Banky.cz Články Komerční sdělení Osobní bankrot

Osobní bankrot

Osobní bankrot

Ne vždy zcela zřejmé podmínky spotřebitelských půjček dostávají dlužníky do mnohdy fatálních dluhových pastí. Znát je to i v přístupu bankovních a nebankovních společností ke svému marketingu a složení produktů.

REKLAMA

Zatímco dříve televizní diváci byli bombardování lavinou reklam přibližujících jejich životní sny na dosah ruky jen s podmínkou vcelku levné půjčky, nyní se zaměřují na konsolidaci úvěrů, které by měly být snad ještě levnější.

SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY VYTVÁŘÍ NOVOU GENERACI DLUŽNÍKŮ, TĚM POMÁHÁ AŽ OSOBNÍ BANKROT

Takže například herec Martin Stráský v reklamě UniCredit Bank ordinuje účinnější pilulky, GE Money Bank vsází na roztomilého kocoura na běžícím páse nebo Home Credit na maškarádu se znělkou ze známého večerníčku Potkali se u Kolína. Málokdo si uvědomuje, jak závažný problém se na novou generaci dlužníků konsolidovaných úvěrů řítí. Vyřešit jej musela až legislativa zavedením institutu osobního bankrotu a zcela nový obor podnikání s odpovídajícím potenciálem – oddlužení.

Oddlužení domácností prakticky neprobíhá

Mohutnost dluhové pasti, ve které se ocitly desítky tisíc dlužníků a tím pádem i českých domácností, demonstruje nejen změna v přístupu k propagaci a skladbě půjčkových produktů. Podle ČNB (květen 2014) se zadluženost podniků a domácností v eurozóně od roku 2008 nesnížila a oddlužení domácností ve srovnání s USA prakticky neprobíhá. V České republice došlo v druhé polovině roku 2013 ke zrychlení růstu úvěrů, kdy se po dvou a půl letech zvyšuje objem bankovních spotřebitelských úvěrů a v posledních měsících i objem úvěrů na bydlení. Přičemž situace na trhu práce zůstává stále nejistá s mírně optimistickým výhledem závislým na vývoji ekonomiky.

Exekuce jako cesta k majetku dlužníka a skutečný důvod poskytnutí úvěru

Celou situaci zhoršují nebankovní společnosti a zejména nejrůznější lichváři podnikající na úkor dlužníků. Při poskytnutí úvěru jim totiž na rozdíl od bank a seriózních nebankovních společností nejde o samotný úrok z úvěru. Skutečným důvodem je jejich zájem o nemovitý a movitý majetek dlužníka, ke kterému se následně dostávají skrz zástavy, ručitele a především exekuce na základě nejrůznějších absurdních pokut, poplatků a odměn advokátů. I když celkový počet exekucí ročně klesá, není to dáno snížením finanční tísně dlužníků, ale změnou legislativy, která umožnila jednotlivé exekuce na konkrétního dlužníka slučovat a snížit tak jeho celkové výdaje. Pozitivním legislativním trendem je také zavedení institutu osobního bankrotu.

Osobní bankrot pomáhá tisícům dlužníků a zakládá nový obor podnikání

Díky osobnímu bankrotu se dlužník může zbavit převážné většiny svých dluhů, neboť při splacení 30 procent z dlužné částky ve splátkovém kalendáři rozloženém do 5 let mu je zbytek dluhu odpuštěn. Další období však nesmí žádat o nové půjčky. Pro splnění základních podmínek oddlužení je nutné doložit, že dlužník má alespoň dva věřitele, dluhy nesplácené déle jak měsíc a především že je schopen splatit zmíněných 30 procent dluhu v následujících 5 letech. S podáním návrhu na oddlužení u příslušného soudu je spojena řada právních úskalí, s kterými dlužníkům pomáhají specialisté. Případné sankce spojené například s konkursem v případě zamítnutí osobního bankrotu soudem a nesporné výhody v podobě zastavení probíhajících exekucí v rámci hodin otevřely dveře pro zcela nový obor podnikání na poli oddlužení s desítkami tisíc potenciálních klientů. V loňském roce se počet oddlužení vyšplhal na 26 690, což je skoro 14 krát více než v roce 2008, kdy oddlužených bylo 1936 (zdroj: oddluzteme.cz). Při průměrné odměně insolvenčního poradce 7580 Kč za jedno úspěšné oddlužení se otevírá nový obor podnikání s mnohamilionovým potenciálem, přičemž právě ten může významně přispět k oddlužení domácností a pomoci nové generaci dlužníků z dluhové pasti.

Zdroj: oddluzteme.cz (PR)

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Osobní bankrot

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

S neustálým vývojem finančních trhů je důležité hledat efektivní způsoby, jak optimalizovat úspory a investice. Sparkasse  poskytuje občanům ČR možnost využívat výhodné finanční produkty, včetně fixace hypotéky až na 10 let a půjčky až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena