Banky.cz Články Aktuálně Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

25.7.2011 Aktuálně

Po Varech jsem si dal hard reset na meditačním kurzu. Ten skončil a je tu čas na další emo. A naučíme se krásné české slovo „momentum“.

REKLAMA
REKLAMA

  Miluju jedno slovo. Momentum. Znamená to chvíli, kdy někoho zajímáte a můžete něco získat. Zároveň jste ještě nic nep(r)odělali a někdo je na vás zvědavý. Správný tvar je například využívat momentum, nebo ztrácet momentum. Schválně si to zkuste říci nahlas. Air Bank ztrácí momentum. Cítíte to? Je to síla, že? Cítíte se skvěle, tak jako já? Jako velký kluci nebo holky? („Ne, ty blbečku.“ – anonymní čtenář v mý hlavě).

  Air Bank asi neztrácí momentum, to jen v mé mysli to tak teď vypadá.

  Na Air Bank jsme čekali dlouho a netrpělivě a radostně. Konečně někdo naruší dlouhodobě neudržitelný koncept Raiffky jako té online banky, platný už řadu let jen historicky. Air Bank postupně pouštěla kanál na Twitteru, pak web a minulý týden velmi pěkné PRko o vzhledu poboček. Až na Twitter (tam i nesmyslné zprávy s pravopisnými chybami) všechno krásné, koncept skvělý, a, ano, samozřejmě, až na identitu.

  Asi bych se jí nezabýval, kdyby mě šéfredaktor Médiáře neupozornil na logo Air Bank, jehož nejvýraznější grafická součást – lomítko – nepatří v oboru k nejunikátnějším.

  Inspirace vizuálem či přímo jeho kopírování v rámci segmentů mi připadá trapná, ale rozhodně to není dostatečný námět na článek. Děje se to tak často, že můžeme pouze pozdvihnout obočí. Kdyby šlo o geniální nápad, budiž. Pravděpodobně v tomto případě jde jen o nedostatečný research v segmentu. Dost divné u podniku Petra Kellnera. Vlastně je to ale jedno, protože můj point je jinde.

  Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

  Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

  Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

  Na identitě Air Bank mě daleko víc irituje, že tak fantastický název, který oplývá aspekty jako lehkost, vzdušnost, kdykoliv, vždy, snadno apod., prodělal s přidáním loga totální downgrade mezi značky bez příběhu. Jako by Air Bank najednou byla jakákoliv značka, může pocházet odkudkoliv, být levná, drahá, všechno je jedno. Logo nepřináší žádnou informaci a nepřenáší jakýkoliv pocit.

  Není tam žádný air. To u tak hezkého názvu vyloženě uráží. Ve vizuálu si tvůrci dovolili jediný specifický prvek a sice, že malému „i“ chybí tečka. To je snad trochu málo, pokud mám tak imaginativní název, se kterým si mohu hrát. Výhoda toho, že Čechy nebude právě tento anglický název urážet, protože není až zas tak anglický (připomeňme, že se jedná o český podnik), byla využita na nula procent, stejně tak grafický designér rezignoval na jakýkoliv prvek air ve firemním stylu.

  Navrhuji vytvořit okamžitě veřejnou soutěž na prvek air ve stávající corporate identity (CI) banky. Zadáním je použít přesného CI a doplnit jej tak, aby bylo možno jej za co nejmenších nákladů přebrandovat, tedy přetransformovat do CI banky, které by dávalo smysl. Jako média navrhuju webovou prezentaci banky, vzhled firemního materiálu, například vizitky 9×5 cm, a jako poslední uplatnění nového prvku v interiéru pobočky.

  Běžný účet bez poplatků

  Kvalitu vizuálů posoudí porota složená z jednoho až dvou renomovaných tvůrců, kteří si dlouhodobě udržují vysoký respekt mezi komunitou, a zástupce serveru Médiář.cz (já).

  Pro výpočet odměny navrhuju použít hodinovou sazbu 2000 Kč, jako hodinovou náročnost pro každý ze zmíněných formátů bych viděl 20 hodin. Odměna by tedy činila 120 000 Kč. Návrhy a výrobu materiálů by klient pojednal formou další odměny dle dohody. Jednalo by se o unikátní case, který pomůže jak Air Bank, tak tvůrci, a to celosvětově.

  Médiář.cz by celou akci pokryl oblíbenou formou živé case study krok po kroku.

  Marek Prchal

  KOMENTÁŘE k článku Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

  Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

  Přidejte nový komentář

  Mohlo by vás zajímat

  MP: Hypoúvěr - Snížení úrokových sazeb / Zrušení nabídky úrokových sazeb pro fixace 8 a 10 let / Nová

  21.2.2024 Aktuálně

  Modrá pyramida s platností k 20. 2. 2024 snížila úrokové sazby zajištěného Hypoúvěru, zrušila nabídku úrokových sazeb pro fixace 8 a 10 let a upravila tzv. "úrokovou skládačku", která nyní nově obsahuje i pojištění nemovitosti od Komerční pojišťovny a předložení PENB.

  ČSOBSS: Snížení úrokových sazeb u zajištěných i nezajištěných úvěrů

  21.2.2024 Aktuálně

  ČSOB Stavební spořitelna od 22. 2. 2024 snižuje úrokové sazby u nezajištěných i zajištěných překlenovacích úvěrů. V případě nezajištěného úvěru Kredit dochází ke snížení sazby, jak v případě objemu úvěru do 599 000 Kč včetně, tak od 600 000 Kč o 0,5 % p.a.

  SSČS: Snížení úrokových sazeb nezajištěného Úvěru od Buřinky

  21.2.2024 Aktuálně

  Stavební spořitelna České spořitelny od 23. 2. 2024 snižuje úrokové sazby nezajištěného Úvěru od Buřinky. K poklesu sazeb o 0,4 % p.a. dochází u fixace na 3 roky i u sazby platné po celou dobu splácení. Nově tak nabídka Úvěru od Buřinky začíná na sazbě 6,29 % p.a, a to pro fixaci na 3 roky.

  KB: Snížení úrokových sazeb / Zrušení nabídky úrokových sazeb pro fixace 6-10 let

  18.2.2024 Aktuálně

  Komerční banka s platností k 20. 2. 2024 snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů i Americké hypotéky a zároveň ruší nabídku úrokových sazeb pro fixace 6 - 10 let.

  Úrokové sazby hypoték letos rekordně klesají

  18.2.2024 Aktuálně

  Zatímco v uplynulém roce jsme byli svědky velmi pozvolného poklesu úrokových sazeb (v 2. kvartálu i mírného nárůstu), první letošní měsíc přináší strmější pokles jak sazeb nabídkových, tak i těch realizačních. Nabídkové sazby (Index GOFI 70) zamířily pod hranici 6 % už v prosinci. Za měsíc leden už vidíme hodnotu 5,87 %, což značí pokles o 0,12 p. b.

  Z naší bankovní poradny

  Všichni mi zamítli konsolidaci půjček

  22.1.2024 Půjčka

  Dobrý den, splácím aktuálně 2 různé úvěry: Refixo u Max Banky (10/2022) - zbývá 68 000 Kč a 1 800 Kč měsíčně expres půjčku u Moneta Money Bank (08/2023) - zbývá 92 000 Kč. Celkem 2 450 Kč měsíčně. U obou těchto společností řádně splácím všechno včas, nikdy se mi nestalo, že bych s nějakou ze splátek byl pozadu. Vydělám si měsíčně 29 000 Kč, náklady na bydlení činí 12 000 Kč. Další jiné závazky nemám. Neuváženě jsem 2x zažádal online o konsolidaci těchto půjček u jiných bankovních společností, obě mi byly z "interních" důvodů zamítnuty. Předpokládám, že teď jsem veden v jakémsi registru a nikdo mi již konsolidaci neposkytne. Můj dotaz zní, za jak dlouhou dobu můžu opět zažádat o konsolidaci? A bude mi vůbec povolena? Vzhledem k tomu jak v posledním roce začalo všechno zdražovat, skončila mi fixace na energie a zvýšily se mi i ostatní náklady, tak jsem uvažoval nad odlehčením ze splátek, ale evidentně i to budu muset na nějaký čas odložit a spíše omezit sám sebe než své pravidelné výdaje. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  do registru dlužníků se zapisují i zamítnuté žádosti o půjčky, refinancování půjček, konsolidace atd. Pokud jste byl již 2x odmítnut, každý další věřitel se jen podívá do registrů a zamítne Vás automaticky také. S další žádostí o konsolidaci půjček vyčkejte prosím 6 měsíců (po této době již v registru nebudou vidět vaše minulé zamítnuté žádosti). 

  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

  Pojmy ve slovníku

  Fond pojištění vkladů

  Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank. 

  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ). 

  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU.

  Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva.

  Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit!

  Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru.

  ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

  Srovnáváme hypotéky od

  © Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena