Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh
29.1.2020, Hypotéka

Jedna až dvě desetiny nahoru. Takovým způsobem zvyšují úroky u hypoték některé banky. Jen v první půlce ledna se k tomu odhodlali čtyři poskytovatelé a pokračovali tak ve zdražování z loňského prosince. Naopak do zlevnění se bankám příliš nechce.

Nejvýrazněji v minulých týdnech zdražovali členové skupiny ČSOB – tedy Hypoteční banka a ČSOB. Obě banky v lednu zvýšily sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. A to i přesto, že ke stejnému zdražení sáhly už v prosinci

Za zhruba šest týdnu tak zvedly úroky hned o 0,4 procentního bodu.

Zdražení plánují i další banky

Mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová zdražování zdůvodnila rostoucí cenou zdrojů pro zajištění hypoték. Zároveň podotkla, že se současné sazby stále drží pod 3%. Tedy pod průměrem, který panoval loni v lednu.

Zvýšením nákladů na zajištění hypotečních úvěrů vysvětlila zdražování také UniCredit Bank. V jejím případě stouply úroky u hypoték se sedmiletou fixací o 0,1 procentního bodu a u půjček s pětiletou fixací o 0,2 procentního bodu.

Navíc je pravděpodobné, že se ke zdražení brzy připojí i další poskytovatelé. Někteří z nich už přiznali, že o tomto kroku uvažují.

Se zlevněním přišly jen výjimky

Už v prosinci zvedly úroky také Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Důvody byly stejné jako nyní. Tedy zvýšení sazeb na světových mezibankovních trzích, kvůli kterému vzrostly náklady na zajištění zdrojů pro hypotéky.

Přesto se v těchto měsících někteří poskytovatelé odhodlali i ke zlevnění. Zatímco ale v prosinci snížila Sberbank úroky o 0,2 procentního bodu, aniž by tento krok jakkoliv časově omezila, Komerční banka v lednu postupovala jinak.

Úrokové sazby pro 7–15leté fixace snížila o 0,1 procentního bodu – tedy na 2,39%. Jenže pouze pro klienty, kteří si hypotéku sjednají od 20. do 31. ledna. A pouze u půjček s LTV do 80%. Většinu ostatních hypotečních úvěrů naopak Komerční banka mírně zdražila.

Začátek roku = ideální doba k testování

Zmíněné novinky tak potvrdily dvě nepsaná pravidla týkající se hypoték.

1) Na zdražování banky reagují rychleji než na zlevňování

Ke zlevňování, které by bylo podobně výrazné jako aktuální zdražování, se loni banky odhodlávaly několik měsíců. A nejvýrazněji úroky na českém trhu klesaly až na podzim, kdy bylo jasné, že poskytovatelé musí o klienty víc bojovat. Alespoň pokud chtějí splnit své plány.

Přitom už v létě byly sazby na mezibankovních trzích o téměř 0,8 procentního bodu nižší než na začátku roku. Do takto výrazného zlevnění se ale žádný z českých poskytovatelů nepustil. Naopak na zdražování zdrojů z konce roku zareagovaly zejména větší banky téměř obratem.

2) Začátek roku slouží k otestování trhu

Letošní leden není první, kdy poskytovatelé zvyšují sazby. V posledních letech je naopak podobný jev poměrně obvyklý. Právě na přelomu roku banky tímto způsobem testují, jak na zdražení zareaguje trh. Zůstává jim tak dost času na případné zlevnění a získání většího množství klientů. Například pomocí různých akcí.

Proto se vyplatí nabídky nejen dobře porovnat pomocí hypoteční kalkulačky, ale ideálně se předem poradit i s námi. Díky velkoobjemovým slevám, které máme u jednotlivých poskytovatelů, vám totiž dokážeme zajistit mnohem lepší podmínky.

Úrok v příštích týdnech poroste

Dá se očekávat, že také následující týdny přinesou spíš zdražování. A zatímco ještě v listopadu byla průměrná úroková sazba 2,35%, někteří analytici odhadují, že koncem ledna se bude pohybovat okolo 2,5%.

Taková hodnota je přitom stále o 0,5 procentního bodu nižší než loni ve stejném období. A pokud by se zopakoval scénář z předchozích 12 měsíců a sazby začaly padat, mohli by se někteří poskytovatelé opět přiblížit ke 2%.

Pomoct tomu může i situace ve světě. Zejména pokud se vyostří například konflikt na blízkém východě.

Napjaté mezinárodní vztahy jsou totiž jedním z faktorů, který vede světové centrální banky ke snižování úrokových sazeb. A poskytovatelům poté klesají náklady spojené se zajištěním peněz pro hypotéky.

Získání půjčky je stále komplikovanější

Aktuální vývoj trhu může některým lidem ještě víc zkomplikovat pořízení vlastního bydlení. Na tom se už před časem výrazně podepsalo zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, se kterým přišla Česká národní banka.

Podle ní:

  • smí být měsíční splátka všech dluhů včetně hypotéky maximálně ve výši 45% z čistého příjmu klienta
  • celkový dluh žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho čistých ročních příjmů
  • a ve většině případů nesmí půjčka přesáhnout 80% z hodnoty nemovitosti

Zvýšení úrokové sazby o pouhé 0,2 procentního bodu přitom pro klienty znamená o několik set korun větší splátku. A čím výš úroky stoupnou, tím víc lidé měsíčně zaplatí. A tím složitější pro ně bude splnění všech podmínek.

Tím spíš, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a klienti potřebují stále vyšší hypotéky.

Pokud chcete mít jistotu, že se vám podaří splnit všechny podmínky hypotéky a že vyberete ten nejvýhodnější úvěr, využijte pro výpočet hypotéky náš kalkulátor. Pomůžeme vám totiž najít úvěr přímo na míru!

ANKETA k článku "Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh"

Myslíte, že budou banky hypotéky dále zdražovat?
Počet odpovědí: 138

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

20.5.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Zlevňujeme. Takovou zprávu poslalo zájemcům o hypotéku v posledních týdnech hned několik bank na českém trhu. Dá se navíc čekat, že další poskytovatelé se brzy přidají. Tlačí je k tomu aktuální situace.

Objem nových hypoték v březnu klesl o čtvrtinu. Kvůli koronaviru

Objem nových hypoték v březnu klesl o čtvrtinu. Kvůli koronaviru

4.5.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba o 25,5%. Tak výrazně propadl v březnu objem nových hypoték v porovnání s únorovými údaji. Může za to zejména pandemie koronavirového onemocnění COVID-19 a opatření, která měla zabránit jejím dalšímu šíření. Dá se proto čekat, že v příštích měsících bude pokles ještě výraznější.

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jediná cesta k vlastnímu bydlení. Dosáhnout na něj je ale v posledních letech stále těžší. Přibývá totiž podmínek, které musíte pro získání hypotéky splnit. Záleží například na vašem zaměstnání, příjmech i na hodnotě nemovitosti. Projděte si vše s námi a zjistěte, jak vysněnou hypotéku získat.

Požádat o hypotéku u banky nebo přes hypotečního makléře? Srovnali jsme výhody a nevýhody

Požádat o hypotéku u banky nebo přes hypotečního makléře? Srovnali jsme výhody a nevýhody

24.4.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Objevíte perfektní byt, podepíšete smlouvu a stačí už jen získat tu nejvýhodnější hypotéku. Jenže jak ji poznat? Vyplatí se spolehnout na vaši banku nebo raději využít služby hypotečního makléře? Obě varianty mají svá pro i proti. Podívejte se na ně s námi.Banky v ČR