Banky.cz Články Pojištění Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto
4.12.2019 Pojištění

Dobré oblečení, lyže nebo snowboard a cestovní pojištění na hory. Tři věci, bez kterých se na zimní dovolené rozhodně neobejdete. A není důležité, jestli plánujete jen prodloužený víkend v Krkonoších nebo dva týdny v Alpách. Pojištění na lyže vám dokáže zachránit spoustu peněz v zahraničí i v České republice.

REKLAMA

Jak nedávno ukázal průzkum, který si nechala zpracovat Equa bank, jen letos se na zimní dovolenou chystá třetina obyvatel Česka. A rozhodně se přitom nemůžou spoléhat jen na kartičku pojištěnce a úrazové pojištění.

První z nich totiž v zahraničí zpravidla nehradí veškeré náklady spojené s léčbou a u druhého zase obvykle chybí pojištění odpovědnosti za škodu. A to je na horách naprosto zásadní.

Bez pojištění odpovědnosti na hory nejezděte

Právě pojištění odpovědnosti musí být vždy součástí vašeho cestovního pojištění. A u pojištění na hory to platí dvojnásob.

Právě při zimních sportech roste riziko srážky s někým jiným a platit z vlastní kapsy statisícové nebo milionové odškodné určitě nechcete.

Při lyžování v zahraničí je přitom běžné, že se škoda na tyto hodnoty opravdu vyšplhá. Pokud někoho srazíte na sjezdovce a zraníte ho, může po vás chtít zaplacení například:

  • ušlého zisku
  • nákladů na právní zastupování
  • a výdajů spojených s léčbou

I na českých horách se v takových situacích dokáže odškodné vyšplhat až na několik set tisíc korun. A v zahraničí bývají tyto částky ještě vyšší.

Právě pojištění odpovědnosti uhradí tyto škody za vás. Stačí jen nastavit dostatečně vysoké plnění. Zpravidla to bývá:

  • v České republice 1 milion
  • a v zahraničí alespoň 5 milionů korun

Navíc má tato pojistka ještě jednu výhodu – vztahuje se i na škodu, kterou způsobí vaše děti.

Pojištění na lyže musí krýt úrazy

Základem každého cestovního pojištění na hory je krytí léčebných výloh. Nejen, že v zahraničí bývají dost vysoké, ale obvykle zaplatíte většinu peněz ze svého.

Velká část nemocnic a ordinací je totiž soukromá, a proto vám Evropský průkaz zdravotního pojištění nestačí. Zajistí sice základní ošetření, jenže veškeré další poplatky či léky platíte ze svého. Stejně jako léčbu vážných úrazů.

Životní pojištění od expertů

Přitom stačí nešťastně spadnout (a nemusí to být ani na lyžích či na snowboardu) a poškodit si kolenní vazy. Za jejich operaci v zahraničí zaplatíte i víc než 100 000 korun. A u vážnějších úrazů se dostanete ještě několikanásobně výš.

Opět proto musíte nastavit dostatečně vysoké krytí. U cestovního pojištění na lyže, kde je riziko úrazů poměrně vysoké, by se mělo pohybovat nejméně okolo 2 milionů korun.

Myslete i na storno zájezdu či své auto

Stejně jako u jakékoliv jiné zahraniční dovolené nesmíte zapomenout na pojištění storna zájezdu. Díky němu nepřijdete o peníze, když z vážných důvodů nemůžete odcestovat.

Mezi takové důvody patří například:

  • ztráta zaměstnání
  • vážný úraz či onemocnění
  • nebo úmrtí člena rodiny

Jestli plánujete jet vlastním autem, zkontrolujte si včas také havarijní pojištění. Ujistěte se, že vám nabízí dostatečnou pomoc i v zahraničí.

Pokud ne, přidejte k pojištění na hory ještě připojištění, které vám zajistí opravu poškozeného auta a půjčení náhradního vozu. A případně také odtah auta zpátky do České republiky.

Pohlídejte si nadmořskou výšku

Kromě zmíněných rizik si při výběru cestovního pojištění na lyže si dejte pozor ještě na několik dalších věcí. První z nich je krytí nákladů za zásah horské služby.

Může vás vyjít i na desítky tisíc korun, jenže ne všechny pojistky s ním automaticky počítají. V takovém případě se poohlédněte po připojištění.

Také si včas ověřte, v jaké nadmořské výšce smíte lyžovat. Jednotliví poskytovatelé totiž pracují s jinou maximální výškou.

Životní pojištění od expertů

Pokud ji překročíte a stane se vám úraz, pojišťovna vám léčbu nezaplatí. Proto se před podpisem smlouvy ujistěte, že je stanovený limit dostatečný. Jen pak vás pojistka opravdu ochrání.

Rizikové sporty? Třeba i sáňkování

Třetí věc, kterou si u pojištění na hory musíte bezpodmínečně zkontrolovat, jsou rizikové sporty.

Zatímco škody způsobené na vyznačených sjezdovkách a běžkařských tratích poskytovatelé zpravidla bez problémů uhradí, při jízdě ve volném terénu se bez připojištění rizikových sportů neobejdete. A někdy vám nepomůže ani to.

Někteří poskytovatelé totiž považují jízdu ve volném terénu za nepojistitelnou. Ujistěte se proto, že vybraná pojišťovna podobné aktivity do připojištění opravdu zahrnuje.

To samé platí i pro různé sporty a atrakce, které jsou rok od roku populárnější. Například pro:

  • snowtubing – tedy jízdu na gumovém člunu či polštáři
  • snowkiting – jízdu na lyžích tažených drakem,
  • ale i pro sáňkování a bobování – zvlášť ve volném terénu

Včas se tedy ujistěte, na co všechno se pojistka vztahuje. A podle potřeby ji doplňte.

U pojištění na lyže dejte pozor na alkohol

U cestovního pojištění na lyže si dejte pozor také na výluky. Říkají, kdy vám pojišťovna nemusí vyplatit plnění. V takovém případě je uhrazení škody (nebo alespoň její části) na vás.

Typicky mezi nimi najdete škodu způsobenou po požití alkoholu. Pokud tedy chcete každý den na sjezdovce odstartovat sklenkou něčeho ostřejšího, raději si to dobře rozmyslete. Může vás to vyjít hodně draho.

A jestli si nejste jistí, jestli se vám vybraná pojistka opravdu vyplatí, obraťte se na nás. Pomůžeme vám při online srovnání cestovního pojištění, kde si vyberete přesně podle vašich potřeb.

REKLAMA

ANKETA k článku Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Sjednáváte si před každou výpravou na hory úrazové pojištění?

Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Přidejte nový komentář

Pojištění, Komentoval(a): Monika

16.12.2019 10:32:19

Já mám zřízené cestovní pojištění ke kartě Equa bank. Které mě stojí 49 Kč/měsíc. Zatím jsem tedy nevyužila, protože se mi nikdy nic nestalo v zahraničí (a doufám, že ani nestane) ale zřízení bylo na pobočce rychlé a jednoduché. Nicméně nevím, jestli už to jde, ale slibovali zřízení i online.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění schopnosti splácet: Víte, proč je tak důležité a kdy se vám vyplatí?

Pojištění schopnosti splácet: Víte, proč je tak důležité a kdy se vám vyplatí?

25.7.2024 Pojištění

Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo vážný úraz. A s tím spojený několikaměsíční výpadek příjmů. Tak vypadá noční můra většiny žadatelů o hypotéku nebo jinou vysokou půjčku. Proto spousta z nich přidává k úvěru také pojištění schopnosti splácet. Klienty totiž dokáže v podobných situacích ochránit. Není to ale zadarmo…

Co ovlivňuje cenu pojištění nemovitosti

Co ovlivňuje cenu pojištění nemovitosti

17.7.2024 Pojištění

Náklady na pojištění nemovitosti se různí, v závislosti na mnoha faktorech. Možná si říkáte, že levnější pojistku bude mít menší dům nebo menší byt, než jejich větší varianty. Jenže to vůbec nemusí být pravda. Cena se odvíjí od mnoha faktorů, a výsledkem tak může být levnější pojistka pro větší nemovitost. Co všechno se propíše do výsledné ceny pojistky a jak na optimalizaci pojištění, se dozvíte právě zde.

Co ovlivňuje cenu životního pojištění: Kompletní průvodce

Co ovlivňuje cenu životního pojištění: Kompletní průvodce

10.7.2024 Pojištění

Chcete ušetřit na životním pojištění? Zjistěte, jak váš věk, zdraví, profese a dokonce i koníčky ovlivňují cenu pojistky. Naučíme vás, jak vybrat nejlepší životní pojištění pro vaše potřeby a zároveň ušetřit peníze. Kompletní průvodce vám odhalí triky a tipy, jak vybrat správné krytí rizik, jak optimalizovat náklady na životní pojištění a jak využít všechny dostupné slevy.

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit?

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit?

2.7.2024 Pojištění

Získat co nejlepší krytí za co nejmíň peněz. Takovou představu má snad každý člověk, který hledá novou pojistku. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Cenu pojištění totiž ovlivňuje například váš věk nebo zabezpečení majetku. Podívejte se, co všechno hraje roli a jak cenu pojištění snížit.

Pojištění pozemku: Proč a jak ho sjednat

Pojištění pozemku: Proč a jak ho sjednat

28.6.2024 Pojištění

Pojištění nemovitosti zahrnuje také pojištění pozemku, který čelí různým hrozbám. Rizika jako kontaminace půdy chemickými látkami, zaplavení bahnem po silných deštích nebo sesuvy půdy mohou způsobit škody, které je možné pokrýt pojištěním. Pozemek nelze pojistit samostatně, ale je zahrnut v rozsáhlém pojištění nemovitosti.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena