Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

29.1.2020 Hypotéka

Jedna až dvě desetiny nahoru. Takovým způsobem zvyšují úroky u hypoték některé banky. Jen v první půlce ledna se k tomu odhodlali čtyři poskytovatelé a pokračovali tak ve zdražování z loňského prosince. Naopak do zlevnění se bankám příliš nechce.

REKLAMA
REKLAMA

Nejvýrazněji v minulých týdnech zdražovali členové skupiny ČSOB – tedy Hypoteční banka a ČSOB. Obě banky v lednu zvýšily sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. A to i přesto, že ke stejnému zdražení sáhly už v prosinci

Za zhruba šest týdnu tak zvedly úroky hned o 0,4 procentního bodu.

Zdražení plánují i další banky

Mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová zdražování zdůvodnila rostoucí cenou zdrojů pro zajištění hypoték. Zároveň podotkla, že se současné sazby stále drží pod 3%. Tedy pod průměrem, který panoval loni v lednu.

Zvýšením nákladů na zajištění hypotečních úvěrů vysvětlila zdražování také UniCredit Bank. V jejím případě stouply úroky u hypoték se sedmiletou fixací o 0,1 procentního bodu a u půjček s pětiletou fixací o 0,2 procentního bodu.

Navíc je pravděpodobné, že se ke zdražení brzy připojí i další poskytovatelé. Někteří z nich už přiznali, že o tomto kroku uvažují.

Se zlevněním přišly jen výjimky

Už v prosinci zvedly úroky také Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Důvody byly stejné jako nyní. Tedy zvýšení sazeb na světových mezibankovních trzích, kvůli kterému vzrostly náklady na zajištění zdrojů pro hypotéky.

Přesto se v těchto měsících někteří poskytovatelé odhodlali i ke zlevnění. Zatímco ale v prosinci snížila Sberbank úroky o 0,2 procentního bodu, aniž by tento krok jakkoliv časově omezila, Komerční banka v lednu postupovala jinak.

Úrokové sazby pro 7–15leté fixace snížila o 0,1 procentního bodu – tedy na 2,39%. Jenže pouze pro klienty, kteří si hypotéku sjednají od 20. do 31. ledna. A pouze u půjček s LTV do 80%. Většinu ostatních hypotečních úvěrů naopak Komerční banka mírně zdražila.

Začátek roku = ideální doba k testování

Zmíněné novinky tak potvrdily dvě nepsaná pravidla týkající se hypoték.

1) Na zdražování banky reagují rychleji než na zlevňování

Nejlepší hypotéka online

Ke zlevňování, které by bylo podobně výrazné jako aktuální zdražování, se loni banky odhodlávaly několik měsíců. A nejvýrazněji úroky na českém trhu klesaly až na podzim, kdy bylo jasné, že poskytovatelé musí o klienty víc bojovat. Alespoň pokud chtějí splnit své plány.

Přitom už v létě byly sazby na mezibankovních trzích o téměř 0,8 procentního bodu nižší než na začátku roku. Do takto výrazného zlevnění se ale žádný z českých poskytovatelů nepustil. Naopak na zdražování zdrojů z konce roku zareagovaly zejména větší banky téměř obratem.

2) Začátek roku slouží k otestování trhu

Letošní leden není první, kdy poskytovatelé zvyšují sazby. V posledních letech je naopak podobný jev poměrně obvyklý. Právě na přelomu roku banky tímto způsobem testují, jak na zdražení zareaguje trh. Zůstává jim tak dost času na případné zlevnění a získání většího množství klientů. Například pomocí různých akcí.

Proto se vyplatí nabídky nejen dobře porovnat pomocí hypoteční kalkulačky, ale ideálně se předem poradit i s námi. Díky velkoobjemovým slevám, které máme u jednotlivých poskytovatelů, vám totiž dokážeme zajistit mnohem lepší podmínky.

Úrok v příštích týdnech poroste

Dá se očekávat, že také následující týdny přinesou spíš zdražování. A zatímco ještě v listopadu byla průměrná úroková sazba 2,35%, někteří analytici odhadují, že koncem ledna se bude pohybovat okolo 2,5%.

Taková hodnota je přitom stále o 0,5 procentního bodu nižší než loni ve stejném období. A pokud by se zopakoval scénář z předchozích 12 měsíců a sazby začaly padat, mohli by se někteří poskytovatelé opět přiblížit ke 2%.

Pomoct tomu může i situace ve světě. Zejména pokud se vyostří například konflikt na blízkém východě.

Nejlepší hypotéka online

Napjaté mezinárodní vztahy jsou totiž jedním z faktorů, který vede světové centrální banky ke snižování úrokových sazeb. A poskytovatelům poté klesají náklady spojené se zajištěním peněz pro hypotéky.

Získání půjčky je stále komplikovanější

Aktuální vývoj trhu může některým lidem ještě víc zkomplikovat pořízení vlastního bydlení. Na tom se už před časem výrazně podepsalo zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, se kterým přišla Česká národní banka.

Podle ní:

  • smí být měsíční splátka všech dluhů včetně hypotéky maximálně ve výši 45% z čistého příjmu klienta
  • celkový dluh žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho čistých ročních příjmů
  • a ve většině případů nesmí půjčka přesáhnout 80% z hodnoty nemovitosti

Zvýšení úrokové sazby o pouhé 0,2 procentního bodu přitom pro klienty znamená o několik set korun větší splátku. A čím výš úroky stoupnou, tím víc lidé měsíčně zaplatí. A tím složitější pro ně bude splnění všech podmínek.

Tím spíš, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a klienti potřebují stále vyšší hypotéky.

Pokud chcete mít jistotu, že se vám podaří splnit všechny podmínky hypotéky a že vyberete ten nejvýhodnější úvěr, využijte pro výpočet hypotéky náš kalkulátor. Pomůžeme vám totiž najít úvěr přímo na míru!

ANKETA k článku Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Myslíte, že budou banky hypotéky dále zdražovat?

Počet odpovědí: 138

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena