Banky.cz Články Hypotéka Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

7.9.2020 Hypotéka

Český hypoteční trh zažívá v posledních měsících nečekaný růst. Po květnovém propadu začala v létě poptávka výrazně růst, a pokud toto tempo vydrží, bude letošek z hlediska objemu nových hypotečních úvěrů nejúspěšnější v historii. Jenže to může přinést také problémy se splácením a dražší bydlení.

REKLAMA
REKLAMA

Zatím nejvíc peněz na bydlení si lidé půjčili v roce 2016 – bezmála 226 miliard korun. Aktuální vývoj ale ukazuje, že letošek může tuto částku překonat. Jen za prvních sedm měsíců totiž překročil celkový objem nových hypoték 131 miliard. A v červnu i červenci rozdaly banky hypoteční úvěry za zhruba 21 miliard korun.

Pokud si hypoteční trh udrží toto tempo i nadále, přesáhne na konci roku celkový objem nových půjček na bydlení 230 miliard korun.

Místo dovolené řešili lidé hypotéky

Útoku na zmíněný rekord nahrává i fakt, že letní měsíce bývají na hypotečním trhu zpravidla slabší. A na podzim poptávka roste.

Letošek je však v tomto směru specifický. Řada lidí totiž kvůli koronavirové pandemii své dovolené zrušila nebo zvolila skromnější variantu. A zbylo jim víc času i peněz na řešení hypotéky.

Je tedy pravděpodobné, že letošní podzim nezažije takový skok jako v minulých letech. Přesto se nedá počítat ani s žádným významným propadem. Už proto, že úrokové sazby hypoték jsou stále velmi nízké.

Pomohlo snížení úroků a zrušení podmínek

Právě velké zlevnění hypoték je jedním z hlavních důvodů, proč zájem o půjčky na bydlení tolik roste. Zatímco ještě v březnu se úroková sazba blížila ke 2,5 %, v červenci už byla přesně o 0,3 procentního bodu nižší – 2,15 %.

Tomuto propadu výrazně pomohla zejména koronavirová pandemie. Kvůli ní:

  • klesly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích
  • a Česká národní banka snížila svou základní sazbu z 2,25 % na 0,25 %.

Banky tak měly dost prostoru na snižování úroků u spotřebitelských půjček i hypoték.

Růstu poptávky navíc pomohlo zrušení limitů DTI a DSTI, se kterým na jaře přišla Česká národní banka. Oba určovaly, kolik si lidé můžou maximálně půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů.

Vysoký zájem o hypotéky = dražší nemovitosti

Nejlepší hypotéka online

Jenže zatímco hypotéky zlevňovaly, o nemovitostech to neplatí. Jejich cena se stále drží na podobné úrovni jako před koronavirovou krizí.

A nedá se čekat, že by se v nejbližší době situace změnila a začalo zlevňování. Právě naopak – vyšší poptávka hnaná dostupnějšími hypotékami může přinést další zdražení.

Česká republika přitom už několik let patří mezi státy, kde cena domů a bytů roste nejrychleji v Evropě. Z dat evropského statistického úřadu Eurostat dokonce vyplývá, že jen loni bylo v Česku zdražování nemovitostí 6. nejrychlejší v Evropské unii.

A podle České národní banky byly loni nemovitosti na českém trhu nadhodnocené až o 25 %.

Situaci může zkomplikovat nezaměstnanost

Další problémy hrozí kvůli situaci na trhu práce. Koronavirová pandemie a vládní opatření, která ji měla zpomalit, vedly k omezení provozu i k zavření řady podniků. A přestože nezaměstnanost zatím roste jen zvolna, analytici očekávají, že největší skok ještě přijde.

Pokud se to potvrdí, porostou také problémy se splácením hypoték.

V současnosti je přitom poměr nesplácených hypoték nejnižší v historii – pouze 0,85 %. I díky bezplatnému odkladu splátek, který mohli lidé od jara využít.

Jenže toto moratorium brzy skončí. A je otázkou, jak vysoko pak poměr problematických hypoték vyskočí.

Problémy může přinést i druhá vlna epidemie

Situaci na hypotečním trhu může výrazně zkomplikovat také příchod další vlny koronavirové epidemie. A případná státní opatření.

Nejlepší hypotéka online

Pokud vláda sáhne k podobně drastickým omezením jako v první polovině roku, bude to znamenat konec řady podniků. A tím pádem další zvýšení nezaměstnanosti a rostoucí problémy se splácením hypoték.

Banky pak samozřejmě tato rizika zohlední v ceně úvěrů. Pokud se tedy zmíněné prognózy potvrdí, úroky u hypoték opět porostou.

Vyplatí se příliš neváhat

Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat a využít nízké sazby hypotečních úvěrů, dokud to jde. Tím spíš, že v nejbližší době se žádný razantní pokles čekat nedá.

Nasvědčuje tomu i chování bank z minulých měsíců. V červenci totiž zlevnila pouze Banka Creditas a Fio banka a v srpnu snížila sazby jen Sberbank.

Proto je lepší sáhnout po nové hypotéce co nejdřív. Nezapomeňte si ale ověřit podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek.

Jednoduše tak porovnáte nejen úrok, ale zejména RPSN – tedy roční procentuální sazbu nákladů. V této hodnotě je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré další poplatky spojené s hypotékou. Díky tomu přesně víte, na kolik vás úvěr vyjde.

Nejlepší čas na refinancování? Právě teď!

Stejným způsobem postupujte také při refinancování hypotéky. Právě na něj je teď ideální doba. Díky nízkým sazbám se dostanete na podobné ceny jako v roce 2016, kdy byly úroky na historickém minimu. A můžete ušetřit tisíce korun ročně.

ANKETA k článku Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Uvažujete o refinancování hypotéky?

Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena