Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna
22.2.2021, Hypotéka

I když byl loňský rok kvůli koronavirové pandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu byl nejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky. Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliard korun. O téměř 30 miliard víc než v dosud rekordním roce 2016.

Že bude rok 2020 z hlediska hypoték rekordní, bylo jasné už na podzim. Na konci listopadu totiž celkový objem nových hypotečních úvěrů přesáhl hodnotu 224 miliardy korun. To bylo jen zhruba o 2 miliardy méně než za celý rekordní rok 2016.

Bylo tedy jasné, že na konci roku budeme znát novou rekordní částku. Nakonec vyskočila až na 254 miliard korun.

Tedy o 28 miliard výš než v roce 2016. To je rozdíl zhruba jednoho velice silného měsíce.

Jen v prosinci si lidé půjčili skoro 30 miliard

Zejména na podzim objem nových hypoték prudce rostl. Zatímco ještě v září si lidé půjčili 22 miliard korun, v prosinci už objem hypotečních úvěrů vyšplhal na 29,5 miliardy korun.

Překonal tak i velmi silný listopad. A v historických tabulkách se zařadil na druhé místo. Těsně za listopad 2016, kdy si lidé vzali hypotéky v celkovém objemu 29,7 miliardy.

Průměrný měsíční objem hypoték se za posledních šest měsíců roku 2020 dostal dokonce přes 24 miliard korun. Přitom jen o rok dřív si lidé ve stejném období půjčili průměrně „jen” 16,3 miliardy korun za měsíc.

Přibylo přes 20 000 nových hypoték

K rekordnímu objemu hypotečním bankám pomohla mimo jiné rostoucí průměrná výše hypoték. Koncem roku byla jen necelých 35 000 korun pod hranicí 3 000 000 korun.

Za poslední rok tak vyskočila o víc než 400 000 korun. A oproti prosinci 2018 se zvedla o téměř 700 000 korun.

Minulý rok tedy dosáhl na rekordní objem i přesto, že si lidé vzali méně hypoték než v letech 2016 a 2017.

V porovnání s rokem 2019 navíc loni nových půjček na bydlení výrazně přibylo – banky jich rozdaly o téměř 22 000 víc.

Novou jedničkou se stala Česká spořitelna

Největší „žně” zažila Česká spořitelna. Z údajů ministerstva pro místní rozvoj a z informací, které banka zveřejnila, totiž vyplývá, že právě Česká spořitelna loni uzavřela nejvíc hypotečních úvěrů ze všech poskytovatelů.

Konkrétně 23 000. A jejich celkový objem dosáhl na 66 miliard korun (tedy o 3 miliardy výš než v dosud rekordním roce 2017). Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj je to víc než čtvrtina ze všech hypoték, které loni banky na českém trhu klientům poskytly.

Znamená to, že Česká spořitelna tak po letech vystřídala na pozici nejoblíbenějšího poskytovatele Hypoteční banku. Ta spadla na druhé místo.

Klienti upřednostňují dlouhou fixaci

Hypoteční banka přesto i dál drží jedno prvenství. A to v celkovém objemu aktivních hypoték, které banka eviduje. Přestože se jí Česká spořitelna v tomto ohledu přiblížila.

Objem aktivních hypotečních úvěrů u ní totiž každoročně roste, což potvrdil i ředitel hypotečních úvěrů České spořitelny Filip Belant.

„V závěru minulého roku se nám podařilo překonat hranici 300 miliard korun v portfoliu hypoték. Včetně Buřinky tvoří celkové portfolio úvěrů na bydlení 350 miliard korun. Prosinec 2020 byl navíc z pohledu objemu nově sjednaných hypoték nejúspěšnějším měsícem loňského roku a objem nových hypoték dosáhl výše přes 7 miliard korun," uvedl Belant.

Podle něj přitom dávají lidé stále častěji přednost úvěrům s fixací hypotéky nejméně na 8 let. Týká se to víc než dvou třetin nových hypotečních úvěrů.

V lednu zdražily 2 banky

Rostoucímu zájmu nahrál zejména pokles úrokových sazeb. Průměrný úrok se totiž loni poprvé od března 2017 dostal pod 2 %. Rok pak zakončil na hodnotě 1,96 %.

Také proto dávají lidé přednost delší fixaci. Bojí se totiž, že úroky opět porostou a delší fixace jim zaručí, že se jich to v příštích letech nedotkne.

Bankovní analytici přitom předpokládají, že hypotéky začnou zdražovat ještě letos. Podle některých se můžou do konce roku přiblížit i ke 3 %.

A přestože v lednu klesl průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %, první banky se už pustily do zvyšování úroků. Konkrétně to byly:

Je přitom pravděpodobné, že se další poskytovatelé ke zdražení brzy přidají. Proto je potřeba hypotéku dobře vybírat a porovnat aktuální podmínky všech poskytovatelů.

Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték, které odpovídají vašim možnostem a požadavkům. Máte tak jistotu, že za hypotéku nedáte ani o korunu víc, než je opravdu potřeba.

ANKETA k článku "Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna"

Brali jste si v loňském roce hypotéku?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR