Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SEPA Platba

SEPA Platba


Definice SEPA Platba

je rychlý a levný převod peněžních prostředků do zahraničí - v rámci SEPA prostoru (Single Europe Payment Area), který byl ujednán na podnět Evropské unie. 
V roce 2020 je členem SEPA 28 států Evropské unie, dále 4 státy Evropské asociace volného obchodu (Island, Lichnštejnsko, Norsko, Švýcarsko) a dále malá státy (Andora, Monaco, San Marino, Vatikán).

Od konce roku 2019 vznikla českým bankám povinnost účtovat za SEPA platbu stejný poplatek jako za tuzemskou platbu. SEPA platby začaly fungovat v roce 2008 a poplatky bank za ně se pohybovaly na úrovni do 20% z hodnoty poplatku klasické zahraniční platby.
Zadávání SEPA platby je jednodušší než u klasické zahraniční zahraniční platby. Postačí vám IBAN, tedy nepotřebujete BIC.

Pro převod čísla českého účtu do IBAN formátu se vám bude hodit náš IBAN KALKULÁTOR.Dotazy v poradně k SEPA Platba

A

#8664, SEPA platba, kurz a poplatky, Platba, 22.1.2020

Dobrý deň, chcela by som zo slovenskej banky poslať SEPA príkaz v eurách. Akým kurzom prepočítava česká banka tento príkaz? Je to stredový kurz? Sú účtované ešte nejaké poplatky bankou pre prijimateľa takého príkazu? Vopred ďakujem

Dobrý den,

příchozí euro platba na korunový účet se přepočte automaticky kurzem banky "deviza nákup" ze dne připsání platby. Dle nařízení EU nemohou banky od 12/2019 za SEPA platby účtovat více než za domácí platby, které nabízí většina banka zcela zdarma. 

IP

#8058, Účet pro příjem důchodu ze zahraničí, Běžný účet, 18.11.2019

Dobrý den, pobíráme důchod se zahraničí. Uvažujeme o založení bankovního konta v ČR, na které by nám byl důchod v eurech zasílán. Nevíme jak je to s poplatky a náklady na takové konto. U které banky bychom si měli konto otevřít? Kde je to vzhledem k výši nákladů optimální? Můžete nám poradit?

Dobrý den,

doporučuji běžný účet od Equa bank, kde máte vedení účtu zdarma a bez podmínek. Příchozí SEPA platba (v EUR v rámci EU) jen za 9 Kč a od prosince zdarma (díky regulaci EU, která zakazuje účtovat za SEPA platby více než za tuzemské).

RP

#7598, Jak dlouho trvá mezinárodní platba?, Platba, 28.9.2019

Pokračování dotazu č. 7580: Dobrý večer, a v případě, že převod je SEPA nebo SWIFT z ČR do Turecka nebo naopak? Děkuji za info.

Dobrý den,

SEPA platba je zahraniční platba v EUR v rámci EU, tedy jí nelze pro platební styk s Tureckem použít. Klasická zahraniční platba ČR-Turecko zabere několik pracovních dní (obvykle max. týden) - záleží na kvalitě bankovního spojení (zprostředkovatelské banky přijímací a odesílající banky).

JM

#7368, Zahraniční SEPA platba, Platba, 24.8.2019

Pěkný den, mám poslat zálohu za pobyt/dovolenou (eura) do ČSOB Dunajská streda z mojí banky 0300. Jaký bude poplatek a jak mám postupovat? Vůbec nemám zkušenost. Děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

poplatek za odchozí platbu v EUR z ČSOB ČR do ČSOB SR činí 9 Kč. Pro zadání platby je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu) a BIC (mezinárodní kód banky) příjemce. BIC pro ČSOB SR je CEKOSKBX.

N

#7054, Zahraniční SEPA platba, Platba, 15.7.2019

Dobrý den, dne 11.7. 2019 mi byly zaslaný peníze z Turecka (Istanbul) z banky Ojie microfinance bank. Dle potvrzení byla zaslána SEPA platba. Odesílatel psal, že platba bude na účtu 24-48h. Má účet v EUR a zaslal mi přímo už CZK (dle potvrzení odeslána částka a za ní CZK). Peníze ještě nedorazily. Mohu se zeptat, kdy dojdou z Turecka do ČR na účet u Air Bank? Děkuji

Dobrý den,

SEPA platba je pouze v EUR. Pokud Vám byly zaslány přímo koruny, jedná se o běžnou zahraniční platbu (za kterou v Air Bank zaplatíte 100 Kč místo SEPA 25 Kč). Takto zaslané peníze putují déle, i 5 pracovních dnů.

Články o SEPA Platba

Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

25.4.2017, Banka

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdílyv ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, kterébanky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk. Pro většinu z nás je mezinárodní bankovníplatební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradímenejčastě…

Podvody s převody peněz ze zahraničí

Podvody s převody peněz ze zahraničí

25.9.2013, Peníze

…více než pár tisíc Kč u extra velkých plateb. Vrámci EU jsou platby dokonce zdarma či za pár korun (až do výše 50 000 EUR – tzv. standardizovaná SEPA platba). Pro případné zájemce praním špinavých peněz či podobných nekalých aktivit je dobré zmínit, že Finančně analytický útvar Ministers…Rychlé odkazy

Banky v ČR