Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Likvidita

Likvidita


Definice Likvidita

Likvidita bankovního vkladu definuje schopnost převést vklad u banky do hotových peněz, nebo převést jej do jiné banky. 

Okamžitá likvidita je nabízena například běžnými účty, či většinou spořících účtů. Okamžitá likvidita znamená, že kterýkoliv pracovní den se můžete rozhodnout prostředky vybrat a banka vám je uvolní. Roční likvidita může být například u termínovaného vkladu. Když uzavřete vklad na období jednoho roku, pak přesně za dvanáct měsíců vám jej banka uvolní a vy peníze můžete použít jiným způsobem. Likviditu ročního termínovaného vkladu změníte pouze tím, že banku požádáte o okamžité vyplacení a zaplatíte poplatek, nebo vám nebude vyplacen úrok. Nucená změna likvidity má vždy důsledek ve snížení výnosu. 

Vklad u banky je pouhým záznamem o složení financí, se kterými banka může začít podnikat (půjčovat je nebo investovat). 

Likvidita investic do akcií (na hlavní trhu burzy) je prakticky okamžitá. Nakoupené cenné papíry můžete kdykoliv prodat, ale v případě negativního vývoje na trhu utrpíte ztrátu. Pokud si koupíte akcie na menších trzích, nebo akcie, které nemají market-makera, tak je likvidita vaší investice omezená.

Likvidita investice do nemovitostí je velmi nízká. Můžeme říct, že investice do nemovitostí jsou nelikvidní! S pořízením nemovitosti je vždy spojen proces prověřování. Počet zájemců o odkup nemovitosti od vás je vždy omezen na místní nebo informované investory. Dlouhodobě pak u nemovitosti byla státem vyžadována daň z převodu (nabytí) nemovitosti, což dále limitovalo ochotu prodat. Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2019, což likviditu investice do nemovitostí určitě zvýšilo.Dotazy v poradně k Likvidita

T

#8128, Vlastní zdroje, Hypoteční poradna, 25.11.2019

Dobrý den, lze při žádosti o hypotéku zahrnout do vlastních zdrojů i investice například do akcii (vysoká likvidita)? Nebo musím mít vlastní peněžní prostředky pouze na běžném účtě? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

vlastní zdroje mohou pocházet ze zcela libovolného zdroje. Mimo peněz na účtu můžete např. prodat akcie či jiná svá aktiva, to je plně na Vás. Banka Vám vždy půjčí max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek si financujete ze svého zcela dle libosti. 

D

#7685, Investice do korporátních dluhopisů?, Akcie a investice, 9.10.2019

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně investic do dluhopisů. Co si myslíte třeba o investiční skupině DFRG nebo Ronda Invest? Rád bych si od těchto skupin koupil pár dluhopisů, avšak nemám s tím žádnou zkušenost, a potřeboval bych radu odborníka. Rozumím, že vklady nejsou pojištěny a určité riziko tam vždy bude. Každopádně bych nechtěl naletět, a proto moje druhá otázka zní následovně. Je tento nástroj co do zhodnocení peněz v řádu desítek tisíc korun výhodný alespoň na pokrytí inflace? Děkuji.

Dobrý den,

zapomeňte na investice do korporátních dluhopisů a dejte svých několik desítek tisíc korun na spořící účet - doporučuji Banku Creditas s úrokem 1,8%. První pravidlo úspěšného investora zní "dávej peníze jen do toho, čemu skutečně rozumíš". Automechanik může investovat do veteránů, numismatik do mincí, filatelista do známek a finanční analytik třeba do dluhopisů. Budete-li jako laik investovat své peníze do instrumentů kterým nerozumíte, velmi pravděpodobně o ně přijdete. Musela by se udělat analýza konkrétního dluhopisu a výsledkem by stejně nebylo doporučení (koupit/nekoupit), ale spíše shrnutí parametrů (rizikovost, likvidita, výnosnost, trendy v oborech, atd.). 

Na případné investice do dluhopisů byste musel trochu jinak. Představte si to jako koupi auta. Nejdříve si sám musíte říci, co od auta očekáváte (malé/velké, benzín/diesel, bílé/červené, atd.) resp. co s ním chcete dělat (jezdit po městě nebo dálky, sám či s rodinou, na chatu nebo na okruh). Podle preferencí a účelu byste si pak vybral konkrétní značku a model. Stejné je to s investicemi - musíte si ujasnit, jak velké riziko jste ochoten podstoupit, jaké výnosnosti byste chtěl dosáhnout, na jak dlouho chcete investovat, jakou likviditu vyžadujete, kterému oboru věříte, atd.). Např. pro 40 000 Kč toto nemá smysl vůbec podstupovat a je mnohem lepší je dát na spořící účet.

V

#3526, Euro, Spoření, 23.4.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zhodnocení peněz v eurech. Díval jsem se přes Vaše stránky na produkty, co banky nabízejí. Asi nejlepší spořící účet v cizí měně nabízí Airbank 0,8%, či Equa bank 0,2%. Existuje ještě lepší nabídka na českém trhu, či jiný finanční produkt, který by měl mít nízkou likviditu s atraktivním úrokem? Děkuji za Vaše doporučení.

Dobrý den,

na poli euro spořících účtů bez výpovědní lhůty lepší nabídku než Air Bank s 0,8% nenajdete. U termínovaných vkladů lze doporučit i J&T Banku se sazbou 0,9% pro termín 2 roky (ale zde je již poněkud omezena likvidita). 

Zvažte také vliv skončených intervencí ČNB na spoření v eurech. Koruna byla přes 3 roky uměle oslabována, v dlouhodobém horizontu (rok a více) se očekává posílení zpět ke hranici 25,00. Dnes dostanete za eura více korun než v budoucnu. Více info v našem článku ČNB ukončila intervence, koruna posiluje.

Články o Likvidita

Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?

Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?

25.4.2015, Spoření

…e počkáme více jak 3 měsíce díky výpovědní lhůtě. Vdnešní době kvůli turbulenci na trhu, probíhající krizi a nestálé ekonomice je nejdůležitější likvidita. Pokud máte většinu svých peněz na stavebním spoření, je to špatně. Dotované finanční produkty státem jsou pro mě nezajímavé. Je to po…Banky v ČR