Banky.cz Články Běžný účet Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021 Běžný účet

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Nejnověji oznámila takový krok Sberbank. Pokladny ruší u čtvrtiny poboček, na kterých dosud byly. Konkrétně na pobočkách v:

  • Hradci Králové,
  • Pardubicích,
  • Frýdku-Místku,
  • Ústí nad Labem
  • a v Liberci.

Vkladomat na všech pobočkách

Už dříve zrušila Sberbank pokladny také ve Zlíně a na třech pobočkách v Praze. V současnosti je tak máte k dispozici jen na 15 z 24 poboček této banky.

Neznamená to ale, že na ostatních místech hotovost na svůj účet nevložíte. Jen se musíte spokojit s vkladomatem. Od letoška ho najdete na všech pobočkách Sberbank.

Automat na vklady nabízí 12 bank

Sberbank není jedinou bankou, která postupně mění pokladny za vkladomaty. Například Česká spořitelna chce mít do konce roku polovinu svých poboček bezhotovostních. Tedy bez pokladny.

Zároveň se chystá rozšiřovat svou síť vkladomatů.

Podobně postupují i další poskytovatelé. Vkladomaty tak aktuálně nabízí:

U všech jsou přitom vklady bez poplatků.

Vklad na jakýkoliv účet? Jen u ČS

Vkladomaty jsou obvykle určené jen pro klienty dané banky. A zpravidla umožňují vložit peníze jen na účet svázaný s platební kartou, kterou do automatu vložíte.

Existují ale i výjimky.

Klienti Air Bank a Equa bank můžou dát pomocí vkladomatu peníze i na jiný účet, než který patří k dané platební kartě. Musí to být ale konto vedené u Air Bank, respektive u Equa bank.

ČSOB pak umožňuje pomocí automatů vložit peníze na jakýkoliv účet u ČSOB nebo Poštovní spořitelny.

Největší možnosti mají klienti České spořitelny. Pomocí jejich vkladomatů můžete uložit peníze na jakýkoliv účet v České republice. Má to jen jeden háček – pokud je účet vedený jinde než u České spořitelny, zaplatíte za vklad 125 korun.

Moneta plánuje vkladomaty pro každého

Možnosti vkladomatů se mají brzy rozšířit. Nově by dokonce mohly být přístupné pro všechny – bez ohledu na banku.

Takové plány má alespoň Moneta Money Bank.

Pokud vše půjde, jak má, ještě letos byste si mohli pomocí jejích vkladomatů poslat peníze na účet. Ať už máte konto u Moneta Money Bank, Komerční banky nebo například Air Bank.

Vše má fungovat stejně, jako když si vybíráte peníze z bankomatu cizí banky. Hotovost tedy vložíte na účet spárovaný s kartou, kterou do automatu dáte.

Musíte ale počítat s tím, že vklady na účet jiného poskytovatele, než je Moneta Money Bank, budou zpoplatněné.

Bonusy? Recyklace nebo vklad v eurech

Různá vylepšení spojená s vkladomaty představili poskytovatelé také v minulých letech. Některé banky nabízí například takzvané „recyklační bankomaty”.

Znamená to, že při výběru dostanete hotovost, kterou před vámi do automatu vložil někdo jiný. Nebudou to tedy nové bankovky jako u klasických automatů.

Equa bank zase umožňuje vložit na svůj účet pomocí bankomatu i eura nebo dolary. Stačí jen, aby byl ke kartě přiřazený účet v dané měně.

Podobnou možnost nově plánuje také už zmíněná Sberbank.

„Komerčka” nabízí průjezdné Bankomaty

Jiný zlepšovák před časem představila Komerční banka. Klientům nabízí drive-up vkladomaty. Tedy „průjezdné” bankomaty, které klientům umožňují vybírat i vkládat peníze na účet.

Vkladomat KB

V květnu banka představila už pátý takový automat. Najdete ho na čerpací stanici Benzina v Nepomucké ulici v Plzni. Další čtyři jsou v:

  • Praze,
  • Brně,
  • Ostravě
  • a v Hradci Králové.

Vždy na čerpacích stanicích Benzina.

Tyto vkladomaty fungují podobně jako různé drive-in restaurace nebo výdejny obchodních center. Stačí tedy přijet k bankomatu, z okénka do něj vložit kartu a vybrat nebo vložit peníze.

„Od března 2020 do března 2021 proteklo drive-up bankomaty Komerční banky přes 1 miliardu korun! Z toho bylo bezmála 500 milionů výběrů a 517 milionů vkladů,” upozornil v tiskovém prohlášení mluvčí banky Pavel Zúbek.

Sledujte i další podmínky

Vše tak nasvědčuje tomu, že v nejbližší době role vkladomatů dál poroste. Přesto by tyto automaty neměly být jediným kritériem při výběru nové banky.

Mnohem důležitější jsou zejména různé poplatky, které jsou s novým účtem spojené. Ať už se týkají samotného vedení účtu nebo například výběrů hotovosti.

Proto si vždy předem ověřte podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů, ve kterém si sami nastavíte, které parametry chcete porovnat.

A hravě tak vyberete konto, které se vám nejvíc vyplatí.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Používáte vkladomaty?

Počet odpovědí: 128

KOMENTÁŘE k článku Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena