Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy
7.9.2020, Hypotéka

Český hypoteční trh zažívá v posledních měsících nečekaný růst. Po květnovém propadu začala v létě poptávka výrazně růst, a pokud toto tempo vydrží, bude letošek z hlediska objemu nových hypotečních úvěrů nejúspěšnější v historii. Jenže to může přinést také problémy se splácením a dražší bydlení.

Zatím nejvíc peněz na bydlení si lidé půjčili v roce 2016 – bezmála 226 miliard korun. Aktuální vývoj ale ukazuje, že letošek může tuto částku překonat. Jen za prvních sedm měsíců totiž překročil celkový objem nových hypoték 131 miliard. A v červnu i červenci rozdaly banky hypoteční úvěry za zhruba 21 miliard korun.

Pokud si hypoteční trh udrží toto tempo i nadále, přesáhne na konci roku celkový objem nových půjček na bydlení 230 miliard korun.

Místo dovolené řešili lidé hypotéky

Útoku na zmíněný rekord nahrává i fakt, že letní měsíce bývají na hypotečním trhu zpravidla slabší. A na podzim poptávka roste.

Letošek je však v tomto směru specifický. Řada lidí totiž kvůli koronavirové pandemii své dovolené zrušila nebo zvolila skromnější variantu. A zbylo jim víc času i peněz na řešení hypotéky.

Je tedy pravděpodobné, že letošní podzim nezažije takový skok jako v minulých letech. Přesto se nedá počítat ani s žádným významným propadem. Už proto, že úrokové sazby hypoték jsou stále velmi nízké.

Pomohlo snížení úroků a zrušení podmínek

Právě velké zlevnění hypoték je jedním z hlavních důvodů, proč zájem o půjčky na bydlení tolik roste. Zatímco ještě v březnu se úroková sazba blížila ke 2,5 %, v červenci už byla přesně o 0,3 procentního bodu nižší – 2,15 %.

Tomuto propadu výrazně pomohla zejména koronavirová pandemie. Kvůli ní:

  • klesly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích
  • a Česká národní banka snížila svou základní sazbu z 2,25 % na 0,25 %.

Banky tak měly dost prostoru na snižování úroků u spotřebitelských půjček i hypoték.

Růstu poptávky navíc pomohlo zrušení limitů DTI a DSTI, se kterým na jaře přišla Česká národní banka. Oba určovaly, kolik si lidé můžou maximálně půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů.

Vysoký zájem o hypotéky = dražší nemovitosti

Jenže zatímco hypotéky zlevňovaly, o nemovitostech to neplatí. Jejich cena se stále drží na podobné úrovni jako před koronavirovou krizí.

A nedá se čekat, že by se v nejbližší době situace změnila a začalo zlevňování. Právě naopak – vyšší poptávka hnaná dostupnějšími hypotékami může přinést další zdražení.

Česká republika přitom už několik let patří mezi státy, kde cena domů a bytů roste nejrychleji v Evropě. Z dat evropského statistického úřadu Eurostat dokonce vyplývá, že jen loni bylo v Česku zdražování nemovitostí 6. nejrychlejší v Evropské unii.

A podle České národní banky byly loni nemovitosti na českém trhu nadhodnocené až o 25 %.

Situaci může zkomplikovat nezaměstnanost

Další problémy hrozí kvůli situaci na trhu práce. Koronavirová pandemie a vládní opatření, která ji měla zpomalit, vedly k omezení provozu i k zavření řady podniků. A přestože nezaměstnanost zatím roste jen zvolna, analytici očekávají, že největší skok ještě přijde.

Pokud se to potvrdí, porostou také problémy se splácením hypoték.

V současnosti je přitom poměr nesplácených hypoték nejnižší v historii – pouze 0,85 %. I díky bezplatnému odkladu splátek, který mohli lidé od jara využít.

Jenže toto moratorium brzy skončí. A je otázkou, jak vysoko pak poměr problematických hypoték vyskočí.

Problémy může přinést i druhá vlna epidemie

Situaci na hypotečním trhu může výrazně zkomplikovat také příchod další vlny koronavirové epidemie. A případná státní opatření.

Pokud vláda sáhne k podobně drastickým omezením jako v první polovině roku, bude to znamenat konec řady podniků. A tím pádem další zvýšení nezaměstnanosti a rostoucí problémy se splácením hypoték.

Banky pak samozřejmě tato rizika zohlední v ceně úvěrů. Pokud se tedy zmíněné prognózy potvrdí, úroky u hypoték opět porostou.

Vyplatí se příliš neváhat

Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat a využít nízké sazby hypotečních úvěrů, dokud to jde. Tím spíš, že v nejbližší době se žádný razantní pokles čekat nedá.

Nasvědčuje tomu i chování bank z minulých měsíců. V červenci totiž zlevnila pouze Banka Creditas a Fio banka a v srpnu snížila sazby jen Sberbank.

Proto je lepší sáhnout po nové hypotéce co nejdřív. Nezapomeňte si ale ověřit podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek.

Jednoduše tak porovnáte nejen úrok, ale zejména RPSN – tedy roční procentuální sazbu nákladů. V této hodnotě je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré další poplatky spojené s hypotékou. Díky tomu přesně víte, na kolik vás úvěr vyjde.

Nejlepší čas na refinancování? Právě teď!

Stejným způsobem postupujte také při refinancování hypotéky. Právě na něj je teď ideální doba. Díky nízkým sazbám se dostanete na podobné ceny jako v roce 2016, kdy byly úroky na historickém minimu. A můžete ušetřit tisíce korun ročně.

ANKETA k článku "Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy"

Uvažujete o refinancování hypotéky?
Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR