Banky.cz Články Aktuálně Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

25.7.2011 Aktuálně

Po Varech jsem si dal hard reset na meditačním kurzu. Ten skončil a je tu čas na další emo. A naučíme se krásné české slovo „momentum“.

Miluju jedno slovo. Momentum. Znamená to chvíli, kdy někoho zajímáte a můžete něco získat. Zároveň jste ještě nic nep(r)odělali a někdo je na vás zvědavý. Správný tvar je například využívat momentum, nebo ztrácet momentum. Schválně si to zkuste říci nahlas. Air Bank ztrácí momentum. Cítíte to? Je to síla, že? Cítíte se skvěle, tak jako já? Jako velký kluci nebo holky? („Ne, ty blbečku.“ – anonymní čtenář v mý hlavě).

Air Bank asi neztrácí momentum, to jen v mé mysli to tak teď vypadá.

Na Air Bank jsme čekali dlouho a netrpělivě a radostně. Konečně někdo naruší dlouhodobě neudržitelný koncept Raiffky jako té online banky, platný už řadu let jen historicky. Air Bank postupně pouštěla kanál na Twitteru, pak web a minulý týden velmi pěkné PRko o vzhledu poboček. Až na Twitter (tam i nesmyslné zprávy s pravopisnými chybami) všechno krásné, koncept skvělý, a, ano, samozřejmě, až na identitu.

Asi bych se jí nezabýval, kdyby mě šéfredaktor Médiáře neupozornil na logo Air Bank, jehož nejvýraznější grafická součást – lomítko – nepatří v oboru k nejunikátnějším.

Inspirace vizuálem či přímo jeho kopírování v rámci segmentů mi připadá trapná, ale rozhodně to není dostatečný námět na článek. Děje se to tak často, že můžeme pouze pozdvihnout obočí. Kdyby šlo o geniální nápad, budiž. Pravděpodobně v tomto případě jde jen o nedostatečný research v segmentu. Dost divné u podniku Petra Kellnera. Vlastně je to ale jedno, protože můj point je jinde.

Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

Na identitě Air Bank mě daleko víc irituje, že tak fantastický název, který oplývá aspekty jako lehkost, vzdušnost, kdykoliv, vždy, snadno apod., prodělal s přidáním loga totální downgrade mezi značky bez příběhu. Jako by Air Bank najednou byla jakákoliv značka, může pocházet odkudkoliv, být levná, drahá, všechno je jedno. Logo nepřináší žádnou informaci a nepřenáší jakýkoliv pocit.

Není tam žádný air. To u tak hezkého názvu vyloženě uráží. Ve vizuálu si tvůrci dovolili jediný specifický prvek a sice, že malému „i“ chybí tečka. To je snad trochu málo, pokud mám tak imaginativní název, se kterým si mohu hrát. Výhoda toho, že Čechy nebude právě tento anglický název urážet, protože není až zas tak anglický (připomeňme, že se jedná o český podnik), byla využita na nula procent, stejně tak grafický designér rezignoval na jakýkoliv prvek air ve firemním stylu.

Navrhuji vytvořit okamžitě veřejnou soutěž na prvek air ve stávající corporate identity (CI) banky. Zadáním je použít přesného CI a doplnit jej tak, aby bylo možno jej za co nejmenších nákladů přebrandovat, tedy přetransformovat do CI banky, které by dávalo smysl. Jako média navrhuju webovou prezentaci banky, vzhled firemního materiálu, například vizitky 9×5 cm, a jako poslední uplatnění nového prvku v interiéru pobočky.

Kvalitu vizuálů posoudí porota složená z jednoho až dvou renomovaných tvůrců, kteří si dlouhodobě udržují vysoký respekt mezi komunitou, a zástupce serveru Médiář.cz (já).

Pro výpočet odměny navrhuju použít hodinovou sazbu 2000 Kč, jako hodinovou náročnost pro každý ze zmíněných formátů bych viděl 20 hodin. Odměna by tedy činila 120 000 Kč. Návrhy a výrobu materiálů by klient pojednal formou další odměny dle dohody. Jednalo by se o unikátní case, který pomůže jak Air Bank, tak tvůrci, a to celosvětově.

Médiář.cz by celou akci pokryl oblíbenou formou živé case study krok po kroku.

Marek Prchal

KOMENTÁŘE k článku Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od