Banky.cz Články Peníze Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti

Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti

12.5.2014 Peníze

Zejména starší lidé se mohou stát cílem kriminálníků používajících techniky odvrácení pozornosti. Zabaví oběť, zatímco nějaký komplic se někde v objektu poohlíží po cenných předmětech vhodných k odcizení. Toto je zvlášť odporný kriminální čin, který zanechává oběti s pocity ponížení a zranitelnosti. Pachatelé bývají navenek velice příjemní a jejich důvody vniknutí do objektu oběti se mohou zdát korektní. Server Banky.cz připravil tento článek, aby pomohl takto zranitelným lidem nedostat se do pozice oběti.

Jednoduchá rada – pořiďte si na dveře bezpečnostní řetízek a zvoní-li někdo neznámý NIKDY JEJ NESUNDÁVEJTE! U dveří mějte papír a tužku, mohou se hodit.

Jak poznám lupiče využívajícího odvrácení pozornosti?

podvod-1.jpg
Neexistuje žádný spolehlivý způsob. Takový kriminálník prohlašuje, že je z „obecního úřadu“ nebo že „přišel zjistit stav měřidel“. Že pro vás má vzkaz, že potřebuje poradit cestu, že vám chce něco prodat. Součástí spiknutí mohou někdy být mladé ženy s dětmi, prosící aby dítě mohlo použít vaši toaletu nebo se napít vody, případně že se jim porouchalo auto a potřebují zavolat do servisu. Důvěra není na místě. Vždy si položte otázku, proč je dotyčný právě za vašimi dveřmi?

Dokazuje identifikační průkaz, že návštěvník je opravdový?

Pokud neznáte velmi dobře předkládaný identifikační průkaz, telefonujte společnosti, která jej měla vydat, abyste si ověřili, že je pravý. Použijte raději veřejné telefonní číslo ze seznamu než to, které je uvedeno v průkazu.

Ale mé peníze jsou dobře schovány, takže je nikdo nenajde.

Nikde v domě není zcela bezpečno. Věřte tomu, že podvodník bude lépe než vy znát všechna tzv. bezpečná místa!

Ale osoba ve dveřích má přece uniformu.

Osoba by nikdy neměla být ve vašich dveřích, ale za nimi! Jak můžete vědět, že uniforma je pravá? Nikdy se nespoléhejte jen na samotný vzhled. Existují přeci půjčovny kostýmů. Je-li za dveřmi policista, požádejte o oficiální předvolání ze služebny. Bez písemného příkazu soubu k prohlídce bytu nemá ani policie právo k vám vstoupit.

Když je návštěvník od plynáren a tvrdí, že byl nahlášen únik plynu a on nutně potřebuje zkontrolovat můj dům, měl bych ho v zájmu bezpečnosti nechat vstoupit?

Ptejte se sami sebe, jak se mohl dovědět o úniku plynu, pokud jste jej sami nenahlásili. Nechte ho za dveřmi. Požádejte o předložení identifikačního průkazu a o jméno. Jděte telefonovat na plynárny na číslo například z minulého vyúčtování, zda byl nějaký únik plynu hlášen.

Co udělat když mám podezření?

Nejlépe je požádat návštěvníka, aby přišel jindy. Je-li to pro vás přijatelnější, dohodněte se s přítelem nebo příbuzným, aby v dohodnutém termínu byl s vámi.

Ale on tvrdí, že musí ihned prohlédnout můj bojler.

Vyžádejte si jeho identifikační průkaz a jméno a kontaktujte jeho zaměstnavatele po telefonu. Pokud návštěvník trvá na vstupu, zavolejte policii. V tu chvíli oceníte, že jste nedali řetízek dolů...

Pamatujte si, je to váš dům, či byt a vy máte právo odepřít vstup

Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti Tipy:

 • Otevíráte-li dveře, nechte vždy zavěšený bezpečnostní řetízek nebo dveřní pojistku
 • Kdykoliv je to možné, žádejte, aby se návštěvník ohlásil předem
 • Přijde-li neohlášen a pokud ho neznáte, domluvte si jiný termín a pozvěte třeba souseda
 • Prohlédněte si identifikační průkaz
 • Pokud návštěva nebyla ohlášena předem, zkontrolujte se společností, která vydala identifikační průkaz, že je pravý. (Volejte na veřejné telefonní číslo).
 • Nikdy nenechávejte svoje dveře a okna otevřená a bez dozoru a všechny dveře zamkněte.
 • Nemějte doma více hotovosti než je nezbytně nutné. Uložte ji do banky na účet nebo do bezpečnostní schránky (safebox).
 • Předtím, než řeknete návštěvníkovi, že hodláte zavolat policii, promyslete to.
 • Mějte někde při ruce telefony na poruchy: dodavatele vody a energií , telefonu, na policii, na zdravotní službu. Mobilní telefon k pevné lince není od věci.

Proč si zakládat bankovní účet?

 • Vaše peníze jsou v bance bezpečnější než doma.
 • Za předpokladu, že nepřečerpáváte, je bankovní účet bezplatný.
 • U spořících účtů banka vyplácí úroky.
 • Platíte-li bezhotovostně, můžete dokonce dostat slevu.
 • Na bankovní účet si můžete nechat poukazovat výplatu nebo jiné příjmy.
 • Můžete si zařídit, aby vaše pravidelné platby účtů byly hrazeny automaticky vaší bankou.

Vaše peníze jsou chráněny do výše vkladů aktuálně garantovaných vládou ČR nebo politikou Vaší banky (podle země původu).

KOMENTÁŘE k článku Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od