Banky.cz Články Banka Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

26.2.2019, Banka

Překvapivě vysoká lednová inflace (2,5%) a pozitivnější odhad loňského růstu HDP (3%) povedou pravděpodobně na březnovém zasedání rady ČNB k dalšímu navýšení základních úrokových sazeb. O kolik zdraží hypotéky a jak si polepší střadatelé?

Slabá koruna výrazně mimo prognózu centrální banky, vysoká inflace a pozitivnější zprávy o růstu ekonomiky za rok 2018. Tři hlavní důvody pro mírné utažení měnové politiky v podobě zvýšení ceny peněz, kterou řídí pomocí základních úrokových sazeb. Odhadujeme, že na březnovém zasedání rady centrální banky dojde ke zvýšení 2T Repo o 0,25% na 2%. 

Hypotéky mírně zdraží

Potenciální růst sazeb nepotěší zájemce o hypotéky, neboť banky pravděpodobně mírně zdraží úvěry na bydlení. Růst sazeb tak zasáhne i klienty, které čeká v brzké době refixace sazeb. Díky extrémně vysoké konkurenci na poli úvěrů na bydlení je možné, že banky nezdraží o celých 0,25% a ponesou část růstu ceny peněz na svých bedrech. Výrazný lednový propad hypotéčního trhu dokonce vedl Komerční banku, UniCredit Bank a Wüstenrot ke snížení sazeb.

Střadatelé si polepší

penize.jpg

Z vyšších základních sazeb ČNB budou mít radost především střadatelé, kterým dále porostou úroky na termínovaných vkladech a spořících účtech. Kompletní přehled nejvýhodnějších spořících produktů nabízíme v našem článku Velké porovnání spoření – únor 2019.

ANKETA k článku Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?"

Zvýší ČNB v březnu základní úrokové sazby o 0,25%?
Počet odpovědí: 132

KOMENTÁŘE k článku Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

9.10.2020 01:36:06

dotaz, Komentoval(a): Ján Paštinský

Prosím o info o úrocích na spořícím účtu, nepodařilo se mi to najít. Děkuji za odpověď.

9.10.2020 09:32:16

Re: úroky, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, informace u úrocích naleznete v našem srovnávači spořicích účtů (případně zde termínované vklady).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat