Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SEPA Platba

SEPA Platba


Definice SEPA Platba

je rychlý a levný převod peněžních prostředků do zahraničí - v rámci SEPA prostoru (Single Europe Payment Area), který byl ujednán na podnět Evropské unie. 
V roce 2020 je členem SEPA 28 států Evropské unie, dále 4 státy Evropské asociace volného obchodu (Island, Lichnštejnsko, Norsko, Švýcarsko) a dále malá státy (Andora, Monaco, San Marino, Vatikán).

Od konce roku 2019 vznikla českým bankám povinnost účtovat za SEPA platbu stejný poplatek jako za tuzemskou platbu. SEPA platby začaly fungovat v roce 2008 a poplatky bank za ně se pohybovaly na úrovni do 20% z hodnoty poplatku klasické zahraniční platby.
Zadávání SEPA platby je jednodušší než u klasické zahraniční zahraniční platby. Postačí vám IBAN, tedy nepotřebujete BIC.

Pro převod čísla českého účtu do IBAN formátu se vám bude hodit náš IBAN KALKULÁTOR.Dotazy v poradně k SEPA Platba

#14939, Zahraniční platba, Platba, 29.7.2021

Dobrý den, jak dlouho prosím Vás může trvat bankovní převod EUR z Norské banky (v Norsku) do ČR (do Air Bank)? Suma je vyšší než 50 000 EUR, takže SEPA platba bohužel nepřipadá v úvahu. Děkuji

Dobrý den,

pokud se nejedná o extrémně vysokou částku, doporučuji transfer rozdělit na několik menších plateb pod 50 000 EUR tak, aby se platby kvalifikovaly jako SEPA (levnější a rychlejší). Klasická zahraniční neSEPA platba mezi Norskem a ČR by neměla trvat déle než 2-3 pracovní dny. 

AG

#14461, Nepřišla mi SEPA platba, Platba, 3.6.2021

Dobrý den, kamarádka se Slovenska poslala peníze s VÚB banky urgentní zahraniční platbu do ČR, konkrétně do Air Bank a peníze stále nedorazily. Zjistilo se, že účet je správný a peníze se odečetly, ale na účet příjemce nedorazily. Spletla jméno. Jak se to řeší? Nejspíš to jde přes korespondenční banku. Peníze odešly v pátek a do dneška nic. Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

ať už byla platba zadána v EUR (SEPA) nebo v korunách (ostatní zahraniční platba), měla by být do 5 pracovních dnů připsána na účet příjemce nebo vrácena odesílateli (v případě chybně zadaných údajů). Peníze nikdy nezůstanou "na půl cesty mezi bankami". 

VR

#14274, Kolik stojí převod na Slovensko?, Platba, 18.5.2021

Dobrý deň, chcem sa len opýtať, som teraz v situácii, že žijem s rodinou v Čechách a predávame tu byt. Sťahujeme sa na Slovensko. Za byt dostanem peniaze na účet Komerčnej banky v Čechách. Čo obnáša prevod peňazí do banky na Slovensku? Čo sa týka poplatkov a tak. Ďakujem za informácie. S pozdravom.

Dobrý den,

SEPA platba (v EUR v rámci EU, do 50 000 EUR) je zdarma, tedy peníze si můžete převést do slovenské banky zcela bez poplatků. Pokud byste převáděl více než 50 000 EUR, doporučuji platbu rozdělit na více menších (každá max. 50 000 EUR).

RN

#14193, SEPA platba, Platba, 11.5.2021

Dobrý den, jak dlouho trvá SEPA platba v rámci ČR, když se odeslala včera večer z Air Bank do ČSOB? Kdy prosím dorazí? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

SEPA platba trvá obvykle 1 pracovní den, tedy peníze byste měl mít na účtu v ČSOB již dnes.

V

#14177, Přepočet euro platby, Platba, 8.5.2021

Dobry den, na bezny ucet prijde castka v eurech z Nemecka. Pripise se na ucet v korunach? A za jak dlouho?

Dobrý den,

příchozí euro platba se automaticky přepočte na koruny kurzem banky "devizy nákup" ze dne připsání platby. SEPA platba Německo-ČR trvá obvykle 1 pracovní den.

Články o SEPA Platba

Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

25.4.2017, Banka

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdílyv ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, kterébanky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk. Pro většinu z nás je mezinárodní bankovníplatební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradímenejčastě…Banky v ČR