,

pokud se jednalo o SEPA platbu (v EUR), měly by peníze do cíle dorazit už zítra (nejpozději v pátek).

J

#9374, Platba a poplatky, Platba, 24.3.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně poplatku za SEPA platbu. Vím, že od 15.12. 2020 musí být poplatky za SEPA platbu stejné jako je poplatek za klasickou domácí platbu v CZK. Jsem klientem Raiffeisenbank, mám u ní multiměnový účet v CZK a EUR, platba v EUR na Slovensko je zdarma (mam eKonto komplet - CZK platby zdarma), platba v EUR z Raiffeisenbank třeba do Komerční banky je také zdarma. Ale platba v EUR z účtu Raiffeisenbank na jiný EUR účet vedený v Raiffeisenbank je považována za vnitrobankovní platbu a stojí 5 CZK. Ptám se, zda si banky můžou stanovovat za platbu v EUR v rámci České republiky jiné poplatky a nemusí respektovat nařízení platná od 15.12.2019. Zaráží mě, že platba do jiné banky v ČR je zdarma, a platba na jiný účet v rámci Raiffeisenbank je za poplatek. Má na to banka nárok? V ceníku jsou SEPA platby v rámci EHP u eKonta komplet zdarma. Může banka vnitrobankovní platby nadřadit SEPA platbám? Nebo platba v EUR v rámci ČR není SEPA platba. Někde se uvádí, že SEPA platba musí být přeshraniční. Ale to zase nepasuje na platbu z RB do Komerční banky, ta je zdarma. Moc díky za info, jak to je.

Dobrý den,

účtovat klientům za platby v rámci jedné banky jakýkoliv poplatek (byť třeba jen 5 Kč) je spíše absurdní než ilegální. Nařízení EU omezující poplatky za SEPA se týká jen přeshraničních plateb v EUR v rámci EU (nereguluje poplatky za vnitrobankovní platby). Doporučuji aplikovat velmi jednoduché pravidlo - když se mi nelíbí podmínky mé banky, zkusím si s bankou vyjednat lepší podmínky nebo se poohlédnu u konkurence. 

A

#8664, SEPA platba, kurz a poplatky, Platba, 22.1.2020

Dobrý deň, chcela by som zo slovenskej banky poslať SEPA príkaz v eurách. Akým kurzom prepočítava česká banka tento príkaz? Je to stredový kurz? Sú účtované ešte nejaké poplatky bankou pre prijimateľa takého príkazu? Vopred ďakujem

Dobrý den,

příchozí euro platba na korunový účet se přepočte automaticky kurzem banky "deviza nákup" ze dne připsání platby. Dle nařízení EU nemohou banky od 12/2019 za SEPA platby účtovat více než za domácí platby, které nabízí většina banka zcela zdarma. 

Články o SEPA Platba

Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

25.4.2017, Banka

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdílyv ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, kterébanky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk. Pro většinu z nás je mezinárodní bankovníplatební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradímenejčastě…Banky v ČR